Diskuse o významu rodiny a manželství

V rámci předvolební analýzy programů jednotlivých stran, které se v říjnových volbách ucházejí o vstup do Poslanecké sněmovny, oslovila Aliance pro rodinu jejich předsedy v otázkách manželství muže a ženy. Zároveň se ptala na jejich postoj k jeho případné redefinici na takzvané homosexuální manželství.

Osloveny byly všechny strany a koalice, které dlouhodobě v průzkumech překračují 3% hranici a mají tak reálnou šanci ve volbách uspět. Níže zveřejňujeme odpovědi předsedy hnutí SPD (Svoboda a přímá demokracie) Tomia Okamury.

Na otázky ohledně manželství muže a ženy odmítli odpovědět Piráti+STAN a ČSSD. U obou těchto uskupení z jejich veřejných vyjádření podle Aliance pro rodinu plyne, že „nebudou podporovat manželství jako exkluzivní svazek muže a ženy, ale že se ústy svých hlavních představitelů zavazují prosadit homosexuální manželství“ nebo dokonce „zrovnoprávnit i polyamorické vztahy (milenecké vztahy tří a více osob zaráz)“.

Rozhovor s Okamurou

Je pro vás manželství svazkem muže a ženy, nebo jej vnímáte jako společenský konstrukt, který lze libovolně redefinovat, v současnosti např. na tzv. homosexuální manželství – tedy svazek dvou gayů či leseb? A pokud ano, proč by podle Vás měla do budoucna tato redefinice zůstat „pouze“ u dvou osob?

Manželství bylo, je a doufám, že i bude svazkem muže a ženy, protože jedním z předních úkolů manželství je předávat život a tradiční hodnoty dětem, tedy dalším generacím. Manželství muže a ženy si proto zaslouží od státu všestrannou ochranu a privilegia. To nevylučuje toleranci sexuálních odchylek – tolerovat neznamená ale adorovat, privilegovat a propagovat.

Myslíte si, že je správné, aby dítě vychovávala žena-matka a muž-otec, anebo je podle Vás jedno, jaký počet a kombinace osob dítě vychovává?

Dítě má právo mít mámu a tátu. Rodina je máma, táta, děti, babička, dědeček… Dítě má mít mužský a ženský vzor. Proto odmítáme homosexuální manželství i zvrácené polyamorní svazky, které prosazují Piráti a neomarxisti.

Na základě čeho jste si utvořil názor na výše zmíněné otázky? A jakým způsobem se o ně Vy a Vaše strana budete ve Sněmovně zasazovat?

Na základě své rodinné zkušenosti, ale i na základě zkušeností předešlých generací. Prosazujeme právní a ekonomickou podporu tradičním rodinám a manželství muže a ženy. Budeme hlasovat proti stejnopohlavnímu manželství. Zároveň nemáme problém s registrovaným partnerstvím stejnopohlavních párů. Pokusíme se ústavně zakotvit, že manželství je pouze mezi mužem a ženou, jak je tomu například v Maďarsku.

Děkujeme za zaslané odpovědi!