Vztahy mezi ČR a Čínou
V polovině července 2021 hlasovali poslanci o tom, zda se bude Poslanecká sněmovna zabývat případy dlouhodobého pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nelegálních odběrů orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice. Celý klub SPD se zdržel hlasování a poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) hlasoval proti. (záznam hlasování)
Návrh, který přednesl 13. července 2021 poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), vychází z rezoluce, kterou vůči čínskému režimu vydal Senát České republiky 20. března 2019. Podpořilo jej 69 poslanců. Celý klub ANO, SPD a většina nezařazených poslanců návrh nepodpořili. Více zde…
Oslovili jsme 13. srpna klub SPD s dotazem, proč snahy o otevření tohoto tématu na půdě sněmovny strana nepodpořila. Jediný, kdo reagoval, byl poslanec Foldyna.
„Neznám detailně problematiku vztahů v Čínské lidové republice a pro věci, které neznám detailně, nemohu hlasovat,“ napsal Foldyna 17. srpna 2021 v e-mailové zprávě Epoch Times.
Na parlamentní úrovni dnes již existuje celá řada záznamů a dokumentů o této problematice (Senát 2018, 2019; Sněmovna 2018, 2021). Dokonce i na úrovni Evropského parlamentu (2013 a 2016) nebo Sněmovny reprezentantů USA (2016), Kanady a dalších zemí.
Případy dlouhodobého pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a nelegálních odběrů orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice také nejsou žádnou novinkou. Jsou dlouhodobou záležitostí, za posledních 20 let se již udála celá řada případů a mnohé z nich byly podrobně zdokumentovány.
V Ruské federaci jsou vyšetřovací zprávy o zneužívání transplantační chirurgie v Číně k likvidaci vězněných příznivců Falun Gongu, Ujgurů nebo křesťanů zákázány. Ruské úřady je zařadily na seznam extremistické literatury. Podle lidskoprávních organizací tak ruská vláda učinila kvůli dohodě o spolupráci s Komunistickou stranou Číny. Vyšetřovací zprávy shrnuje na svých stránkách mezinárodní sdružení lékařů, právníků a novinářů ETAC.
Seznam některých stránek nevládních projektů zakázaných v Rusku k srpnu 2020 naleznete níže. Všechny se věnují shromažďování informací o probíhajících násilných represích v Číně, informují o lidskoprávní činnosti nebo o meditační praxi Falun Gong, jejíž příznivce čínský režim tvrdě pronásleduje od 20. července 1999.
- World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong (WOIPFG)
- Coalition to Investigate the Persecution of Falun Gong in China (CIPFG)
- Global Mission to Rescue Persecuted Falun Gong Practitioners (GMRPFGP)
- Friends of Falun Gong (FOFG)
- Doctors Against Forced Organ Harvesting (DAFOH)
- Dragon Springs (DS)
- The European Falun Dafa Association (FD UK)
- Světová organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu (WOIPFG)
Mezinárodní reakce
Šetření mezinárodního tribunálu v Londýně vyústilo 17. června 2019 v konečný rozsudek, v němž tribunál uvedl: „Členové tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně je po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí.“
Izrael se stal v roce 2006 první zemí, která zakázala transplantační turistiku do Číny a nákup a prodej orgánů. Po Izraeli následovaly také další státy.
Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016), Norsko (2017) a další země. V posledních letech o přijetí podobné legislativy jednají také Kanada, Austrálie, Belgie, Velká Británie.
V České republice byl návrh na úpravu transplantačního zákona zastaven s vysvětlením, že v minulosti nebyl úřady zaznamenán žádný případ vycestování do Číny za účelem transplantace orgánu, kromě dvou mužů vietnamské národnosti, kteří na území ČR pobývali.