Jack Phillips

3. 9. 2021

Izraelští vládní úředníci uvedli, že platnost covid pasů vyprší šest měsíců po druhé dávce vakcíny Pfizer. To znamená, že lidé budou muset podstoupit dodatečné očkování, aby jejich pasy zůstaly platné.

Kontroverzní krok oznámilo ministerstvo zdravotnictví tento týden s tím, že za plně očkovanou se považuje osoba, která byla „očkována dvěma dávkami vakcíny, a to do šesti měsíců od data druhého očkování“, pokud obdržela tři dávky vakcíny nebo pokud se z covidu-19 uzdravila do šesti měsíců od „data vydání potvrzení o uzdravení“, a dále osoby, které se z covidu-19 uzdravily a obdržely alespoň jednu dávku vakcíny.

„Od dnešního dne je třetí dávka k dispozici všem,“ uvedl v neděli 29. srpna generální ředitel izraelského ministerstva zdravotnictví Nachman Aš, jak informoval deník Times of Israel.

Vakcinační pas je vyžadován pro vstup do řady různých zařízení, včetně restaurací, divadel a barů. Podobná nařízení zavedly v posledních týdnech Francie, Itálie a také města jako New York a San Francisco. Tyto kroky vyvolaly obavy, že povedou k vytvoření nerovnosti mezi očkovanými a neočkovanými.

Očkovací pas od tří let

V Izraeli se očkovací pas vztahuje na všechny osoby starší tří let, a protože malé děti nemohou dostat vakcínu proti covidu-19, musí svůj zdravotní status prokázat pomocí antigenního testu.

Někteří izraelští občané se k myšlence povinného přeočkování vyjádřili skepticky, s tím, že se to rovná lékařskému experimentu.

„Proč jsme první zemí, která to dělá?“ řekl podle listu Wall Street Journal 28letý Tovatel Magen, který podstoupil dvě očkování vakcínou společnosti Pfizer. „Dělají na nás pokusy.“

Přestože Izrael patří k nejproočkovanějším státům na světě, případů nákazy covidem-19 přibývá. V pondělí činil izraelský sedmidenní průměr nakažených více než 1 000 osob na milion obyvatel, což je dvojnásobek počtu zaznamenaného ve Spojených státech a Velké Británii, jak uvádí portál Oxfordské univerzity Our World in Data.

Podle deníku Wall Street Journal údaje izraelského ministerstva zdravotnictví naznačují, že většina těžce nemocných pacientů obdržela dvě dávky vakcíny, ačkoli podle něj byla u očkovaných osob menší pravděpodobnost, že vážně onemocní.

Předběžná studie, kterou izraelští vědci zveřejnili minulý týden, také ukázala, že osoby, které byly dříve nakaženy covidem-19, vykazovaly podstatně vyšší odolnost vůči variantě delta než osoby, které dostaly dvě dávky vakcíny společnosti Pfizer.

Zatímco Spojené státy a další země prosazují dodatečné očkování, Světová zdravotnická organizace se proti této strategii ostře ohradila a uvedla, že bohatší státy musí nejprve pomoci chudším zemím a vakcíny jim darovat.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.