4. 10. 2021

Očkovat či neočkovat, povinně či jen doporučit? Přístupy vlád k očkování proti covidu-19, názory vědců a pocity veřejnosti se diametrálně liší stát od státu či v rámci jedné země. Plynoucí čas poskytuje možnosti zkoumání, která odpovídají na otázky, jež nebylo možné „na začátku“ zodpovědět.

V uplynulých dnech se k veřejnosti dostávají informace ze dvou na sobě nezávislých studií týkajících se protilátek proti wuchanskému viru (SARS-CoV-2) a jeho variantám. Finská studie ukázala, že přirozené protilátky po prodělání covidu-19 zůstávají v těle přes rok. Americká studie vakcín Pfizeru zjistila, že množství protilátek se po sedmi měsících od plného očkování značně snížilo.

Finská studie

Vědci z Finského institutu pro zdraví a sociální péči zkoumali přítomnost protilátek u 1292 osob osm měsíců po infekci covidem-19. Zjistili, že 96 % lidí bylo stále nositeli neutralizačních protilátek a 66 % bylo stále nositeli protilátek zvaných nukleoprotein IgG.

Hladinu protilátek pak zkoumali i rok po infekci u náhodně vybraných 367 ještě neočkovaných „subjektů“ z původně zkoumané skupiny. 89 % z nich bylo stále nositeli neutralizačních protilátek a 36 % bylo stále nositeli protilátek typu IgG.

Hladiny protilátek byly vyšší u těch, kteří měli závažný průběh onemocnění. Ve srovnání s osobami, které prodělaly mírné onemocnění, měly tyto osoby 2 až 7x více protilátek i po 13 měsících po infekci.

„Studie osob, které se zotavily z infekce, jsou klíčové pro určení, jak dlouho protilátky přetrvávají po infekci a zda tyto protilátky chrání před dalším nakažením,“ napsali vědci (pdf).

I přes přetrvávající ochranu proti původnímu kmeni viru Komunistické strany Číny studie zjistila, že účinnost neutralizace se u jednotlivých variant liší. U varianty beta se účinnost „výrazně snížila“, u varianty alfa se účinnost „snížila jen mírně“, u varianty delta mělo 80 % subjektů ještě 12 měsíců po infekci imunitní ochranu.

Finská studie již prošla recenzním řízením a 24. září ji přijal časopis European Journal of Immunology.

Americká studie

Koncem září vydaná studie BioRxiv zatím recenzním řízení neprošla. Monitorovala 46 zdravých účastníků, kteří obdrželi dvě dávky vakcíny Pfizer-BioNTech. Krev účastníků byla testována poprvé po obdržení druhé vakcíny a znovu pak po šesti měsících.

Výsledky ukázaly, že hladina protilátek vytvořených po dvou očkováních vakcínou Pfizer-BioNTech u mnoha ze zkoumaných osob do sedmi měsíců po druhém očkování několikanásobně poklesla.

Bali Pulendran ze Stanford University a Mehul Suthar z Emory University sdělili agentuře Reuters, že studie ukazuje, že „očkování vakcínou Pfizer-BioNtech vyvolává vysoké hladiny neutralizačních protilátek proti původnímu kmeni, ale tyto hladiny do sedmi měsíců klesnou téměř desetkrát“.

Ačkoli má tělo k dispozici i jiné obranné mechanismy, které se viru brání, Pulendran a Suthar dodali, že protilátky „jsou při ochraně před infekcí SARS-CoV-2 kriticky důležité“.

Výzkumníci navrhli podání třetí dávky očkování jako opatření ke zlepšení účinnosti vakcíny.

Podle studie vědců společnosti Pfizer z 28. července byla účinnost vakcíny se dvěma dávkami v prvních dvou měsících po druhé dávce 96 %. Pokles na 83,7 % účinnost zaznamenali mezi 4. až 6. měsícem.

Mikael Dolsten, vedoucí vědeckého týmu Pfizeru, sdělil investorům počátkem tohoto roku: „V našich laboratorních studiích zvyšuje třetí dávka neutralizační protilátky až stonásobně ve srovnání s předchozí [druhou] dávkou.“

Vakcína společnosti Pfizer-BioNTech je nejrozšířenější očkovací látkou ve Spojených státech amerických, kde bylo do 30. září podáno více než 226 milionů dávek. Již v červenci se objevily informace o nakažení lidí i přes plné očkování. Tato vakcína rovněž zcela dominuje v Izraeli, ze kterého v červenci také přicházely zprávy o výrazném poklesu schopnosti zabránit infekci a symptomatickému onemocnění.

Čerpáno z:

https://www.theepochtimes.com/antibodies-persist-for-more-than-a-year-after-covid-19-infection-study-finds_4029278.html

https://www.theepochtimes.com/vaccine-antibodies-decline-7-months-after-second-shot-us-study_4029247.html

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.