5. 10. 2021

Vydání finanční ředitelky čínského telekomunikačního gigantu Huawei Meng Wan-čou do Číny využila média Komunistické strany Číny (KS Číny) k zahájení vlny protiamerické propagandy a k propagaci Meng jako „národní hrdinky“ proti Spojeným státům v čínských školách a školkách.

Po uzavření dohody o odložení trestního stíhání s americkým ministerstvem spravedlnosti Meng 24. září odletěla charterovým letadlem zpět do Číny.

Meng byla 1. prosince 2018 na žádost amerického ministerstva spravedlnosti zatčena kanadskou policií na mezinárodním letišti ve Vancouveru. Američtí prokurátoři obvinili Meng z finančních a bankovních podvodů. Ministerstvo spravedlnosti požádalo o její vydání do Spojených států k soudnímu řízení.

Meng strávila téměř tři roky čas s rodinou ve svém vancouverském domě.

Poté, co Meng 25. září večer dorazila do čínského Šen-čenu, zveřejnily internetové stránky Ústřední komise pro disciplinární inspekci KS Číny brzy ráno článek, v němž se uvádí, že se Spojené státy snaží bránit nebo dokonce přerušit proces rozvoje Číny.

Režimní deník People’s Daily přibližně ve stejnou dobu zveřejnil komentář, v němž označil případ Meng za politický hon na čarodějnice, který Spojené státy pořádají s cílem zaměřit se na Číňany a potlačit čínskou technologickou společnost Huawei. Podobně argumentují i další články v oficiálních médiích KS Číny.

Režimní deník Guangming Daily zašel ještě o krok dál. Na svém WeChat účtu „Educationist“ zveřejnil článek s názvem „Dnes vyprávějte studentům příběh o návratu Meng Wan-čou domů“ a navrhl využít incident s Meng Wan-čou jako předlohu pro domácí úkoly studentů.

Zadání pro třídu číslo 8 pátého ročníku Experimentální základní školy č. 2 ve městě Čou-pching v provincii Šan-tung kolovalo na internetu od 26. září. Úkol nesl název „Myšlenky z incidentu Meng Wan-čou“. Bylo uvedeno těchto šest otázek: „Kdo je Meng Wan-čou? Kdo ji zadržoval? Proč byla zadržena? Jak byla zachráněna? Co nám incident s Meng Wan-čou říká? Jaká je z vašeho pohledu žáků základní školy naděje do budoucna?“

Deník Epoch Times 29. září zavolal na základní školu v Čou-pchingu a požádal o komentář, ale hovory zůstaly bez odezvy.

Majitel supermarketu v Čou-pchingu, který si nepřál být jmenován, řekl deníku The Epoch Times, že případ Meng Wan-čou byl ve škole využit k vymývání mozků žáků a je mu „líto dětí, které v tak mladém věku nic nevědí“. Řekl, že Číňané, kteří následují rozruch, jsou „opravdu nemocní“.

Uvedl, že samotná Meng promrhala těžce vydělané peníze Číňanů v zahraničí a žila v luxusním domě v Kanadě, a přesto jí Číňané fandí.

Na čínské sociální síti Weibo uživatelka jménem „Chichi Cat“ 27. září potvrdila, že se ve škole její dcery o incidentu s Meng učí. Další uživatelka se jménem „Li prostě chodí dál“ také uvedla, že školy organizují pro studenty sledování videí o návratu Meng domů. Uživatelka „Malý grep ve světě“ viděla nápis o Meng Wan-čou, když procházela kolem školního rozhlasu.

Jeden uživatel zveřejnil „odstavec z třídní schůzky s tematikou Meng Wan-čou poskytnutý školou“. Jiný zveřejnil, že o incidentu Meng Wan-čou se diskutovalo v hodině ideologické a morální kultivace žáků třetí třídy. Byl srovnáván s válkou odporu proti Japonsku a Sýrii, což se „stalo úspěšnou lekcí vlastenecké výchovy“.

Chenanská univerzita, která provádí s firmou Huawei výměnné pobyty a spolupráci, přetiskla 26. září článek o případu Meng, který vydala státní tisková agentura čínské komunistické strany Sin-chua, do svého článku z 27. září o výměnných aktivitách vedoucích pracovníků firmy Huawei na univerzitě, a uvedla, že firma Huawei byla „potlačována a blokována mnoha zeměmi“ a měla „národní bezúhonnost“.

Li I-ming, odborník na média v Japonsku, řekl deníku The Epoch Times, jak KS Číny využila incident Meng Wan-čou při výchově k vlastenectví pro žáky základních škol.

Li uvedl, že zatímco byla Meng v Kanadě pod dohledem, čínský režim ji vykresloval ve velmi pozitivním světle. Čínský internet byl zahlcen propagandou, která ji popisovala jako protiamerickou hrdinku. Protože KS Číny nemá žádnou nálepku, kterou by jí mohla dát, využívá tento incident k tomu, aby z Meng Wan-čou udělala to, čím chce být, řekl.

„Tohle Komunistická strana Číny dělá neustále. Vždy potřebuje něco vytvořit, aby propagovala svou hodnotovou teorii a přiměla lidi, aby jí naslouchali,“ míní Li. „Na některých místech se o ní dokonce diskutuje ve třídách, aby se teenagerům vymývaly mozky.“

Podle Liho názoru má KS Číny možné dva cíle, když z Meng Wan-čou dělá protiamerickou hrdinku. Jedním z nich je, že jelikož nyní čínské komunistické straně nikdo nevěří, je právě vhodná doba k vyburcování obyčejných lidí. Druhým je, že kvůli celkovému útlumu v různých odvětvích jsou lidé nespokojeni s úřady. Tím může podnítit vlastenecké nadšení lidí a také odvést jejich pozornost, uzavírá Li.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil (mic)

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.