Meiling Lee

13. 7. 2021

Výbor pro bezpečnost vakcín Světové zdravotnické organizace (WHO) ve svých aktualizovaných pokynech uvedl, že přínosy mRNA vakcín proti covidu-19 převažují nad rizikem zánětu srdce.

Po přezkoumání všech aktuálně dostupných informací a navzdory důkazům naznačujícím pravděpodobnou souvislost mezi zánětem srdce a vakcínou mRNA oznámil 9. července Globální poradní výbor WHO pro bezpečnost vakcín (GACVS), že přínosy vakcín nadále převažují nad riziky myokarditidy a perikarditidy u jednotlivců.

Myokarditida je zánět srdečního svalu, zatímco perikarditida je zánět výstelky, která obklopuje srdce. K zánětlivému stavu může dojít po očkování mRNA nebo v důsledku infekce wuchanským koronavirem, který způsobuje onemocnění covid-19.

Tyto směrnice se shodují s pokyny amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) týkajícími se zánětu srdce po očkování mRNA vakcínou u osob starších 12 let. WHO své pokyny nerozlišuje podle věku.

Minulý měsíc poradní výbor CDC pro vakcíny uvedl, že nebude měnit své doporučení pro očkování „osob ve věku 12 let a starších ve Spojených státech amerických v souladu s povolením FDA k mimořádnému použití“ poté, co se sešel, aby projednal vysoký výskyt zánětů srdce u mladých lidí, zejména u mužů ve věku 12 až 24 let.

Výbor dospěl k závěru, že riziko zánětu srdce u dospívajících a mladých dospělých po očkování mRNA vakcínou nepřevažuje nad přínosy vakcíny, a vydal pouze doporučení informovat pacienty o rizicích zánětu srdce.

GACVS také tvrdil, že případy zánětu srdce po očkování mRNA vakcínami byly velmi vzácné, většinou mírné a obvykle se zlepšily léčbou, jako jsou nesteroidní léky proti zánětům nebo odpočinek.

Nicméně častější zprávy o zánětech srdce u dospívajících a mladých dospělých, zejména u mladých mužů, které nastaly obvykle během několika dní po druhé dávce mRNA vakcíny, přiměly zdravotnické orgány v různých zemích k dalšímu zkoumání této problematiky.

Minulý týden se sešel bezpečnostní výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), aby projednal 321 případů myokarditidy a perikarditidy hlášených po očkování mRNA vakcínou. K 31. květnu 2021 bylo v Evropském hospodářském prostoru podáno přibližně 197 milionů dávek mRNA vakcín.

Komise dospěla k závěru, že zánět srdce „se může vyskytnout ve velmi vzácných případech“, a doporučila „uvést myokarditidu a perikarditidu jako nové nežádoucí účinky v informacích o přípravku spolu s varováním, které má zvýšit informovanost zdravotnických pracovníků a osob užívajících tyto vakcíny“.

„Výbor dospěl k závěru, že k těmto případům dochází především do 14 dnů po očkování, častěji po druhé dávce a u mladších dospělých mužů,“ uvedla EMA.

Kromě toho mezi 321 případy myokarditidy nebo perikarditidy zemřelo pět osob, které „byly buď pokročilého věku, nebo měly souběžná onemocnění“.

Evropská agentura uvedla, že „zdravotničtí pracovníci by měli být ostražití vůči příznakům myokarditidy a perikarditidy“ a lidé by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u nich po podání mRNA vakcíny objeví bolest na hrudi, dušnost a „silný srdeční tep, který může být nepravidelný“.

Společnosti Pfizer a Moderna neodpověděly na žádosti o komentář.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?