Jack Phillips

5. 8. 2021

Newyorský guvernér Andrew Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen a mstil se bývalé zaměstnankyni, uvedla newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Demokratický guvernér si tak podle jejích slov počínal v rozporu se zákony.

„Guvernér Andrew Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen a porušil tím federální a státní zákony,“ uvedla Jamesová na úterní tiskové konferenci s tím, že Cuomo podporoval „nepřátelské“ a „nebezpečné“ pracovní prostředí. Guvernér se podle ní dopouštěl „osahávání, líbání a objímání“ a pronášel nevhodné poznámky.

Úřad Jamesové současně vydal 165stránkovou zprávu (pdf) na základě vyšetřování, které začalo v březnu. Několik žen tehdy guvernéra veřejně obvinilo z nevhodného chování. Zpráva, která nemá žádné trestněprávní důsledky, zahrnovala výslechy 179 svědků a přezkoumání tisíců dokumentů.

Podle zprávy obtěžoval demokrat Cuomo své vlastní zaměstnankyně, zástupkyně veřejnosti, a dokonce i státní policistku.

Zpráva generální prokurátorky završuje guvernérův ohromující pokles popularity poté, co ho celostátní média do značné míry chválila za to, jak se vypořádal s epidemií covidu-19. Cuomo je rovněž obviňován z pochybení při postupu svého úřadu vůči pečovatelským domům v době pandemie, což mohlo vést k tisícům nadměrných úmrtí na virus.

Když ženy začaly guvernéra obviňovat, řada newyorských demokratických představitelů ho vyzvala, aby odstoupil. Cuomo obvinění popřel a odstoupit odmítl. Názor, že guvernér by měl odstoupit, pokud se obvinění proti němu potvrdí, vyslovil i prezident Joe Biden.

Guvernér podle zprávy Jamesové nejzávažnější obvinění popíral a na dotazy se vyjadřoval obecně nebo si na některé detaily nevzpomínal.

„Nikdy jsem nikoho neobtěžoval, nenapadl, nezneužil,“ řekl Cuomo v březnu. „Nehodlám rezignovat.“ Omluvil se však za to, že se některé ženy cítily nepříjemně.

Cuomo tehdy uvedl, že „nikdy, nikdy nechtěl nikoho urazit, nikomu ublížit nebo mu způsobit bolest“ a cítí se „hrozně“, že ženy „cítily nepříjemně, cítily se zraněné, cítily bolest z této interakce, a já se za to stydím a mám z toho špatný pocit“.

Do čela vyšetřování Jamesová vybrala bývalého prokurátora Joona Kima a právničku Anne Clarkovou. Cuomo ve svých prohlášeních pro tisk oba úředníky obvinil, že jsou vůči němu zaujatí.

Vyšetřovatelé však zjistili, že Cuomovy vzpomínky při výsleších „byly v příkrém rozporu s přesvědčivostí, konkrétností a potvrzením vzpomínek stěžovatelek, jakož i se zprávami mnoha dalších osob, které nabídly svá pozorování a zkušenosti s guvernérovým chováním“, uvádí se ve zprávě.

„Toto je smutný den pro New York, protože nezávislí vyšetřovatelé dospěli k závěru, že guvernér Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen a porušil tím zákon,“ dodala ve svém prohlášení Jamesová, rovněž demokratka. „Jsem vděčná všem ženám, které se přihlásily a vypověděly svůj příběh do nejmenších podrobností, což vyšetřovatelům umožnilo dobrat se pravdy. Žádný muž – bez ohledu na to, jak mocný je – prostě nesmí obtěžovat ženy nebo porušovat naše zákony o lidských právech.“

Deník Epoch Times se obrátil na úřad guvernéra s žádostí o komentář.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.