Zvláštní vyšetřovatel John Durham obžaloval právníka Michaela Sussmanna, který zastupoval kampaň Hillary Clintonové a Demokratický národní výbor, kvůli tomu, že lhal FBI během volební kampaně Clintonové v roce 2016.

Sussmann pracuje pro známou právní firmu Perkins Coie, která dlouhodobě zastupuje Demokratickou stranu USA a její vysoce postavené představitele a podává i žaloby týkající se voleb.

Právník byl obviněn (pdf) z trestného činu nepravdivé výpovědi během schůzky s vrchním právním zástupcem FBI Jamesem Bakerem v září 2016. Žalobci tvrdí, že Sussmann lhal, když popřel, že by zastupoval jakéhokoliv klienta v době, kdy federální agentuře řekl o důkazech, které údajně spojovaly Trumpův Trump Tower s bankou v Rusku.

Sussmann se setkal s Bakerem, aby mu předal dokumenty a data obsahující důkazy o údajném vztahu mezi Trump Organization a ruskou bankou, jejíž jméno nebylo zveřejněno. Nepotvrzené zprávy médií mluvily o Alfa Bank.

Toto obvinění je druhým trestním případem, které vzešlo od Durhama, od doby, kdy byl v roce 2018 tehdejším ministrem spravedlnosti Williamem Barrem jmenován speciálním žalobcem pro vyšetřování úředníků, kteří šetřili případ „Trump-Rusko“. Durham zůstal v této funkci i po nástupu Bidenovy administrativy.

V obvinění Sussmanna se uvádí, že informace nepředal jako „dobrý občan“, ale spíše z pozice právního zástupce Clintonové, technologického manažera a internetové společnosti.

„Sussmannova lež byla podstatná, mimo jiné proto, že Sussmannovo lživé prohlášení uvedlo v omyl vrchního právního zástupce FBI a další zaměstnance FBI pokud jde o politickou povahu jeho práce, a připravil FBI o informace, které jí mohly umožnit lépe posoudit a odhalit původ příslušných údajů a technické analýzy,“ píše se v obvinění.

Deník The Epoch Times v roce 2019 zjistil, že Sussmann poskytl informace Bakerovi a nejméně jednomu novináři ještě před žádostí FBI o povolení ke sledování Cartera Page, jenž byl v té době asistentem Trumpovy předvolební kampaně. Firma Perkins Coie v zastoupení Demokratického národního výboru najala společnost Fusion GPS, která si najala Christophera Steelea pro vytvoření spisů poškozujících Trumpa. Spisy se později ukázaly jako vykonstruované a nevěrohodné.

Zhruba o měsíc později informovaly The New York Times a další média o vyšetřování FBI ohledně údajné vazby mezi Alfa Bank a Trump Organization. FBI připustila, že věc zkoumala, ale žádné propojení nenašla.

Trump a bývalí představitelé jeho administrativy označovali vyšetřování jeho volební kampaně FBI jako „hon na čarodějnice“ s politickým cílem poškození jeho šancí na znovuzvolení.

Sussmannovi právníci řekli 16. září, že jejich klient u FBI nikdy neuvedl lživé prohlášení a že neexistuje důkaz, že údajná lež ovlivnila práci federálů.

„Pan Sussmann se nedopustil žádného trestného činu,“ sdělili dle agentury AP právní zástupci. „Jakékoli trestní stíhání v této věci by bylo bezpředmětné, bezprecedentní a bezdůvodně by vybočovalo z apolitického a principiálního způsobu, jakým by mělo ministerstvo spravedlnosti dělat svoji práci.“

V roce 2017 na kongresním slyšení byl Sussmann dotázán na jeho rozhovor s Bakerem a vypověděl, že mu předal informace v zastoupení svého klienta.

Když jsme se pokusili vyhledat Sussmannovu stránku na webu Perkins Coie (která ještě donedávna fungovala), zobrazila se chybová stránka.

Představitelé Perkins Coie a Sussmannovi právníci do doby vydání článku na dotazy Epoch Times nereagovali.

Překlad původního článku: J. S.