Michal Cabejšek

25. 6. 2021

Aktualizováno v 9:00.

Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem, ve čtvrtek večer zasáhly velmi silné bouře s tornádem. Ničivá bouře si vyžádala tři obět, České televizi to dnes ráno řekla mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová. 

Bothová uvedla, že záchranáři ošetřili a do nemocnic poté převezli 63 lidí, uvedené počty se podle mluvčí ale týkají jen ošetřených lidí a transportovaných do nemocnic, vedle toho jsou jednotky až desítky lidí, které záchranáři ošetřili a nechali na místě. Někteří pak vyhledali pomoc přímo v nemocnici, neprošli tedy rukama záchranářů, uvedla mluvčí.

Další zraněné, případně zemřelé ale nelze podle mluvčí vyloučit, protože hasiči dál prohledávají sutiny domů.

Policie ČR poslala do postižených oblastí 360 policistů jako posily. Armáda na jih Moravy pošle také dvě ženijní jednotky. Rakušané a Slováci vyslali na pomoc sanitky a vrtulníky. Některé obce zůstaly odříznuté a evakuují lidi z poničených domů. Bez elektřiny je 32.000 míst.

Poblíž dálnice D2 spadlo několik podpěr vedení velmi vysokého napětí mezi Břeclaví a Hodonínem. Uzavřená je téměř celá dálnice D2 ve směru na Brno. Kvůli bouřím stálo ve čtvrtek večer na Moravě 14 železničních tratí.

Nejvíce postiženými obcemi jsou Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. V Moravské Nové Vsi zničila bouře stovky domů, v obci jsou převrácená auta. Polovina obce Hrušky je podle místostarosty prakticky srovnaná se zemí. V Lužicích je zasažená asi třetina obce a je nutná evakuace části lidí do sokolovny. Mikulčice podle starostky Marty Otáhalové vypadají jako po válce, bouřka v nich převrátila autobus, což si dle dostupných informací vyžádalo čtyři zraněně.

Hodonínská nemocnice vyhlásila traumaplán, zraněné do ní přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Podle ředitele nemocnice Antonína Tesaříka vypadala situace jako na bojišti: „Byla to apokalypsa. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ sdělil Tesařík České televizi.

Ministr vnitra Jan Hamáček zamířil do Brna na jednání krizového štábu Jihomoravského kraje. Premiér Andrej Babiš na twitteru uvedl, že se nemůže kvůli počasí vrátit z Bruselu do ČR. O pomoc postiženým oblastem požádal vicepremiérku Alenu Schillerovou, která odjela do střediska Hasičského záchranného sboru v Brně.

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek. Heger na sociální síti také napsal, že Slovensko na základě požadavků Česka pomůže s příjmem pacientů. Pomoc na jihu Moravy nabízejí i slovenští hasiči. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila soustrast všem, které přírodní katastrofa postihla.

„Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnání se s následky pohromy,“ uvedla slovenská prezidentka Čaputová a ocenila rychlou pomoc slovenských zdravotníků.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes oznámil, že na jih Moravy poslali pomoc také Rakušané – konkrétně podle něj dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.

Podle zdroje: ČTK

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.