Isabel van Brugen

15. 7. 2021

Demokraté ze sněmovního Výboru pro dohled a reformy zahájili ve středu vyšetřování floridské kyberneticko-bezpečnostní společnosti Cyber Ninjas, soukromé firmy, která byla najata arizonským Senátem pro audit volebních lístků arizonského okresu Maricopa z voleb 2020.

Předsedkyně výboru Caolyn Maloneyová a její stranický kolega Jamie Raskin sdělili, že vyšetřují, zda firma pracuje na tom, aby „zvrátila výsledek svobodných a férových voleb za účelem stranického zisku“.

V dopise (pdf) žádají ředitele Cyber Ninjas, Douglese Logana, o poskytnutí dokumentů týkajících se auditu nejlidnatějšího arizonského okresu, včetně informací o financování. Vyžádali si také veškerou komunikaci mezi firmou a exprezidentem Trumpem či jeho spojenci.

„Volební právo Američanů je chráněno ústavou a pro náš demokratický systém vlády je klíčové,“ píšou Maloneyová a Raskin.

„Záměrem Výboru je zjistit, zda soukromě financovaný audit provedený vaší společností v Arizoně chrání volební právo, anebo zda jde namísto toho o snahu propagovat nepodložené konspirační teorie, podkopat důvěru v americké volby a zvrátit výsledek svobodných a férových voleb za účelem stranického zisku,“ dodávají zákonodárci.

Demokraté vyjádřili obavy z účasti Cyber Ninjas na auditu s odvoláním se na zprávy z CBS News, Slate a The Washington Post, ve kterých se tvrdilo, že společnost provedla „lajdáckou a nespolehlivou auditní práci, která zpronevěřila integritu volebních lístků a volebního zařízení“.

Jedna ze zpráv citovala pouze názory místních demokratických politiků a bezpečnostního experta, kteří své závěry vyvozovali pouze na základě videa místního zpravodajského kanálu.

Maloney a Raskin zmínili i několik dalších zpráv médií, které popisují práci Cyber Ninjas jako lajdáckou a špatně spravovanou, včetně používání ultrafialového světla, které by potenciálně mohlo poškodit hlasovací lístky.

Takové zprávy „vyvolávají vážné otázky ohledně vaší schopnosti vést nezaujatou práci týkající se voleb“, tvrdí v dopise zákonodárci.

Bývalý státní tajemník Arizony, republikán Ken Bennett, jenž je za audit zodpovědný, tento popis auditních procesů odmítl.

Cyber Ninjas a představitelé Arizony obratem na žádost o komentář pro Epoch Times neodpověděli.

Předsedkyně arizonského Senátu, republikánka Karen Fannová, 13. července audit obhajovala.

„[Auditem] jsem si jistá, protože to není jen o nich,“ řekla Fann na konto Cyber Ninjas. „Každý se upírá pouze na ně [Cyber Ninjas], zatímco ve skutečnosti pracují s několika dalšími kontraktovanými společnostmi, které mají s auditováním zkušenost a ve svém oboru jsou odborníci… Je to společné úsilí.“

Již dříve Fannová sdělila pro Epoch Times, že společnost Cyber Ninjas sdělila senátorům, že celkové náklady jim auditoři sdělí po dokončení auditu a že při reportování budou následovat požadavky stanovené federálním systémem.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.