Texaský nejvyšší státní zástupce Ken Paxton o víkendu uvedl, že jeho úřad stále řeší více než 500 případů volebních podvodů, které čekají na projednání u soudu.

Paxton to oznámil poté, co státní oddělení pro volební podvody koncem minulého týdne zatklo ženu za několikanásobný volební podvod, uvádí se v prohlášení jeho úřadu.

„Podvody na voličích budeme stíhat pokaždé, když na ně přijdeme,“ napsal o víkendu republikán Paxton na Twitteru v souvislosti s tímto případem. „V současné době má náš úřad více než 500 případů, které čekají na projednání u soudu.“

Paxton sice neposkytl žádné další informace o těchto případech, uvedl však, že „podvody na voličích jsou skutečné“ a že „Texasané si zaslouží vědět, že jejich hlas je započítán legálně a bezpečně“.

Podle sdělení jeho úřadu, které poskytlo o případu jen málo podrobností, byla 23. června zatčena a umístěna do věznice okresu Victoria Monica Mendezová. Stalo se tak poté, co velká porota vrátila obžalobu ze sedmi případů nezákonného hlasování, osmi případů nezákonné pomoci voliči, osmi případů nezákonného držení hlasovacích lístků a osmi případů volebního podvodu.

Její případ se však netýkal voleb v roce 2020, ale místních voleb v roce 2018, uvádí se ve sdělení obvinění. Texaský státní tajemník předal Mendezovou úřadu nejvyššího státního zástupce.

S odkazem na případ Mendezové texaský guvernér Greg Abbott naznačil, že jeho úřad bude i nadále prosazovat zákony, které mají posílit bezpečnost voleb. Guvernér před několika dny oznámil svolání mimořádného zasedání státního zákonodárného sboru, na kterém má být přijata řada opatření týkajících se zákonů o volebních podvodech, kritické rasové teorie a způsobu, jakým stát nakládá s kaucemi.

V květnu schválil texaský Senát rozsáhlý návrh zákona, který by poskytl větší pravomoci volebním pozorovatelům a umožnil jim větší přístup do volebních místností. Zavedl by také nové tresty pro volební úředníky, kteří omezují pohyb volebních pozorovatelů, a mimo jiné by umožnil soudci zrušit výsledek voleb, pokud by počet zfalšovaných hlasů mohl změnit výsledek.

30. května však ze Sněmovny reprezentantů v závěru legislativního zasedání odešli demokraté dříve, než mohla sněmovna vedená republikány hlasovat o senátním návrhu zákona.

„Plně očekávám, že uspořádáme zasedání, kde schválíme zákon o integritě voleb a také reformu kaucí,“ uvedl Abbott začátkem tohoto měsíce pro deník Dallas Morning News. „Obojí je potřeba a obojí musí projít. A až se k tomu dostaneme, možná přidáme nějaké další body.“

Demokraté se mezitím obecně postavili proti návrhům volebních reforem, které v Texasu navrhují republikáni, s tím, že tyto zákony omezují přístup k volbám menšinám.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.


USA DNES: Přehled zpráv – 27. června 2021