Jack Phillips

16. 7. 2021

Policie Kapitolu ve čtvrtek zatkla kongresmanku Joyce Beatty během protestu v senátní kancelářské budově P. A. Harta. Na fotografiích zachycených médii je vidět, jak policistka vyvedla Beatty v poutech. Beautty je předsedkyní Sněmu kongresních černochů.

Na svém Twitteru „oslavně“ zveřejnila fotografie ze zatčení i samotná Beatty.

Protest se zřejmě týkal volebních práv a demonstrování proti volebním reformám, které v posledních měsících přijali zákonodárné sbory některých států, vedené republikány.

„Vyjadřuji solidaritu s ženami černé pleti a spojenci po celé zemi, abych bránila naše ústavní právo volit,“ sdělila ve stanovisku po svém zatčení Beatty. „Dostali jsme se příliš daleko a bojovali velmi tvrdě na to, abychom viděli, že se všechno systematicky rozpadá a omezuje těmi, kteří si přejí nás umlčet. Buďte si jistí, že tohle je pouze začátek. Toto je naše síla, náš vzkaz.“

Kongresmanka ve stanovisku také sdělila, že senátní republikáni by neměli využívat filibuster [„překážka“ v podobě 60ti hlasového minima] k blokování volebního návrhu zákona, který před několika měsíci prošel Sněmovnou reprezentantů. Na videu Beatty skanduje s dalšími protestujícími „zrušte filibuster“.

Policie Kapitolu ve tweetech potvrdila, že protestující byli zatčeni v senátní budově.

„Poté, co policisté přišli na místo činu, vyzvali protestující třikrát, aby přestali,“ uvádí policie. „Ti, kteří odmítli, byli zatčeni. Dva muži a sedm žen bylo převezeno do sídla Kapitolské policie.“

Demokraté tvrdí, že zákony navrhované republikány jsou pokusy k potlačení volby menšin tím, že volební proces dělají méně pohodlným. Nicméně, republikáni tvrdí, že takové návrhy zákonů jsou nezbytné k lepšímu zabezpečení budoucích voleb a obnovení důvěry veřejnosti ve volební systémy daných států. Důvěra ve volby byla podlomena v listopadových volbách 2020, ve kterých docházelo dle mnoha zpráv k neregulérnostem.

Šéf senátních republikánů McConnell opakovaně kritizoval návrh zákona sněmovních demokratů a řekl, že takový výnos republikáni nepodpoří. Nesouhlasí s tím, že návrh by dal do rukou federální vlády nad prováděním voleb příliš velké pravomoci na úkor jednotlivých států. K zablokování návrhu v Senátu využili republikáni filibuster.

„Nyní byly prohnilé snahy o uzmutí moci zcela vystaveny na světlo světa,“ řekl McConnell minulý měsíc. „Víme, že by to demokratům umožnilo vzít červené pero na volební zákony v každém z padesáti států… Je to recept na podkopání důvěry v naše volby. Na předělání celého našeho vládního systému, tak, aby vyhovoval preferencím jednoho dalekého konce politického spektra.“

Překlad původního článku: J. S.