Očkovaní lidé nakažení variantou delta wuchanského koronaviru, který způsobuje covid-19, mohou být stejně infekční jako neočkovaní lidé, naznačuje první analýza britské vládní agentury Public Health England (PHE).

Ta se shoduje s nedávnou studií ze Spojených států, kde byly podobné výsledky pozorovány ve Wisconsinu.

„Některá prvotní zjištění … naznačují, že hladiny viru u osob, které se nakazily virem delta, když již byly očkovány, mohou být podobné hladinám zjištěným u neočkovaných osob,“ uvádí PHE ve svém prohlášení.

„To může mít důsledky pro nakažlivost lidí bez ohledu na to, zda byli očkováni, či nikoliv,“ dodala agentura. „Jedná se však o ranou průzkumnou analýzu a je třeba provést další cílené studie, které by potvrdily, zda tomu tak skutečně je.“

Varianta delta, která byla poprvé identifikována v Indii, je v současnosti dominantní variantou koronaviru v Anglii.

V technické zprávě (pdf) zveřejněné v pátek PHE uvedla, že údaje o případech NHS Test and Trace ukazují, že od 14. června, kdy jsou k dispozici údaje o prahových hodnotách cyklu (Ct), jsou průměrné a mediánové nejnižší hodnoty Ct u očkovaných a neočkovaných osob s variantou delta podobné, „s mediánem 17,8 u neočkovaných a 18,0 u osob se dvěma dávkami vakcíny“.

Hodnota Ct je počet cyklů potřebných ke zvýšení virového signálu ve vzorku při provádění testu RT-PCR.

Údaje, které nejsou věkově stratifikované, naznačují, že „zatímco očkování může snížit celkové riziko nákazy jedince, jakmile se nakazí, je rozdíl ve virové náloži (a hodnotách Ct) mezi očkovanými a neočkovanými jen malý,“ uvedla PHE.

„Vzhledem k tomu, že mají podobné hodnoty Ct, naznačuje to malý rozdíl v nakažlivosti,“ píše se v dokumentu s tím, že na zjištění mohou mít vliv chování při vyhledávání testů a skutečné změny v údajích, jako je věkové rozložení jednotlivých případů.

Podobný výsledek zaznamenala i nedávná studie z Wisconsinu ve Spojených státech.

V preprintu této studie, která zatím není recenzovaná, se uvádí, že při porovnání neočkovaných osob s osobami, které prodělaly „průlomovou“ infekci, nebyl zjištěn „žádný rozdíl ve virové náloži“ a že „osoby s průlomovou infekcí často bývají pozitivně testovány s virovou náloží odpovídající schopnosti šířit infekční viry“.

Tato zjištění jsou však v rozporu se závěry jiné nedávné studie provedené Královskou univerzitou v Londýně (ICL).

Studie REal-time Assessment of Community Transmission study-1 vedená ICL zveřejnila preprint své nejnovější zprávy, ve které se uvádí, že mezi všemi pozitivními testy byla mediánová hodnota Ct (počet cyklů potřebných ke zvýšení virového signálu) 27,6 u očkovaných účastníků a 23,1 u neočkovaných účastníků, což naznačuje, že u očkovaných osob je menší pravděpodobnost přenosu viru na ostatní.

Podle posledních oficiálních údajů 88,9 % dospělých ve Velké Británii obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti wuchanskému koronaviru a 74,1 % obdrželo obě dávky vakcíny.

Počet případů v poslední vlně infekcí dosáhl podobné úrovně jako v lednu, ale počty hospitalizací a úmrtí byly mnohem nižší než v poslední vlně.

V současné době nejsou k dispozici žádné dlouhodobé údaje o účinnosti a bezpečnosti vakcín.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)