Daniel Y. Teng

27. 7. 2021

Daniel Y. Teng

Policejní komisař Nového Jižního Walesu Mick Fuller označil protestující, kteří se 24. července zúčastnili masového shromáždění v Sydney proti covidovým uzávěrám, za „anarchisty“.

Fuller sdělil, že policie obdržela více než 10 000 tipů na osoby zapojené do protestů a že 57 osob bylo obviněno a 250 pokutováno. Úředníci a policie v Novém Jižním Walesu a Victorii se proti akci důrazně ohradili.

Komisař rovněž na internetu zareagoval na zprávy o možném budoucím shromáždění a vydal ostré varování: „Mohu teď všem vyslat tuto výstrahu? Na tuto akci bude naše policie přísně dohlížet.“

„Komunita se již k tomuto chování vyjádřila. Premiér o tomto chování hovořil a nebude to znovu tolerováno,“ řekl novinářům.

„Neexistují žádní organizátoři, které bychom mohli pohnat k Nejvyššímu soudu, aby se protestům zabránilo, což znamená, že je to banda anarchistů,“ dodal. „Pokud jde o reakci policie, bude značná, a to v sobotu, pokud se plánuje, že bude pokračovat.“

Tisíce protestujících pochodují 24. července 2021 ulicemi centrální obchodní čtvrti Sydney. (Steven Saphore / AFP via Getty Images)

„Oblast obsadíme velmi brzy. Budete zatčeni a stíháni.“

Tisíce protestujících vyšly 24. července do ulic Sydney a Melbourne v rámci akce „World Wide Rally for Freedom“.

V Sydney se Australané shromáždili v městském Victoria Parku a poté pochodovali k radnici v centrální obchodní čtvrti za mohutného policejního doprovodu, v němž byla jízdní policie a těžkooděnci.

Protestující nesli transparenty a na videu, které na Twitteru zveřejnil novinář Zac Crellin z deníku Pedestrian Daily, je slyšet, jak skandují: „Co chceme? Svobodu. Kdy ji chceme? Teď!“

Předchozích protestů se účastnilo několik stovek lidí, sobotní akce se však již rozrostla na několik tisíc osob.

Oblast Greater Sydney je momentálně na pět týdnů zcela uzavřena kvůli epidemii delta varianty wuchanského viru obecně známého jako nový koronavirus.

V současné době má pět milionů obyvatel příkaz zůstat doma a nesmí opustit svůj domov s výjimkou čtyř důvodů. Minulý týden byla v rámci zpřísnění vládních omezení uzavřena staveniště, což se dotklo dělníků.

Premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová uvedla, že je protestujícími znechucena a zdrcena. Dodala, že projevili „naprosté pohrdání svými spoluobčany“. Viktoriánský premiér Dan Andrews je označil za „sobce“.

Policie v Novém Jižním Walesu a Victorii v současné době prochází záběry ze sociálních médií, průmyslových kamer a policejních fotoaparátů, aby identifikovala účastníky. Vyšetřuje se jedno obvinění, že policista na koni byl zasažen letícím patníkem.

Kritika se však objevila také kvůli mediálnímu pokrytí akce – na jedné z kolujících fotografií je muž ve žluté košili, který údajně napadl policejního koně.

Protestující (vlevo) se snaží odstrčit policejního koně v australském Sydney, 24. července 2021. (Steven Saphore / AFP via Getty Images)

Policie muže obvinila.

Federální poslanec George Christensen však na Facebooku zveřejnil záběry, na nichž je vidět, jak muž odstrkuje koně, který se pohybuje mezi protestujícími.

Na této zprávě se podílel Caden Pearson. Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...