Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek (1. 7. 2021) oznámilo, že pozastavuje federální popravy do doby, než zreviduje jejich pravidla a postupy.
„Ministerstvo spravedlnosti (MS) se musí ujistit, že každému ve federálním systému trestního soudnictví byla nejen poskytnuta práva zaručená Ústavou a zákony Spojených států, ale také aby s ním bylo zacházeno spravedlivě a lidsky,“ uvedl ministr spravedlnosti Garland v interním sdělení svým podřízeným (pdf). „Tato povinnost má platit obzvláště v případech odsouzení k trestu smrti.“
Také dodal, že „v souvislosti s využíváním trestu smrti se v celé zemi se objevují vážné obavy, včetně jeho svévolného uplatňování, rozdílného uplatňování na lidi jiné barvy pleti a znepokojivě vysokého počtu osvobozených, kteří byli na trest smrti či jinak závažně odsouzeni. Tyto velké obavy si zaslouží, aby je zákonodárci pečlivě prostudovali a vyhodnotili.“
Dle informačního centra pro trest smrti čeká na federální popravu 50 lidí, z nichž je většina uvězněná v Terre Haute v Indianě.
Interní sdělení Garlanda o federálních popravách vychází v době, kdy byla vůči trestu smrti podaná federální žaloba založena na obavě, že použití smrtelné injekce obsahující pentobarbital může působit bolest a utrpení.
Minulý rok MS vedené tehdejším ministrem Williamem Barrem federální popravy po 17-leté pauze obnovilo. Mezi červencem 2020 a lednem 2021 bylo popraveno 13 odsouzených. Pro popravy tehdy federální Úřad pro věznice přijal nový protokol pro podávání smrtících injekcí využívající pentobarbital, jenž nahradil dosavadní postup se třemi farmaceutiky.
Všech 13 popravených byli usvědčení trestanci, včetně Keitha Nelsona (usvědčeného za únos, znásilnění a vraždu 10-leté holčičky), Dustina Honkena (usvědčeného za vraždu 5 lidí v Iowě), či Daniela Leeho (usvědčeného z vraždy manželského páru a jejich 8-leté dcery).
Posledním popraveným byl letos 16. ledna Dustin Higgs, který nechal v Marylandu v roce 1996 zabít tři ženy. Za Bidenova úřadu zatím žádná poprava plánovaná nebyla.
Současný prezident se pro zrušení trestu smrti vyjádřil již v předvolební kampani. Odvolával se na databázi, ve které se uvádí, že od roku 1973 bylo zproštěno viny přes 160 lidí, kteří byli původně odsouzeni k trestu smrti.
V únoru zaslaly Bidenovi dopis desítky zájmových skupin, které jej žádaly, aby „dostál svého slibu a zajistil rovnost a spravedlnost v našem trestněprávním systému tím, že okamžitě zmírní tresty všem osobám odsouzeným k trestu smrti a obnoví federální moratorium na používání trestu smrti“.
Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.