Státní média v Číně v tichosti odstraňují zprávy o údajném švýcarském biologovi, který kritizoval snahy Spojených států vyšetřit původ pandemie, poté, co švýcarské velvyslanectví v Pekingu uvedlo, že tento biolog pravděpodobně neexistuje.

Švýcarští diplomaté začali po biologovi jménem Wilson Edwards pátrat poté, co jeho jméno koncem července dominovalo zprávám v čínských státem podporovaných médiích.

Podle čínských diskusí na sociálních sítích a zpráv ve státních médiích byl vědec údajně vystaven „zastrašování“ ze strany Spojených států, aby podpořil vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) týkající se wuchanského koronaviru.

Švýcarské velvyslanectví v Pekingu 10. srpna uvedlo, že Edwards možná neexistuje. Zástupci uvedli, že neexistuje žádný registrovaný občan jménem Wilson Edwards, ani pod tímto jménem nebyly publikovány žádné práce z oblasti biologie.

„Pokud existujete, rádi bychom se s vámi setkali!“ napsalo velvyslanectví v příspěvku v angličtině i čínštině na Twitteru a Weibo.

Velvyslanectví uvedlo, že zprávy na tomto účtu jsou pravděpodobně „falešné zprávy“, a požádalo média, aby takové zprávy odstranila.

Anglický článek od té doby z CGTV a dalších čínských státem podporovaných médií zmizel, ale čínský článek CGTV se ještě v pátek stále objevoval v mnoha médiích.

Účet na Facebooku, který fungoval jako zdroj informací pro čínské zprávy, rovněž zmizel. Švýcarští diplomaté uvedli, že účet měl po svém založení 24. července jeden příspěvek a tři přátele.

Podle zpráv popisoval Edwardsův účet na Facebooku vědce jako švýcarského biologa. Podle statusů, které se na účtu objevovaly, byl tlak na druhou fázi vyšetřování původu covidu-19 ze strany WHO „výsledkem politického tlaku ze strany USA“.

Minulý měsíc WHO oznámila audit laboratoře ve Wu-chanu a výzkumných institucí, kde byl virus poprvé identifikován. Organizace uvedla, že Peking v lednové první fázi šetření nesdělil hrubá data o pacientech, a vyzvala čínský režim k „transparentnosti“ a „spolupráci“.

Peking odmítl hlubší vyšetřování původu koronaviru, který způsobuje covid-19. Nejvyšší čínští zdravotničtí představitelé požádali 22. července WHO, aby se „zbavila politického vměšování“.

Dne 30. července přeposlaly státní sdělovací prostředky, například Global Times a China Daily, zprávu o příspěvku na Facebooku od čínské ústřední televizní stanice CGTV.

V reportáži se tzv. biolog odvolával na zdroj z WHO a tvrdil, že Spojené státy „útočí“ na čínský režim, protože vyzývají ke sledování původu viru. „Někteří z jeho kolegů výzkumníků byli vystaveni ,obrovskému tlaku‘ a ,zastrašování‘ ze strany USA a některých médií,“ citovala Edwardsovy příspěvky státní média.

Nedávná zpráva Centra pro informační resistenci (CIR) mezitím zjistila, že rozsáhlá čínská síť sociálních médií se snaží zasít pochybnosti o tvrzeních USA, že existuje stále více důkazů, že nový koronavirus pochází z laboratoře ve Wu-chanu.

Účty existující na Facebooku, Twitteru, Instagramu a YouTube mají falešné profilové obrázky téměř k nerozeznání od skutečných lidí. CIR ve své zprávě poukázala na záměr sítě.

„Náš výzkum ukazuje důkazy o záměrné snaze zkreslit mezinárodní vnímání významných otázek – v tomto případě ve prospěch Číny,“ uvedl Benjamin Strick, autor zprávy CIR.

„Cílem sítě je podle všeho delegitimizovat Západ tím, že bude posilovat pročínské narativy,“ řekl Strick.

„Zdá se, že narativy sdílené touto sítí se úzce překrývají s narativy, které sdílejí účty čínských státních představitelů na sociálních sítích a média napojená na stát.“

Zpráva tajných služeb

Podle čtvrteční zprávy CNN americké zpravodajské služby v současné době také připravují zprávu pro prezidenta Joea Bidena, protože tříměsíční vyšetřování původu viru se chýlí ke konci. Hypotéza, že nový koronavirus unikl z Wuchanského virologického institutu, v současnosti získává širší uznání.

Anthony Fauci, šéf amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, v květnu uvedl, že si není jistý, že se virus vyvinul přirozenou cestou, ačkoli trval na tom, že virus předtím přeskočil ze zvířat na lidi.

WHO v červenci připustila, že je „předčasné“ vyloučit možnost úniku z laboratoře, což agentura předtím v březnové zprávě označila za „krajně nepravděpodobné“.

Čínský režim tvrdil, že pandemie začala na trhu s mořskými plody ve Wu-chanu. Tři členové wuchanského institutu však byli přijati do nemocnice v listopadu 2019 s příznaky podobnými covidu-19, tedy několik týdnů předtím, než Peking přiznal první případ nákazy.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.