Tom Ozimek

5. 8. 2021

Texaský guvernér Greg Abbott ve středu trval na tom, že v jeho státě již nebudou žádné další uzávěry. Označil lockdowny za „nesprávný“ postup během pandemie a dodal, že správnou strategií jsou dostupné vakcíny a další bezpečnostní opatření.

Abbott to uvedl během projevu na národním sjezdu Asociace asijsko-amerických majitelů hotelů v texaském Dallasu 4. srpna, o kterém jako první informovala stanice CBS Dallas-Ft. Worth.

Guvernér zmínil, že zabránění uzavření podniků během epidemie pomohlo texaské ekonomice, přičemž uznal význam bezpečnostních opatření k omezení šíření koronaviru.

„Bezpečné postupy jsou důležité. Přesto jsme se v průběhu pandemie naučili, že lockdowny nejsou správné,“ řekl Abbott.

Ačkoli Abbott nezabíhal do podrobností, proč uzávěry nejsou správnou cestou v boji proti epidemii, některé studie a odborníci dospěli k závěru, že taková opatření nejenže nechránila zranitelné osoby, ale naopak jim uškodila a přenesla břemeno nemocnosti a úmrtnosti na znevýhodněné občany.

Texaský guvernér jako správnou cestu zdůraznil dostupnost vakcín a dalších dobrovolných bezpečnostních opatření.

„Nejjistějším způsobem, jak ukončit pandemii, je, aby každý, kdo má zájem o očkování, mohl vakcínu dostat,“ řekl Abbott. „To znamená, že do budoucna v Texasu nebudou žádné vládou nařízené uzávěry ani povinné roušky.“

Abbott zdůraznil osobní volbu a individuální zodpovědnost a dodal, že povědomí o bezpečnostních opatřeních je mezi veřejností vysoké a „každý si může dobrovolně zavést takové mantinely, které jsou pro něj nejbezpečnější“.

Otázka uzávěr se opět dostala do popředí zájmu v souvislosti s obavami z varianty delta wuchanského koronaviru. Šíření této varianty vedlo k opětovné změně federálních pokynů ohledně nošení roušek a vedly k obnovení restrikcí po celé zemi. Přesto poradce Bílého domu dr. Anthony Fauci 1. srpna uvedl, že proti covidu-19 bylo očkováno dostatečné množství lidí, aby se zabránilo další vlně uzávěr.

„Myslím, že už nás další uzávěry nečekají,“ řekl Fauci, který je zároveň ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční choroby, v pořadu „This Week“ televize ABC.

„Jsem toho názoru, že máme dostatečné procento lidí v zemi – ne dostatečné na to, abychom epidemii rozdrtili, ale věřím, že dostatečné na to, abychom se nedostali do situace, v jaké jsme byli minulou zimu,“ dodal Fauci.

Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční choroby, vypovídá na senátním slyšení ve Washingtonu, DC. 30. června 2020. (Kevin Dietsch / Pool / Getty Images)

Abbottovo vyjádření o lockdownech přišlo den poté, co prezident Joe Biden zkritizoval státy vedené republikány za to, že přijímají zákony, které zakazují povinnost nosit roušek nebo zakazují univerzitám a podnikům vyžadovat od studentů a zaměstnanců, aby nosili roušky nebo se nechali očkovat.

„Někteří představitelé států přijímají zákony nebo podepisují příkazy, které lidem zakazují dělat správnou věc,“ řekl Biden na brífinku v Bílém domě, kde uvedl, že na Texas a Floridu nyní připadá třetina všech nových případů covidu-19 ve Spojených státech.

„Nejextrémnější jsou opatření, jako je to v Texasu, které říká, že státní univerzity nebo komunitní vysoké školy mohou být pokutovány, pokud dovolí učitelce, aby požádala své neočkované studenty, aby nosili roušku,“ dodal Biden.

V exekutivním nařízení vydaném 29. července Abbott uvedl, že vládním subjektům, jako jsou okresní, městské, školské nebo zdravotnické úřady, hrozí pokuta ve výši 1000 dolarů, pokud budou nošení roušky vyžadovat.

V nařízení se rovněž uvádí, že vládní subjekty nemohou „nutit žádnou osobu, aby se nechala očkovat proti covidu-19 vakcínou podávanou na základě povolení k nouzovému použití“.

Podle nařízení se obyvatelům Texasu důrazně doporučuje dodržovat správnou hygienu a fyzický odstup a v oblastech, kde je míra přenosu covidu-19 vysoká, se lidem doporučuje dodržovat bezpečnostní postupy, jako je například nošení roušek či respirátorů.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.