Texaský guvernér Greg Abbott ve středu trval na tom, že v jeho státě již nebudou žádné další uzávěry. Označil lockdowny za „nesprávný“ postup během pandemie a dodal, že správnou strategií jsou dostupné vakcíny a další bezpečnostní opatření.

Abbott to uvedl během projevu na národním sjezdu Asociace asijsko-amerických majitelů hotelů v texaském Dallasu 4. srpna, o kterém jako první informovala stanice CBS Dallas-Ft. Worth.

Guvernér zmínil, že zabránění uzavření podniků během epidemie pomohlo texaské ekonomice, přičemž uznal význam bezpečnostních opatření k omezení šíření koronaviru.

„Bezpečné postupy jsou důležité. Přesto jsme se v průběhu pandemie naučili, že lockdowny nejsou správné,“ řekl Abbott.

Ačkoli Abbott nezabíhal do podrobností, proč uzávěry nejsou správnou cestou v boji proti epidemii, některé studie a odborníci dospěli k závěru, že taková opatření nejenže nechránila zranitelné osoby, ale naopak jim uškodila a přenesla břemeno nemocnosti a úmrtnosti na znevýhodněné občany.

Texaský guvernér jako správnou cestu zdůraznil dostupnost vakcín a dalších dobrovolných bezpečnostních opatření.

„Nejjistějším způsobem, jak ukončit pandemii, je, aby každý, kdo má zájem o očkování, mohl vakcínu dostat,“ řekl Abbott. „To znamená, že do budoucna v Texasu nebudou žádné vládou nařízené uzávěry ani povinné roušky.“

Abbott zdůraznil osobní volbu a individuální zodpovědnost a dodal, že povědomí o bezpečnostních opatřeních je mezi veřejností vysoké a „každý si může dobrovolně zavést takové mantinely, které jsou pro něj nejbezpečnější“.

Otázka uzávěr se opět dostala do popředí zájmu v souvislosti s obavami z varianty delta wuchanského koronaviru. Šíření této varianty vedlo k opětovné změně federálních pokynů ohledně nošení roušek a vedly k obnovení restrikcí po celé zemi. Přesto poradce Bílého domu dr. Anthony Fauci 1. srpna uvedl, že proti covidu-19 bylo očkováno dostatečné množství lidí, aby se zabránilo další vlně uzávěr.

„Myslím, že už nás další uzávěry nečekají,“ řekl Fauci, který je zároveň ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční choroby, v pořadu „This Week“ televize ABC.

„Jsem toho názoru, že máme dostatečné procento lidí v zemi – ne dostatečné na to, abychom epidemii rozdrtili, ale věřím, že dostatečné na to, abychom se nedostali do situace, v jaké jsme byli minulou zimu,“ dodal Fauci.

Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční choroby, vypovídá na senátním slyšení ve Washingtonu, DC. 30. června 2020. (Kevin Dietsch / Pool / Getty Images)

Abbottovo vyjádření o lockdownech přišlo den poté, co prezident Joe Biden zkritizoval státy vedené republikány za to, že přijímají zákony, které zakazují povinnost nosit roušek nebo zakazují univerzitám a podnikům vyžadovat od studentů a zaměstnanců, aby nosili roušky nebo se nechali očkovat.

„Někteří představitelé států přijímají zákony nebo podepisují příkazy, které lidem zakazují dělat správnou věc,“ řekl Biden na brífinku v Bílém domě, kde uvedl, že na Texas a Floridu nyní připadá třetina všech nových případů covidu-19 ve Spojených státech.

„Nejextrémnější jsou opatření, jako je to v Texasu, které říká, že státní univerzity nebo komunitní vysoké školy mohou být pokutovány, pokud dovolí učitelce, aby požádala své neočkované studenty, aby nosili roušku,“ dodal Biden.

V exekutivním nařízení vydaném 29. července Abbott uvedl, že vládním subjektům, jako jsou okresní, městské, školské nebo zdravotnické úřady, hrozí pokuta ve výši 1000 dolarů, pokud budou nošení roušky vyžadovat.

V nařízení se rovněž uvádí, že vládní subjekty nemohou „nutit žádnou osobu, aby se nechala očkovat proti covidu-19 vakcínou podávanou na základě povolení k nouzovému použití“.

Podle nařízení se obyvatelům Texasu důrazně doporučuje dodržovat správnou hygienu a fyzický odstup a v oblastech, kde je míra přenosu covidu-19 vysoká, se lidem doporučuje dodržovat bezpečnostní postupy, jako je například nošení roušek či respirátorů.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)