Česká módní návrhářka Marie Copps žije a působí v Kanadě. Je známá nejenom ve světě módy, ale také mezi filantropy. Podporuje například boj proti obchodování s lidmi nebo se zasazuje za ochranu přírodního bohatství.
Nedávno se připojila k českým osobnostem, které podpořily český komiksový projekt Davidové a Goliáš, který vzniká na motivy skutečných událostí. Komiksoví tvůrci čerpají náměty z vyšetřovacích zpráv[1], mapujících případy zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím a činnost čínských transplantačních center.
„Ráda bych tímto chtěla vyjádřit podporu projektu a zároveň bych chtěla osobně poděkovat za vaši neúnavnou vytrvalost a úsilí v boji proti porušování lidských práv v Číně,“ vzkázala autorům projektu Marie Copps, módní návrhářka a zakladatelka projektu The Black Widow.
Kreslíři komiksu prozatím zůstávají v anonymitě. Scénář vytváří dlouhodbý redaktor rubriky Čína Milan Kajínek. První kresby a video už fanoušci komiksu mohou vidět na oficiálních stránkách projektu.
„S několika vyšetřovateli, kteří jsou v příběhu zachyceni, jsem se osobně setkal při jejich návštěvě Prahy v roce 2014. Několikrát jsem o nich vyprávěl v novinových článcích a jako fanoušek komiksů jsem si přirozeně v hlavě promítal scénáře o tom, jak by asi vypadala komiksová kniha o jejich vyšetřování,“ říká Milan Kajínek, koordinátor projektu.
Tvůrci komiksu se pokusí populární formou upozornit na masové zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím. „Chceme uměleckým způsobem ztvárnit příběh mezinárodního vyšetřování podle skutečných událostí,“ uvádějí stránky projektu.
V komiksové knize bude vystupovat více než desítka skutečných postav lidí, kteří se od roku 2006 zapojovali do vyšetřování. Tři z nich byli za svou práci nominováni na Nobelovu cenu míru.
Marie Copps se s tématem dostala do kontaktu před olympiádou v Pekingu v roce 2008. V letech 2006 a 2007 připravovala kolekce šatů pro Českou Miss. O rok později představila v Praze svůj projekt Fashion For Help, orientovaný na pomoc utlačovaným lidem v Číně.
Projekt zahrnoval velkoformátové fotografie, které nafotil Patrik Jandák, kritizující různé oblasti porušování lidských práv v Číně.
Soubor fotografií nazvaný Krása a horor byl poprvé představen před čínským velvyslanectvím v Praze před začátkem olympijských her v Pekingu v roce 2008. Fotografie naleznete zde.
Deník Epoch Times je mediálním partnerem komiksového projektu Davidové a Goliáš.
POZNÁMKY: [1] Níže nabízíme několik zdrojů, vyšetřovacích zpráv a odkazů, které se zabývají vyšetřováním případů zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím: Mezinárodní koalice vyšetřovatelů ETAC; Mezinárodní soudní tribunál v Londýně (2019); Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006-2009); Sedmiletý terénní výzkum shrnutý v knize Jatka (2014); Souhrnná vyšetřovací zpráva B. H. S. An Update (2016); Mezinárodní reakce na vyšetřovací zprávy – souhrn (COHRC).