Letecká společnost United Airlines se chystá propustit 593 svých zaměstnanců, kteří se rozhodli nedodržet nařízení společnosti o očkování, potvrdila společnost deníku The Epoch Times ve středu brzy ráno amerického času.

Společnost byla prvním americkým dopravcem, který nařídil očkování všem svým zaměstnancům, a povinné očkování oznámila v srpnu. Zaměstnanci měli být očkováni do 27. září, jinak by s nimi byla ukončena pracovní smlouva do 2. října. Ti, kteří by vakcínu odmítli, by byli propuštěni rovnou.

V úterní zprávě zaměstnancům, kterou získal deník The Epoch Times, šéf United Airlines Scott Kirby a prezident Brett Hart uvedli, že společnost zahájí proces propouštění zaměstnanců, kteří se odmítnou nechat očkovat proti covidu-19 (nemoci způsobené virem Komunistické strany Číny).

Vedoucí pracovníci firmy United Airlines sdělili zaměstnancům, že více než 99 % jejích zaměstnanců „se rozhodlo nechat se očkovat, s výjimkou těch, kteří se k očkování pouze přihlásili“.

„U méně než 1 % lidí, kteří se rozhodli nenechat se očkovat, bohužel zahájíme proces odloučení od letecké společnosti podle našich zásad,“ uvádí se v oběžníku. „Bylo to neuvěřitelně těžké rozhodnutí, ale zajištění bezpečnosti našeho týmu bylo vždy naší prioritou. Pandemie nyní zabíjí více než 2 000 lidí denně – což je 65% nárůst jen za posledních 30 dní – a nejúčinnějším způsobem, jak udržet naše lidi v bezpečí, je zajistit, aby byli očkováni.“

V memorandu bylo uvedeno, že těm, kteří žádají o zdravotní nebo náboženskou výjimku, byla „lhůta pro realizaci opatření“ prodloužena kvůli probíhajícímu soudnímu řízení.

Představitelé společnosti United Airlines uvedli, že lidé, kteří požádali o výjimku z náboženských a zdravotních důvodů, tvoří méně než 3 % zaměstnanců společnosti, kteří čítají 67 000 osob. Bylo jim nabídnuto „přizpůsobení“ v podobě neplaceného osobního volna od 2. října. To by však také znamenalo, že tito zaměstnanci by přišli o své výhody, včetně zdravotního pojištění.

Šest zaměstnanců United Airlines minulý týden podalo na leteckou společnost hromadnou žalobu, přičemž jejich právníci tvrdí, že postup společnosti v souvislosti s očkovacími povinnostmi porušuje zákon o občanských právech z roku 1964.

Advokáti v úterý oznámili, že společnost United Airlines souhlasila s pozastavením svého plánu do 15. října, aby mohla uplatnit takzvané „přizpůsobení“ pro přibližně 2 000 svých zaměstnanců, kteří požádali o náboženské nebo zdravotní výjimky.

Vítali tento krok jako „vítězství zaměstnanců, kteří usilují o přiměřené přizpůsobení se osobním zdravotním rozhodnutím“, a odsoudili „přizpůsobení“, které United Airlines původně nabídla, jako „výpověď pod jiným názvem“.

Texaský soudce Mark Pittman má 8. října vyslechnout důkazy a argumenty v této žalobě.

Mluvčí United Airlines sdělil agentuře Reuters, že společnost plánuje v příštích několika letech přijmout přibližně 25 000 lidí a očkování proti covidu-19 je podmínkou přijetí do zaměstnání. Mluvčí dodal, že firma United Airlines bude rovněž vyžadovat, aby se nechali očkovat studenti její školy pro výcvik pilotů.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil (mic).