Okresní vláda v provincii Che-nan zakázala neočkovaným obyvatelům vstup na veřejná prostranství, jako jsou nákupní centra, stanice veřejné dopravy a supermarkety. Zároveň bude státním zaměstnancům udělovat tresty za neočkování. Bude jim pozastavena výplata nebo jim bude odepřena práce, uvádí se v místním vládním oznámení.

Podle zprávy vydané 13. července vedením okresu Tchang-che ve vnitrozemské čínské provincii Che-nan budou moci občané na místní veřejná místa včetně veřejné dopravy vstupovat pouze s dokladem o očkování nebo o kontraindikaci, která by bránila v očkování.

Mezitím zaměstnancům nebo dodavatelům, kteří se nenechají očkovat, nebude vyplácena mzda, ani jim nebude umožněno pracovat, uvádí se v oficiálním oznámení o propagaci očkování, které ve středu vydalo Řídící centrum pro kontrolu a prevenci Covidu-19 v okrese Tang-che.

Nové pravidlo se má vztahovat na všechny státní zaměstnance v celém okrese, kteří splňují podmínky očkování, včetně dočasných pracovníků a zaměstnanců v důchodu, kteří budou všichni upomínáni domácími návštěvami nebo telefonáty, aby se nechali očkovat.

„[Každý odbor by měl] zajistit, aby nikdo nebyl vynechán,“ uvádí oficiální dokument vedení okresu.

Podle dokumentu lidé, kteří nebyli očkováni, nesmějí od 26. července „vstupovat na klíčová veřejná místa, jako jsou úřady, podniky, školy, zdravotnická zařízení, dopravní stanice, nákupní centra a supermarkety“.

Na jiném místě v Číně ve městě Žuej-ťin v provincii Ťiang-si vydala místní vláda 12. července oznámení, v němž se uvádí, že pracovníci, kteří mají nárok na očkování, včetně jejich příbuzných ve třech generacích, musejí očkování dokončit v předem vymezené časové omezené lhůtě.

Účet rozhlasového a televizního kanálu města Žuej-ťin následující den na WeChatu, největší platformě sociálních médií v Číně, uváděl, že každý, kdo je starší 18 let, by měl první dávku očkování absolvovat do 25. července a druhou do 25. srpna.

Oznámení také požaduje, aby studenti před zápisem do školy předložili očkovací průkazy všech členů rodiny.

Spojené mediální centrum Tang-che města Žuej-ťin informovalo 16. července o tom, že úřady zahájily psychologickou kampaň, která má degradovat neočkované.

Propagandistické úsilí zahrnuje vyvěšování sloganů, vysílání pomocí LED displejů a reproduktorů a propagační vozidla objíždějí města a vesnice.

Cílem je vytvořit mezi veřejností náladu, že „očkování je důkazem vlastenectví“, a ponechat tak ty, kteří očkování nemají, v dilematu, uvedly místní úřady.

„[Vytvořili jsme] silnou atmosféru, že lidé starší 18 let by měli být očkováni v co největší míře a že je těžké udělat krok bez očkování,“ oznámilo v pátek řídící centrum v Tang-che a prohlásilo, že místní proočkovanost dospělých nad 18 let dosáhla 76 %.

Z původního článku newyorské redakce deníku Epoch Times přeložil: (MiC)