Alexander Zhang

20. 8. 2021

Čínský režim se pokouší vysílat špiony do Spojeného království, k čemuž zneužívá speciální vízový plán, který má pomoci obyvatelům Hongkongu uprchnout před stále tvrdším potlačováním svobod v bývalé britské kolonii. Informovaly o tom již 9. srpna britské noviny The Times of London.

Britská vláda ví o „spících agentech“ pracujících pro čínský režim, kteří žádají o víza do Spojeného království. Zneužívají k tomu rámec nového plánu, který má držitelům statusu britského občana (v zámoří) v Hongkongu nabídnout cestu ke získání občanství, citoval londýnský deník The Times of London britské vládní zdroje.

„Pro žádosti o víza jsou zavedeny přísné kontroly – a mají svůj důvod,“ cituje deník vládní zdroje. „Prověřovací proces pro vízový program BN(O) je mnohem důkladnější než jakýkoli jiný.“

Benedict Rogers, šéf nevládní organizace Hong Kong Watch a spoluzakladatel Komise pro lidská práva britské Konzervativní strany, uvedl, že odhalení čínské špionáže je „naprosto pobuřující“.

„Spojené království musí zpřísnit postupy, aby tyto špiony prověřilo a odhalilo,“ napsal na Twitteru Rogers.

Mluvčí ministerstva vnitra v reakci na zprávu v mdiích zaslal deníku The Epoch Times prohlášení v němž uvádí:

„Vízová cesta BN(O) odráží historický a morální závazek Spojeného království vůči těm obyvatelům Hongkongu, kteří se rozhodli zachovat si své vazby na Spojené království tím, že přijali status BN(O). Je to bezprecedentní a velkorysá nabídka, která odráží naše hluboké spojení s Hongkongem,“ uvedl mluvčí britského ministerstva.

„V celém procesu podávání žádostí jsou zavedena ochranná opatření, která zajišťují, že nebude zneužit a pomůže těm, kteří to nejvíce potřebují,“ dodává ministerstvo.

Deník Epoch Times požádal ministerstvo vnitra, aby potvrdilo nebo vyvrátilo obvinění uvedená ve zprávě londýnského deníku, ale do doby vydání článku odpověď neobdržel.

Nový vízový plán pro držitele statusu BN(O) oznámil premiér Boris Johnson v červenci 2020 poté, co Peking zavedl pro Hongkong drakonický zákon o národní bezpečnosti. Zákon kriminalizuje osoby za jakékoli činy, kter režim označi jako podvracení, separatismusí a spolčení se zahraničními silami proti Komunistické straně Číny s maximálním trestem doživotního vězení.

Plán, který byl zahájen v lednu 2021, umožňuje držitelům statusu BN(O) žít, studovat a pracovat ve Spojeném království po dobu pěti let a případně požádat o občanství.

Podle britských vládních statistik bylo v prvních třech měsících roku 2021 podáno 34 300 žádostí o vízum. Mezi těmito žádostmi o vízum bylo 20 000 hlavních žadatelů a 14 300 závislých osob.

Chris Patten, poslední britský guvernér Hongkongu, řekl londýnskému deníku The Times of London, že plán víz BN(O) považuje za „správnou reakci“ na zavedení zákona o národní bezpečnosti, který Hongkongu vnutila Komunistická strana Číny.

Uvedl však, že Spojené království by se mělo „reálně“ zabývat rizikem, že čínský režim plán zneužije k nasazení špionů v Británii, neboť se jedná o „totalitní stát, který využívá informátory“.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.