Isabel van Brugen

16. 8. 2021

Texaský Nejvyšší soud v neděli povolil guvernérovi Gregu Abbottovi mimořádné pozastavení soudního řízení v případě jeho zákazu povinného nošení roušek.

Zrušil tak rozhodnutí soudů nižší instance, které umožnily okresům Dallas a Bexar dočasně zavést povinné nošení roušek navzdory výkonnému nařízení republikánského guvernéra, které to státním subjektům a úředníkům zakazovalo.

Abbott tehdy uvedl, že o nejlepších zdravotních postupech by měli rozhodovat Texasané, nikoliv vláda.

Místní úředníci v okresech Dallas a Bexar, včetně San Antonia, mezitím uvedli jako důvod pro zachování požadavku na nošení roušek napětí v nemocnicích v souvislosti s nárůstem případů spojených s variantou delta nového koronaviru.

Soudce okresu Dallas Clay Jenkins uvedl, že vyžadování ochrany dýchacích cest pomůže omezit přenos onemocnění covidu-19, které způsobuje wuchanský koronavirus.

Mimořádné pozastavení je dočasné a případ bude nadále projednáván u soudů nižší instance. Slyšení pro okres Bexar bylo naplánováno na pondělí a pro okres Dallas bylo stanoveno slyšení na 24. srpna.

„Dnes Nejvyšší texaský soud nařídil, aby se okres Dallas a dallaská síť nezávislých školních distriktů řídily výkoným nařízením GA-38. Místní mandáty pro nošení roušek jsou podle GA-38 nezákonné,“ uvedl v prohlášení na Twitteru po nedělním rozhodnutí nejvyšší státní zástupce Ken Paxton. „Nechť toto rozhodnutí slouží jako připomínka všem nezávislým školním distriktům a místním úředníkům, že nařízení guvernéra platí.“

Mezitím místní představitelé z Dallas Independent School District a města San Antonio a okresu Bexar uvedli, že hodlají pokračovat v mandátu pro nošení roušek. Informoval o tom deník Texas Tribune.

„Nejvyšší soud Texasu nezrušil můj příkaz o rouškách,“ uvedl Jenkins v příspěvku na Twitteru. „Spíše zrušil pozastavení platnosti nařízení GA-38. Pokud neobdržím rozhodnutí, které by vyžadovalo něco jiného, změním svůj příkaz tak, že odstraním možnost pokut pro podniky, které se mu nepodřídí, ale jinak ponechám nařízení v platnosti.“

Město San Antonio v samostatném prohlášení uvedlo, že rozhodnutí mu nebrání v tom, aby v pondělí pokračovalo v předložení svého případu soudu, a že jeho mandát pro nošení roušek zůstává v platnosti.

„Město San Antonio a okres Bexar v reakci na rozhodnutí texaského Nejvyššího soudu nadále zdůrazňují, že guvernér nemůže využívat svých mimořádných pravomocí k pozastavení platnosti zákonů, které místním subjektům poskytují potřebnou flexibilitu pro jednání v případě nouze,“ uvedl v prohlášení právník Andy Segovia.

Minulý týden Paxton ve svém prohlášení označil vládní úředníky, kteří obnovili povinnost roušek, a soudce, kteří jim udělili dočasné zajišťovací příkazy proti Abbottovu zákazu masek, za „soudce, kteří na sebe strhávají pozornost“ a „aktivistické postavy“.

„Není to poprvé, co máme co do činění s aktivistickými postavami. Je to pořád to samé déja vu,“ řekl Paxton. „Soudci a starostové, kteří na sebe rádi strhávají pozornost, se vzepřeli výkonným nařízením již dříve, když pandemie začala, a soudy byly na naší straně – na straně zákona. Jsem přesvědčen, že výsledky případných žalob budou na straně svobody a individuální volby, nikoliv na straně mandátů a nadměrných vládních pravomocí.“

Abbott a Paxton ve společném prohlášení uvedli, že „každý školní obvod, veřejná univerzita nebo úředník místní samosprávy, který se rozhodne příkazu vzdorovat, bude pohnán k soudu“.

Dvojice argumentovala tím, že guvernér má podle texaského zákona o katastrofách pravomoc rozhodovat o tom, jak bude Texas reagovat na mimořádné události ve státě.

Deník Epoch Times se obrátil na Abbottův úřad se žádostí o komentář.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.