Michael Kovrig a Michael Spavor dorazili po propuštění z čínského vězení do Kanady.
Na záběrech televize CTV je vidět, jak je ráno 25. září po přistání v Calgary vítá premiér Justin Trudeau.
Oba Kanaďané, kteří byli v Číně drženi v zajetí od 10. prosince 2018, byli propuštěni, jakmile bylo 24. září umožněno finanční ředitelce společnosti Huawei Meng Wan-čou opustit Kanadu.
„Dva Michaelové“, jak se jim začalo říkat, jsou všeobecně považováni za oběti pekingské „diplomacie rukojmích“.
Jejich zadržení v Číně přišlo několik dní poté, co byla Mengová 1. prosince 2018 zatčena ve Vancouveru na základě žádosti USA o její vydání. Před jejím zadržením Peking varoval Kanadu z hrozivých důsledků, pokud Mengová nebude propuštěna.
V počátečních fázích svého věznění v Číně byli oba muži drženi na samotce a opakovaně vyslýcháni, přičemž v jejich celách se ve dne v noci svítilo. To může vést ke spánkové deprivaci, kterou organizace na ochranu lidských práv uznávají jako metodu mučení.
Mengová, která byla obviněna z bankovních a finančních podvodů v souvislosti s porušením amerických sankcí vůči Íránu, dosáhla 24. září s americkým ministerstvem spravedlnosti dohody o odložení stíhání. Kanadský soud téhož dne zrušil podmínky jejího propuštění na kauci a umožnil jí opustit Kanadu.
Podle čínských státních médií přicestovala do Číny 25. září.
Kovrig, bývalý kanadský diplomat, působí v think tanku Crisis Group, zatímco Spavor je podnikatel.
Čína oba muže obvinila ze špionáže, za kterou obvykle hrozí vysoké tresty odnětí svobody.
Když se v srpnu v Kanadě blížila závěrečná fáze soudního řízení Mengové, čínský soud odsoudil Spavora k 11 letům vězení. Kovrig, který měl soud v březnu, na rozsudek stále čekal.
Při oznámení propuštění obou mužů 24. září Trudeau uvedl, že „prošli neuvěřitelně obtížnou situací“.
„Za posledních tisíc dní prokázali sílu, vytrvalost, odolnost a milost, a to nás všechny inspiruje,“ uvedl.
Případ Mengové
Američtí prokurátoři obvinili Mengovou z bankovního podvodu za to, že údajně lhala bance HSBC o obchodních vztazích společnosti Huawei s Íránem, což vedlo banku HSBC k porušení amerických sankcí.
Dohoda o odložení stíhání Mengové jí umožnila přiznat vinu, ale musela souhlasit s „prohlášením o skutečnostech“.
„Uzavřením dohody o odložení trestního stíhání Mengová převzala odpovědnost za svou hlavní roli při spáchání podvodu na globální finanční instituci,“ uvedla v prohlášení úřadující americká státní zástupkyně Nicole Boeckmannová.
„Její přiznání v prohlášení o skutečnostech potvrzuje, že Mengová v době, kdy působila jako finanční ředitelka společnosti Huawei, poskytla jednomu z vedoucích pracovníků finanční instituce několik podstatných nepravdivých prohlášení týkajících se obchodních operací společnosti Huawei v Íránu ve snaze zachovat bankovní vztahy společnosti Huawei s touto finanční institucí.“
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC