Tom Ozimek

3. 8. 2021

USA – Republikáni ve Sněmovně reprezentantů zveřejnili dodatek ke zprávě o původu covid-19, kterou vydali v loňském roce, kde dospěli k závěru, že důkazy poukazují na únik z čínské laboratoře jako původ nového koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19.

Michael McCaul z Texasu, hlavní republikán ve Výboru pro zahraniční záležitosti Sněmovny reprezentantů, zveřejnil aktualizovanou zprávu (pdf) 2. srpna. Autorem jsou jsou republikáni z výboru.

„Vzhledem k tomu, že pokračujeme ve vyšetřování původu pandemie covid-19, jsem přesvědčen, že nastal čas zcela odmítnout trh se živými zvířaty jako zdroj nákazy. Namísto toho, jak uvádí tato zpráva, převaha důkazů ukazuje, že všechny cesty vedou do VÚW,“ uvedl McCaul ve svém prohlášení s odkazem na Virologický ústav Wu-chan (VÚW), laboratoř, která je v centru sporu o původ nového koronaviru.

V dodatku ke zprávě se uvádí vícero důkazů, které potvrzují závěr, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu, včetně opatření čínských úředníků a vědců ve WIV, jejichž cílem bylo „skrýt nebo zatajit“, jaký výzkum se v tomto zařízení provádí. Rovněž se zde uvádí nové, málo známé informace o nedostatečných bezpečnostních protokolech v laboratoři.

wuhan laboratoř
Letecký záběr na Virologický ústav Wu-chan v provincii Chu-pej v Číně; 27. května 2020. (Hector Retamal / AFP via Getty Images)

„Převaha důkazů naznačuje, že SARS-CoV-2 byl omylem vypuštěn z laboratoře Wuhan Institute of Virology někdy před 12. zářím 2019,“ uvádí se v aktualizované zprávě. „Virus, respektive virová sekvence, která byla geneticky upravena, byla pravděpodobně sesbírána v jeskyni v čínské provincii Jün-nan mezi lety 2012 až 2015.“

V aktualizované zprávě se také píše, že vědci z laboratoře ve Wu-chanu, funkcionáři Komunistické strany Číny a „potenciálně i američtí občané“ se „přímo zapojili do snah zamlžit informace souvisejících s původem viru a potlačit veřejnou debatu o možném úniku (viru) z laboratoře.“

Čínští představitelé odmítají, že by virus pocházel z laboratoře, a trvají na tom, že se přenesl přirozenou cestou ze zvířat na člověka. Březnová zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) dospěla k závěru, že virus má pravděpodobně přirozený původ a že hypotéza o úniku z laboratoře je „krajně nepravděpodobná“, ačkoli generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je třeba provést další studie, a že „všechny hypotézy zůstávají na stole“ s tím, že „zdroj viru zatím nebyl nalezen“.

WHO vyzvala k dalšímu zkoumání původu viru, včetně dalších studií v Číně spolu s laboratorními audity, což čínští představitelé nedávno odmítli. Ceng I-sin, náměstek ministra Čínské národní zdravotní komise, na nedávné tiskové konferenci uvedl, že ho žádost WHO o návrat vyšetřovacího týmu do Wu-chanu překvapila, a označil tento krok za „nevědecký“.

V květnu prezident Joe Biden nařídil americkým zpravodajským službám, aby vyšetřily původ viru, včetně možnosti úniku z laboratoře, a aby o svých zjištěních informovaly do 90 dnů.

Původní článek newyorské redakce zde.


Reportáž China in focus

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.