Lily Zhou

8. 8. 2021

Očkovaní lidé nakažení variantou delta wuchanského koronaviru, který způsobuje covid-19, mohou být stejně infekční jako neočkovaní lidé, naznačuje první analýza britské vládní agentury Public Health England (PHE).

Ta se shoduje s nedávnou studií ze Spojených států, kde byly podobné výsledky pozorovány ve Wisconsinu.

„Některá prvotní zjištění … naznačují, že hladiny viru u osob, které se nakazily virem delta, když již byly očkovány, mohou být podobné hladinám zjištěným u neočkovaných osob,“ uvádí PHE ve svém prohlášení.

„To může mít důsledky pro nakažlivost lidí bez ohledu na to, zda byli očkováni, či nikoliv,“ dodala agentura. „Jedná se však o ranou průzkumnou analýzu a je třeba provést další cílené studie, které by potvrdily, zda tomu tak skutečně je.“

Varianta delta, která byla poprvé identifikována v Indii, je v současnosti dominantní variantou koronaviru v Anglii.

V technické zprávě (pdf) zveřejněné v pátek PHE uvedla, že údaje o případech NHS Test and Trace ukazují, že od 14. června, kdy jsou k dispozici údaje o prahových hodnotách cyklu (Ct), jsou průměrné a mediánové nejnižší hodnoty Ct u očkovaných a neočkovaných osob s variantou delta podobné, „s mediánem 17,8 u neočkovaných a 18,0 u osob se dvěma dávkami vakcíny“.

Hodnota Ct je počet cyklů potřebných ke zvýšení virového signálu ve vzorku při provádění testu RT-PCR.

Údaje, které nejsou věkově stratifikované, naznačují, že „zatímco očkování může snížit celkové riziko nákazy jedince, jakmile se nakazí, je rozdíl ve virové náloži (a hodnotách Ct) mezi očkovanými a neočkovanými jen malý,“ uvedla PHE.

„Vzhledem k tomu, že mají podobné hodnoty Ct, naznačuje to malý rozdíl v nakažlivosti,“ píše se v dokumentu s tím, že na zjištění mohou mít vliv chování při vyhledávání testů a skutečné změny v údajích, jako je věkové rozložení jednotlivých případů.

Podobný výsledek zaznamenala i nedávná studie z Wisconsinu ve Spojených státech.

V preprintu této studie, která zatím není recenzovaná, se uvádí, že při porovnání neočkovaných osob s osobami, které prodělaly „průlomovou“ infekci, nebyl zjištěn „žádný rozdíl ve virové náloži“ a že „osoby s průlomovou infekcí často bývají pozitivně testovány s virovou náloží odpovídající schopnosti šířit infekční viry“.

Tato zjištění jsou však v rozporu se závěry jiné nedávné studie provedené Královskou univerzitou v Londýně (ICL).

Studie REal-time Assessment of Community Transmission study-1 vedená ICL zveřejnila preprint své nejnovější zprávy, ve které se uvádí, že mezi všemi pozitivními testy byla mediánová hodnota Ct (počet cyklů potřebných ke zvýšení virového signálu) 27,6 u očkovaných účastníků a 23,1 u neočkovaných účastníků, což naznačuje, že u očkovaných osob je menší pravděpodobnost přenosu viru na ostatní.

Podle posledních oficiálních údajů 88,9 % dospělých ve Velké Británii obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti wuchanskému koronaviru a 74,1 % obdrželo obě dávky vakcíny.

Počet případů v poslední vlně infekcí dosáhl podobné úrovně jako v lednu, ale počty hospitalizací a úmrtí byly mnohem nižší než v poslední vlně.

V současné době nejsou k dispozici žádné dlouhodobé údaje o účinnosti a bezpečnosti vakcín.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.