Ken Silva

V září 2002 odhadovala administrativa George W. Bushe, že válka v Iráku bude stát Spojené státy přes 200 miliard amerických dolarů. Ale jak se ukazuje, odhad těchto nákladů nepokryl ani výši úroků.

Vyplývá to ze studie projektu Brownovy univerzity „Náklady na válku“, který byl spuštěn před 10 lety s cílem poukázat na nedostatky vládních odhadů a reportování nákladů na válečné konflikty.

Dle reportu dosahují celkové náklady USA na konflikty vedené po útoku na „dvojčata“ v New Yorku, včetně souvisejících budoucích výdajů, kolem osmi bilionů dolarů. Mezi největší náklady patří 2,1 bilionu dolarů utracené ministerstvem obrany, jeden bilion dolarů na úroky z půjčených peněz (rozdělené zhruba stejně mezi konflikty v Iráku a Afghánistánu), a 2,2 bilionu dolarů na budoucí náklady na zdravotní péči do roku 2050.

Projekt „Náklady na válku“ zveřejnil také nová data týkající se obětí. Odhaduje, že ve válkách proti terorismu vedených Spojenými státy zemřelo 929 000 lidí, včetně více než 387 000 civilistů a 7 000 amerických vojáků.

Dle projektu jsou odhady finančních nákladů i ztrát na životech konzervativní čísla. V důsledku konfliktů totiž vznikají i nepřímé náklady a oběti, např. na nedostatek vody, infrastrukturní problémy a na nemoci související s konfliktem.

Projekt Náklady na válku pořádal 1. září webinář, na kterém s výzkumníky sdílel své nálezy.

Profesorka Harvardovy univerzity Linda Bilmesová poznamenala, že výše nákladů je pro mnohé nepředstavitelná a důvod, proč Američané tyto náklady nepocítili, je kvůli tomu, že války se financovaly z půjček namísto přímého zdanění, což označila za „války z kreditní karty“.

Války v Koreji a Vietnamu byly na rozdíl od protiteroristických válek financovány zvýšením daní.

„Většina Američanů teď platí nižší daně než předtím, než války začaly. Pokud voliči nepřemýšlejí o tom, jak za ně zaplatit, je lehké pokračovat v konfliktech po dlouhou dobu,“ řekla Bilmesová.

Pokračování válek „hrály do karet“ dle profesorky i dlouhodobé velmi nízké úrokové sazby po ukončení ekonomické recese v roce 2008.

Na čísla Brownovy univerzity se ve svém projevu den před stažením z Afghánistánu odvolával i americký prezident Biden: „Po více než dvou bilionech dolarů, které jsme utratili v Afghánistánu – náklady, které odhadli výzkumníci Brownovy univerzity jsou přes 300 milionů denně po dobu 20 let v Afghánistánu. Američané by tohle měli slyšet: 300 milionů dolarů denně po dvě desetiletí.“

Číslo dva biliony dolarů, které citoval Joe Biden, je více než dvojnásobek oficiálních odhadů ministerstva obrany.

Ve zprávě projektu Brownovy univerzity se píše, že „tento [837-miliardový odhad ministerstva obrany] je samozřejmě správný, pokud jde pouze o náklady na samotné výdaje války v Afghánistánu a neberou se v potaz další hlavní náklady, možná ty nejdůležitější – náklady na péči o válečné veterány z antiteroristických válek“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.