Texaský Nejvyšší soud v neděli povolil guvernérovi Gregu Abbottovi mimořádné pozastavení soudního řízení v případě jeho zákazu povinného nošení roušek.

Zrušil tak rozhodnutí soudů nižší instance, které umožnily okresům Dallas a Bexar dočasně zavést povinné nošení roušek navzdory výkonnému nařízení republikánského guvernéra, které to státním subjektům a úředníkům zakazovalo.

Abbott tehdy uvedl, že o nejlepších zdravotních postupech by měli rozhodovat Texasané, nikoliv vláda.

Místní úředníci v okresech Dallas a Bexar, včetně San Antonia, mezitím uvedli jako důvod pro zachování požadavku na nošení roušek napětí v nemocnicích v souvislosti s nárůstem případů spojených s variantou delta nového koronaviru.

Soudce okresu Dallas Clay Jenkins uvedl, že vyžadování ochrany dýchacích cest pomůže omezit přenos onemocnění covidu-19, které způsobuje wuchanský koronavirus.

Mimořádné pozastavení je dočasné a případ bude nadále projednáván u soudů nižší instance. Slyšení pro okres Bexar bylo naplánováno na pondělí a pro okres Dallas bylo stanoveno slyšení na 24. srpna.

„Dnes Nejvyšší texaský soud nařídil, aby se okres Dallas a dallaská síť nezávislých školních distriktů řídily výkoným nařízením GA-38. Místní mandáty pro nošení roušek jsou podle GA-38 nezákonné,“ uvedl v prohlášení na Twitteru po nedělním rozhodnutí nejvyšší státní zástupce Ken Paxton. „Nechť toto rozhodnutí slouží jako připomínka všem nezávislým školním distriktům a místním úředníkům, že nařízení guvernéra platí.“

Mezitím místní představitelé z Dallas Independent School District a města San Antonio a okresu Bexar uvedli, že hodlají pokračovat v mandátu pro nošení roušek. Informoval o tom deník Texas Tribune.

„Nejvyšší soud Texasu nezrušil můj příkaz o rouškách,“ uvedl Jenkins v příspěvku na Twitteru. „Spíše zrušil pozastavení platnosti nařízení GA-38. Pokud neobdržím rozhodnutí, které by vyžadovalo něco jiného, změním svůj příkaz tak, že odstraním možnost pokut pro podniky, které se mu nepodřídí, ale jinak ponechám nařízení v platnosti.“

Město San Antonio v samostatném prohlášení uvedlo, že rozhodnutí mu nebrání v tom, aby v pondělí pokračovalo v předložení svého případu soudu, a že jeho mandát pro nošení roušek zůstává v platnosti.

„Město San Antonio a okres Bexar v reakci na rozhodnutí texaského Nejvyššího soudu nadále zdůrazňují, že guvernér nemůže využívat svých mimořádných pravomocí k pozastavení platnosti zákonů, které místním subjektům poskytují potřebnou flexibilitu pro jednání v případě nouze,“ uvedl v prohlášení právník Andy Segovia.

Minulý týden Paxton ve svém prohlášení označil vládní úředníky, kteří obnovili povinnost roušek, a soudce, kteří jim udělili dočasné zajišťovací příkazy proti Abbottovu zákazu masek, za „soudce, kteří na sebe strhávají pozornost“ a „aktivistické postavy“.

„Není to poprvé, co máme co do činění s aktivistickými postavami. Je to pořád to samé déja vu,“ řekl Paxton. „Soudci a starostové, kteří na sebe rádi strhávají pozornost, se vzepřeli výkonným nařízením již dříve, když pandemie začala, a soudy byly na naší straně – na straně zákona. Jsem přesvědčen, že výsledky případných žalob budou na straně svobody a individuální volby, nikoliv na straně mandátů a nadměrných vládních pravomocí.“

Abbott a Paxton ve společném prohlášení uvedli, že „každý školní obvod, veřejná univerzita nebo úředník místní samosprávy, který se rozhodne příkazu vzdorovat, bude pohnán k soudu“.

Dvojice argumentovala tím, že guvernér má podle texaského zákona o katastrofách pravomoc rozhodovat o tom, jak bude Texas reagovat na mimořádné události ve státě.

Deník Epoch Times se obrátil na Abbottův úřad se žádostí o komentář.