Mimi Nguyen Ly

27. 8. 2021

Na této zprávě se podílely agentury Associated Press a Reuters.

Japonské ministerstvo zdravotnictví 26. srpna oznámilo, že pozastavuje používání přibližně 1,63 milionu dávek vakcíny Moderna proti covidu-19 kvůli hlášením o kontaminaci. Ministerstvo uvedlo, že všechny vakcíny, které jsou v současné době v Japonsku zaváděny, vyrábí společnost se sídlem ve Španělsku. Není momentálně jasné, zda se problém týká i dodávek vakcíny do jiných zemí.

Podle deníku The Asahi Shimbun japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v nejméně 390 dávkách – tedy ve 39 ampulích – vakcíny Moderna pocházejících z osmi očkovacích míst byly nalezeny „cizí materiály“. Zprávy o kontaminaci se týkají šarže, která má celkem 565 400 dávek. Úředníci uvedli, že byl podán neznámý počet dávek z postižené šarže, ale dosud nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky.

„Je to látka, která reaguje na magnety… mohl by to být kov,“ uvedl podle deníku Nikkei Asia jeden z úředníků ministerstva.

Společnost Moderna potvrzuje, že byla informována o případech výskytu pevných částic v lahvičkách s léčivým přípravkem své vakcíny proti covidu-19. „Společnost tato hlášení prošetřuje a je i nadále odhodlána urychleně spolupracovat se svým partnerem, společností Takeda, a regulačními orgány na řešení této situace,“ uvedla Moderna ve svém prohlášení.

Hlavní tajemník kabinetu Katsunobu Kato mezitím uvedl, že japonská vláda jedná s firmou Takeda o způsobech, jak minimalizovat dopad na zavádění očkování v zemi.

Ministerstvo sdělilo, že se rozhodlo šarži preventivně pozastavit po konzultaci se společností Takeda, což je japonský výrobce léčiv, který distribuuje vakcíny Moderna a který obdržel hlášení o kontaminaci vakcín z několika očkovacích míst. Ministerstvo zdravotnictví se o tom následně dozvědělo 25. srpna, uvedl deník The Asahi Shimbun. Ministerstvo pozastavilo také další dvě šarže. Tyto tři šarže celkem obsahují 1,63 milionu dávek vakcíny, které byly distribuovány do 863 očkovacích center po celé zemi.

V Japonsku je plně očkováno asi 43 % populace, přibližně 50 % dostalo alespoň jednu dávku.

Z původního článku newyorské redakce The Epoch Times přeložil MiC.


OPRAVA: Titulek českého článku byl po publikování článku upraven. Užívání vakcín bylo pozastaveno, nedošlo prozatím k úplnému stažení vakcín. Epoch Times lituje chyby.

Související témata

Související články