Podle studie z Velké Británie zemřelo během prvního roku pandemie ve Spojeném království pětkrát více dětí a mladých lidí v důsledku sebevraždy, než kolik jich zemřelo na covid-19. Studie rovněž dospěla k závěru, že uzávěry jsou pro zdraví dětí škodlivější než samotný virus.

Výzkumníci z University College London, University of York, University of Liverpool a University of Bristol ve studii (pdf), která zatím nebyla recenzována, zjistili, že wuchanský koronavirus, jinak známý jako SARS-CoV-2, zřejmě nepředstavuje pro děti významné riziko ve srovnání s jinými věkovými skupinami.

Studie došla k závěru: „Riziko vyřazení dětí a mládeže z jejich běžných aktivit v rámci vzdělávání a společenských akcí se může ukázat jako větší riziko než samotný SARS-CoV-2.“

Ve studii bylo zjištěno, že od začátku pandemie do konce února 2021 zemřelo na covid-19 pouze 25 dětí mladších 18 let. Celkem zemřelo po pozitivním testu asi 61 dětí, ale ve 36 případech bylo zjištěno, že virus „nepřispěl k jejich úmrtí“.

Ve stejném časovém období však došlo ke 124 sebevraždám dětí a 268 úmrtím v důsledku úrazu, zjistili autoři studie. Zároveň poznamenali, že virus je pro děti „zřídka smrtelný“.

„Tyto nové studie ukazují, že riziko vážného onemocnění nebo úmrtí na SARS-CoV-2 je u dětí a mladých lidí extrémně nízké,“ uvedl tento týden v tiskové zprávě hlavní autor studie, profesor Russell Viner z University College London. „Naše nová zjištění jsou důležitá, protože budou sloužit jako podklad pro pokyny k ochraně mladých lidí i pro rozhodování o očkování dospívajících a dětí, a to nejen ve Spojeném království, ale i v mezinárodním měřítku.“

Profesorka Lorna Fraserová z University of York dodala, že „i když jsme zjistili vyšší rizika u některých skupin se závažnými zdravotními problémy, byla tato rizika stále velmi malá ve srovnání s riziky pozorovanými u dospělých“. Lidé by podle profesorky Fraserové měli vědět, že rizika spojená s covidem-19 jsou u dětí „velmi nízká“.

Dr. Elizabeth Whittakerová z Imperial College London uvedla, že vědci doufají, že tyto „údaje budou pro děti a mladé lidi a jejich rodiny uklidňující“.

V listopadu 2020 vydal britský výzkumník varování, že lockdowny vedou k tomu, že narůstá počet dětí, které si ubližují, a také k častějším případům předávkování drogami mezi dětmi.

„Děti jsou v pandemii ,ztraceným kmenem‘. Ačkoli zůstávají (z větší části) vůči zdravotním důsledkům covidu-19 záhadně imunní, jejich život a každodenní rutina se obrátily vzhůru nohama,“ napsal tehdy dr. John Wright z Královské nemocnice v Bradfordu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)