Nejvyšší soud USA ve čtvrtek zablokoval tzv. „vystěhovací moratorium“ zavedené Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v souvislosti s pandemií.

CDC zavedlo celonárodní moratorium v září 2020 ve snaze snížit šíření nákazy nového koronaviru (viru Komunistické strany Číny). Myšlenkou bylo zajistit, aby vystěhování neplatičů nájmů nevedlo k tomu, že neplatiči se přesunou ke svým příbuzným či známým anebo do přeplněných přístřešků bezdomovců, a tedy sociální odstupy by se zmenšily a zvýšilo by se riziko nákazy.

Moratorium ještě úřad prodloužil v červnu o 30 dní s tvrzením, že žádné další prodloužení už nebude.

V červnu Nejvyšší soud USA rozhodl, že jakékoliv prodloužení moratoria musí být schváleno Kongresem USA. V červenci následně federální soud rozhodl, že CDC zákazem vystěhování překročilo své pravomoci.

Nicméně, po prodloužení a vypršení původního moratoria vydalo CDC 3. srpna další, téměř celonárodní moratorium s dvouměsíční lhůtou.

Koalice majitelů nemovitostí a realitních kanceláří z Alabamy a Georgie ale výnos CDC právně napadla s argumentem, že CDC k vydání takového nařízení nemá oprávnění.

Nejvyšší soud ve čtvrtek konstatoval (pdf), že CDC takovéto oprávnění bez pověření Kongresem postrádá. Soud odmítl i argumenty Bidenovy administrativy, která oprávnění CDC obhajovala.

Dle dat Úřadu pro sčítání lidu z počátku srpna bylo v zemi kolem 3,5 milionu lidí, kteří sdělili, že v následujících dvou měsících by mohli čelit vystěhování. Lze tedy předpokládat, že na základě rozhodnutí soudu bude v nejbližší době docházet k hromadnému vystěhovávání neplatičů nájmu.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.