Newyorský guvernér Andrew Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen a mstil se bývalé zaměstnankyni, uvedla newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Demokratický guvernér si tak podle jejích slov počínal v rozporu se zákony.

„Guvernér Andrew Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen a porušil tím federální a státní zákony,“ uvedla Jamesová na úterní tiskové konferenci s tím, že Cuomo podporoval „nepřátelské“ a „nebezpečné“ pracovní prostředí. Guvernér se podle ní dopouštěl „osahávání, líbání a objímání“ a pronášel nevhodné poznámky.

Úřad Jamesové současně vydal 165stránkovou zprávu (pdf) na základě vyšetřování, které začalo v březnu. Několik žen tehdy guvernéra veřejně obvinilo z nevhodného chování. Zpráva, která nemá žádné trestněprávní důsledky, zahrnovala výslechy 179 svědků a přezkoumání tisíců dokumentů.

Podle zprávy obtěžoval demokrat Cuomo své vlastní zaměstnankyně, zástupkyně veřejnosti, a dokonce i státní policistku.

Zpráva generální prokurátorky završuje guvernérův ohromující pokles popularity poté, co ho celostátní média do značné míry chválila za to, jak se vypořádal s epidemií covidu-19. Cuomo je rovněž obviňován z pochybení při postupu svého úřadu vůči pečovatelským domům v době pandemie, což mohlo vést k tisícům nadměrných úmrtí na virus.

Když ženy začaly guvernéra obviňovat, řada newyorských demokratických představitelů ho vyzvala, aby odstoupil. Cuomo obvinění popřel a odstoupit odmítl. Názor, že guvernér by měl odstoupit, pokud se obvinění proti němu potvrdí, vyslovil i prezident Joe Biden.

Guvernér podle zprávy Jamesové nejzávažnější obvinění popíral a na dotazy se vyjadřoval obecně nebo si na některé detaily nevzpomínal.

„Nikdy jsem nikoho neobtěžoval, nenapadl, nezneužil,“ řekl Cuomo v březnu. „Nehodlám rezignovat.“ Omluvil se však za to, že se některé ženy cítily nepříjemně.

Cuomo tehdy uvedl, že „nikdy, nikdy nechtěl nikoho urazit, nikomu ublížit nebo mu způsobit bolest“ a cítí se „hrozně“, že ženy „cítily nepříjemně, cítily se zraněné, cítily bolest z této interakce, a já se za to stydím a mám z toho špatný pocit“.

Do čela vyšetřování Jamesová vybrala bývalého prokurátora Joona Kima a právničku Anne Clarkovou. Cuomo ve svých prohlášeních pro tisk oba úředníky obvinil, že jsou vůči němu zaujatí.

Vyšetřovatelé však zjistili, že Cuomovy vzpomínky při výsleších „byly v příkrém rozporu s přesvědčivostí, konkrétností a potvrzením vzpomínek stěžovatelek, jakož i se zprávami mnoha dalších osob, které nabídly svá pozorování a zkušenosti s guvernérovým chováním“, uvádí se ve zprávě.

„Toto je smutný den pro New York, protože nezávislí vyšetřovatelé dospěli k závěru, že guvernér Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen a porušil tím zákon,“ dodala ve svém prohlášení Jamesová, rovněž demokratka. „Jsem vděčná všem ženám, které se přihlásily a vypověděly svůj příběh do nejmenších podrobností, což vyšetřovatelům umožnilo dobrat se pravdy. Žádný muž – bez ohledu na to, jak mocný je – prostě nesmí obtěžovat ženy nebo porušovat naše zákony o lidských právech.“

Deník Epoch Times se obrátil na úřad guvernéra s žádostí o komentář.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)