Joseph Lord

28. 9. 2021

Zadlužení USA naráží na dluhový strop a dle ministryně financí Yellenové federální vláda vyčerpá své zdroje již v říjnu. V pondělí se v Senátu mělo jednat o návrhu zákona demokratů k umožnění financování vlády do prosince a poskytnutí nouzové pomoci oblastem zasaženým hurikánem Ida a afghánským uprchlíkům.

Návrh zákona se ale nedostal ani do rozpravy, pro kterou bylo potřeba získat v horní komoře alespoň 60 hlasů. Hlasovalo se po stranické linii v poměru 49 : 50.

Již začátkem srpna připravila skupina republikánů pod vedením senátora Rona Johnsona novou strategii, která by donutila demokraty vzít na sebe odpovědnost za další zadlužování USA. Téměř všichni republikáni tehdy podepsali petici, ve které se zavázali, že nebudou hlasovat pro zvýšení dluhového stropu.

Od nástupu nové administrativy demokraté s podporou prezidenta Bidena intenzivně pracují na přijetí obřích výdajových plánů v hodnotě několika bilionů dolarů a díky většině v obou komorách Kongresu je pro ně tato cesta možná, i když obtížná. Nyní ale naráží na dluhový strop.

Senátní demokraté mohli pondělní návrh či samotný návrh o navýšení dluhového stropu protlačit skrze rekonciliační proces, který umožňuje schválení návrhu s pouhou nadpoloviční většinou. Nicméně, toto „eso“ má své limity a demokraté si jej šetří pro něco „většího“ – schválení 3,5bilionové $ rezoluce pro navýšení rozpočtu bez podpory republikánů.

Tím, že rezoluce pro prodloužení financování vlády do prosince neprošla do rozpravy, přiměli republikáni své protějšky „zasednout k vyjednávacímu stolu“.

Čas pro odvrácení platební neschopnosti ale běží. I když ministerstvo financí přijalo několik „mimořádných opatření“, aby mohlo pokračovat ve financování amerických závazků, Yellenová uvedla, že bez souhlasu Kongresu s vydáním nových dluhopisů dojdou federální vládě peníze do října úplně.

Zvýšení dluhového stropu je pro politické priority demokratů naprosto zásadní, neboť na začátku letošního roku přijali „covidový“ výdajový balíček v hodnotě 1,9 bilionu dolarů a dalších 4,7 bilionu dolarů chtějí utratit v rámci jejich dalších balíčků týkajících se infrastruktury (1,2) a rozpočtové rezoluce (3,5).

Navíc bez zvýšení dluhového stropu dojde poprvé v historii k platební neschopnosti americké vlády. Finanční analytici z J. P. Morgan a Moody’s se připojili k varování ministryně financí. Republikáni ale zůstávají ve svých požadavcích neoblomní.

Předseda senátních demokratů Schumer před pondělním hlasováním předeslal, že „po dnešku nebude pochyb o tom, která strana pracuje na řešení problémů, jimž tato země čelí, a která strana nás žene směrem ke zbytečné katastrofě, které se lze vyhnout“.

Jeho republikánský protějšek McConnell mu výrok oplatil a obvinil demokraty, že „chtějí tuto dočasnou pandemii využít jako trojského koně pro trvalý socialismus“.

K dluhovému stropu McConnel také řekl, že „už deset týdnů demokraté vědí, jaký druh legislativy o financování vlády může Senátem projít a jaký ne. … Dali jsme sjednocené demokratické vládě naprosto jasnou představu o tom, jak se každému z nich vyhnout“.

Po hlasování Schumer prohlásil, že Republikánská strana se „stala stranou neplnění závazků“. Senátní republikáni si podle něj „zahrávají s plnou vírou a kredibilitou Spojených států“.

Schumer rovněž sdělil, že demokraté „ještě tento týden podniknou kroky“, aby se vyhnuli platební neschopnosti.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.