Výkonný ředitel Demokratického výboru pro volby do Kongresu (DCCC) Tim Persico potvrdil, že pokud by se konaly průběžné volby (tzv. midterms) 2022 dnes, přišla by jejich strana o těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

„My se těch čísel nebojíme… Nesnažíme se je zakrývat,“ sdělil Persico pro Politico.

„Pokud je [demokraté] využijí, udržíme si sněmovnu. To je to, co nám ta data říkají, ale musíme k tomu podniknout opatření,“ dodal.

Deník The Epoch Times kontaktoval kancelář předsedy DCCC Patricka Maloneyho s žádostí o komentář.

Dle zprávy Politico je jedním z problémů komunikace s veřejností a to, co se demokraté pokoušejí dělat pro znovunastartování ekonomiky zasažené covidem-19.

„Klíčové je, abychom byli na stejné straně, abychom chápali, co je v sázce,“ řekl dále Persico. „A teď dobré zprávy: vše, co děláme, a vše, o čem jsme mluvili, že uděláme, je nesmírně populární.“

Persico sdělil, že dle výsledků interních průzkumů byl „velmi populární“ infrastrukturní plán prezidenta Bidena. Průzkum prý nenaznačoval, že by bylo potřeba něco v jejich agendě měnit.

Obecně se stává, že strana, která vyhraje prezidentské volby, ztratí v dalších volbách alespoň jednu komoru v Kongresu. V roce 2018 tomu nebylo jinak. Poté, co v roce 2016 vyhrál prezidentský souboj Donald Trump, republikáni přišli v průběžných volbách 2018 o většinu ve sněmovně.

V roce 2020 pak získali republikáni část křesel sněmovny zpět, i když většinu pořád drží demokraté.

Po nedávné mimořádné volbě dvou sněmovních křesel pro Texas v květnu, varovala neúspěšná demokratická kandidátka Jana Lynne Sanchezová své kolegy: „Spouštím alarm: pokud se demokraté nezorganizují a nepřipraví, volby 2022 budou největší prohrou … za poslední léta.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.