Ken Silva

Jen několik týdnů před potvrzením prvního případu covidu-19 se v New Yorku sešla skupina elitních vládních úředníků, podnikatelů a vědců, aby naplánovala různé strategie, jak společnost provést smrtící pandemií.

Tento scénář může znít jako nějaká konspirační teorie, ale došlo k tomu už před dvěma lety.

18. října 2019 Světové ekonomické fórum, Nadace Billa a Melindy Gatesových a Centrum zdravotní bezpečnosti Johnse Hopkinse uspořádaly akci „Event 201“ – „pandemické cvičení na vysoké úrovni“, během něhož světoví lídři simulovali různé politické reakce na vypuknutí globální epidemie.

Když byla jen o několik týdnů později potvrzena první diagnóza covidu-19, vyrojily se spekulace o podobnostech – a to v takovém měřítku, že organizátoři sepsali odpověď.

Ačkoli nebyly předloženy žádné přesvědčivé důkazy, které by tyto spekulace potvrdily, Event 201 skutečně předznamenal, jak budou mnohé ze stejných globálních institucí reagovat na některé problémy, které vyvstaly v souvislosti s covidem-19 o několik měsíců později – včetně toho, jak budou prosazovat cenzuru informací.

Mezi účastníky akce patřili tehdejší vedoucí vědecká pracovnice Kolumbijské univerzity Avril Hainesová, která je nyní ředitelkou americké Národní zpravodajské služby, Chris Elias, prezident programu globálního rozvoje v Nadaci Billa a Melindy Gatesových, George Gao, generální ředitel čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, a Stephen Redd, tehdejší náměstek ředitele pro služby v oblasti veřejného zdraví a implementační vědu v americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Účastníkům byla představena simulovaná epidemie „nového zoonotického koronaviru“, který se přenesl z netopýrů na prasata a z nich na lidi, což vedlo k závažné pandemii.

„Onemocnění propuká na prasečích farmách v Brazílii, nejprve tiše a pomalu, ale pak se začne rychleji šířit ve zdravotnických zařízeních,“ uvádí se ve scénáři Eventu 201.

„Nejdříve se leteckou cestou přenese do Portugalska, Spojených států a Číny a poté do mnoha dalších zemí. Ačkoli zpočátku jsou některé země schopny nemoc kontrolovat, dále se šíří a znovu propuká, a nakonec žádná země nedokáže udržet kontrolu,“ uvádí se v něm.

Účastníkům byla předložena politická rozhodnutí pro čtyři široké kategorie: lékařská reakce, cestování a obchod, finance a komunikace.

V některých otázkách se Event 201 lišil od skutečné pandemie – asi nejvýrazněji v oblasti cestování a lockdownů, protože Event 201 lockdowny nedoporučoval a byl výslovně proti omezením cestování.

„Země, mezinárodní organizace a globální dopravní společnosti by měly spolupracovat na zachování cestování a obchodu během závažných pandemií,“ uvádí se v doporučeních akce. „Cestování a obchod mají zásadní význam pro globální ekonomiku, stejně jako pro národní a dokonce i místní ekonomiky, a měly by být zachovány i tváří v tvář pandemii.“

V oblasti komunikace jsou však doporučení z Eventu 201 podobná těm, která následovala po vypuknutí epidemie covidu-19 – stejně jako samotné události.

Během simulace například Gao uvedl, že se po Číně i zbytku světa šíří „dezinformace“.

„Existují dezinformace a lidé se domnívají, že jde o dílo člověka – že virus vyrobila farmaceutická společnost,“ řekl a dodal, že „kvůli těmto dezinformacím docházelo k úmrtím“.

Redd také uvedl, že existují dezinformace týkající se léčby.

„Jsme svědky případů, kdy lidé zkoušejí léčbu, která je údajně účinná, ale ve skutečnosti je škodlivá,“ řekl během simulace.

Během simulované pandemie se některé země uchýlily k vypnutí internetu, aby potlačily paniku. Jiné spolupracovaly se společnostmi provozujícími sociální média, aby cenzurovaly informace, které tyto státy považovaly za dezinformace.

Účastníci vyjádřili nesouhlas s vypínáním internetu, ale shodli se na tom, že vlády by měly spolupracovat se společnostmi sociálních médií, aby měly pod kontrolou narativ, tedy určující pohled na celou epidemii.

Organizátoři akce vydali po simulaci podobná doporučení.

„Vlády budou muset spolupracovat s tradičními a sociálními mediálními společnostmi na výzkumu a vývoji svižných přístupů k potírání dezinformací,“ uvedli organizátoři. „Mediální firmy by se ze své strany měly zavázat k zajištění toho, aby autoritativní zprávy byly upřednostňovány a aby nepravdivé zprávy byly potlačovány, a to i s využitím technologií.“

Redd také uvedl, že vláda by měla v rámci boje proti dezinformacím sledovat sociální média.

„Díky platformám sociálních médií se naskýtá příležitost pochopit, kdo a v jaké podobě je náchylný k dezinformacím. Takže si myslím, že existuje příležitost shromažďovat údaje z tohoto komunikačního mechanismu,“ řekl Redd, který mezitím odešel do důchodu. „Díky této schopnosti můžeme rychleji identifikovat nepravdivé informace.“

Po vypuknutí covidu se politika Event 201 naplno projevila v tom, že vlády a velké technologické platformy pracují ve vzájemné shodě na sledování a cenzuře obsahu na četná témata související s pandemií.

Během diskusí a po nich bylo zjištěno, že simulovaná pandemie měla za následek 450 000 případů a 26 000 úmrtí během jednoho měsíce, 10 milionů případů a 660 000 úmrtí během tří měsíců a 65 milionů úmrtí během prvních 18 měsíců. Účastníci byli vyzváni, aby připravili svá různá odvětví na podobnou krizi v oblasti veřejného zdraví.

První potvrzený případ covidu-19 byl zjištěn během několika týdnů od simulované pandemie 18. října 2020.

Když se začaly šířit konspirační teorie o souvislosti obou událostí, zveřejnili organizátoři odpověď.

„Nedávno obdrželo Centrum [Johnse Hopkinse] pro zdravotní bezpečnost dotazy, zda toto pandemické cvičení předpovědělo současnou epidemii nového koronaviru v Číně. Aby bylo jasno, Centrum pro zdravotní bezpečnost a jeho partneři během našeho cvičení žádnou předpověď neprovedli,“ uvedli zástupci centra 24. ledna 2020.

„Pro scénář jsme modelovali fiktivní pandemii koronaviru, ale výslovně jsme uvedli, že se nejedná o předpověď,“ dodali organizátoři. „Nyní nepředpovídáme, že epidemie nCoV-2019 zabije 65 milionů lidí. Ačkoli naše cvičení zahrnovalo imitaci nového koronaviru, vstupy, které jsme použili pro modelování potenciálního dopadu tohoto fiktivního viru, nejsou podobné viru nCoV-2019.“

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.