V létě jsou zoologické zahrady častým cílem zájezdů i rodin s dětmi. Návštěvníci jihlavské zoo se mohou těšit na zajímavá mláďata, která se zde v průběhu jara a začátku léta narodila a také vylíhla. Největším a nejnápadnějším přírůstkem je tapír jihoamerický, dalšími narozenými zvířaty jsou karakali anebo několik druhů lemurů. Početně nejvíce mláďat je však k nalezení mezi plazy na tropickém pavilonu.

Právě v sobotu 24. července se v brzkých ranních hodinách narodilo mládě tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris). Jeho rodiči jsou samice Vanesa narozená v jihlavské zoo v roce 2002 a samec Venoušek, narozený v roce 2003 v Zoo Norimberk. Společnost mláděti ve výběhu dělá ještě jeho babička, matka Vanesy, samice Šarlota, narozená v roce 1995 v Zoo Wroclav.

Pozorováním mláděte chovatelé zjistili, jde o samici a zdá se být v pořádku. Dokonce se hned druhý den přišla podívat i na komentované krmení za doprovodu svojí mámy. Jde už o osmé narozené mládě v Zoo Jihlava a chovatelé doufají, že bude i osmým úspěšným odchovem tapíra v zoo.

Z dalších mláďat se v Zoo Jihlava narodila dvojčata větším lemurům vari červeným. Ta se navíc v Jihlavě podařilo rozmnožit po delší přestávce. V květnu se ke dvěma březnovým mláďatům narodil ještě třetí lemur kata.

V půlce června pak přišla na svět i trojčata karakalů. Pěkně živo je i ve výběhu plameňáků růžových, kterým se letos vylíhlo v průběhu května a června deset mláďat.

Tropický pavilon plný ještěrek

Nejvíce druhů i v počtu mláďat však naleznete mezi drobnými zvířaty, jakými jsou v zoo zejména plazi. V zázemí tropického pavilonu se to tak hemží ještěrkami pavími i mnoha vzácnějšími druhy ještěrů. Uvidíte zde scinky šalomounské, scinky tanimbarské a vzácného varana modrého, kterého zdejší chovatelé rozmnožili v Jihlavě vůbec poprvé.