Zdenka Danková

28. 7. 2021

V létě jsou zoologické zahrady častým cílem zájezdů i rodin s dětmi. Návštěvníci jihlavské zoo se mohou těšit na zajímavá mláďata, která se zde v průběhu jara a začátku léta narodila a také vylíhla. Největším a nejnápadnějším přírůstkem je tapír jihoamerický, dalšími narozenými zvířaty jsou karakali anebo několik druhů lemurů. Početně nejvíce mláďat je však k nalezení mezi plazy na tropickém pavilonu.

Právě v sobotu 24. července se v brzkých ranních hodinách narodilo mládě tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris). Jeho rodiči jsou samice Vanesa narozená v jihlavské zoo v roce 2002 a samec Venoušek, narozený v roce 2003 v Zoo Norimberk. Společnost mláděti ve výběhu dělá ještě jeho babička, matka Vanesy, samice Šarlota, narozená v roce 1995 v Zoo Wroclav.

Pozorováním mláděte chovatelé zjistili, jde o samici a zdá se být v pořádku. Dokonce se hned druhý den přišla podívat i na komentované krmení za doprovodu svojí mámy. Jde už o osmé narozené mládě v Zoo Jihlava a chovatelé doufají, že bude i osmým úspěšným odchovem tapíra v zoo.

Z dalších mláďat se v Zoo Jihlava narodila dvojčata větším lemurům vari červeným. Ta se navíc v Jihlavě podařilo rozmnožit po delší přestávce. V květnu se ke dvěma březnovým mláďatům narodil ještě třetí lemur kata.

V půlce června pak přišla na svět i trojčata karakalů. Pěkně živo je i ve výběhu plameňáků růžových, kterým se letos vylíhlo v průběhu května a června deset mláďat.

Tropický pavilon plný ještěrek

Nejvíce druhů i v počtu mláďat však naleznete mezi drobnými zvířaty, jakými jsou v zoo zejména plazi. V zázemí tropického pavilonu se to tak hemží ještěrkami pavími i mnoha vzácnějšími druhy ještěrů. Uvidíte zde scinky šalomounské, scinky tanimbarské a vzácného varana modrého, kterého zdejší chovatelé rozmnožili v Jihlavě vůbec poprvé.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...