Eva Fu

2. 11. 2021

Evropský parlament by měl upřednostnit lidská práva před obchodem a postavit se krutostem čínského režimu při nuceném odebírání orgánů vězňům svědomí, prohlásil 27. října nizozemský europoslanec.

Naposledy Evropský parlament tuto problematiku projednával v prosinci 2013, kdy přijal rezoluci odsuzující zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím (zdroj). V roce 2016 vydal Evropský parlament písemnou deklaraci, v níž uvedl, že se situace v Číně nezlepšuje. (zdroj)

Od té doby však „bylo všude ticho“, uvedl Peter van Dalen, nizozemský politik působící v podvýboru Evropského parlamentu pro lidská práva a spolupředseda parlamentní meziskupiny pro svobodu náboženského vyznání nebo víry a náboženskou toleranci.

Taková nečinnost je podle van Dalena, vzhledem k závažnosti zločinů páchaných Komunistickou stranou Číny, nepřijatelná. Uvedl to na konferenci o odebírání orgánů v Press Club Brussels Europe. Prohlásil, že svádí „těžký boj“ o to, aby se tato problematika dostala do současné evropské agendy.

V červnu 2019 ukončil vyšetřování v této oblasti mezinárodní soudní tribunál v Londýně. Tribunál došel k závěru, že čínský režim vedený komunistickou stranou, zabíjel vězně svědomí kvůli jejich orgánům a že tato státem posvěcená praxe probíhala a do doby výroku stále probíhá „ve značném rozsahu“. Více zde…

Londýnský tribunál v pondělí 17. června 2019 potvrdil existenci velkého množství případů zneužívání vězňů svědomí v čínských nemocnicích ke komerčním transplantacím. (Si Gross)

Slyšení na toto téma se může uskutečnit v nadcházejících měsících, uvedl van Dalen.

„Nechceme na Čínu útočit v citlivých otázkách, jako je odebírání orgánů, ale opravdu si myslím, že bychom měli, protože odebírání orgánů je skutečně velmi hrubým útokem na základní lidská práva,“ řekl europoslanec.

Hlavním faktorem, který přispívá k evropskému mlčení, jsou podle van Dalena úzké hospodářské vztahy Evropy s Čínou.

„Příliš se mluví o obchodu, o penězích – a málo o lidských právech a právech menšin,“ řekl van Dalen.

V květnu Evropský parlament zmrazil investiční dohodu s Čínou v návaznosti na odvetné sankce Pekingu vůči evropským politikům kvůli represím v čínské provincii Sin-ťiang.

Van Dalen se domnívá, že investiční dohoda by měla být pozastavena na tak dlouho, dokud čínský režim nezastaví porušování lidských práv.

„Měli bychom to použít jako bič, abychom Číně dali najevo, že porušování lidských práv je důležité,“ míní europoslanec.

Země „na rozcestí“

Zmiňovaný soudní tribunál v Londýně zjistil, že hlavní skupinou obětí odebírání orgánů v Pekingu jsou věznění příznivci meditační praxe Falun Gong a Ujgurové.

Podle odhadů čínských vládních úřadů se k praxi Falun Gong v roce 1999 hlásil téměř každý třináctý Číňan, tedy přibližně 100 milionů obyvatel Číny. Tehdejší generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min označil popularitu Falun Gongu za hrozbu absolutní moci a inicioval celostátní kampaň pronásledování, jejímž cílem bylo vymýtit učení Falun Gongu i jeho stoupence.

Gary Cartwright, vydavatel londýnského média EU Today a jeden z organizátorů konference o odebírání orgánů v Evropském parlamentu, řekl, že když poprvé slyšel o zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím ze strany Pekingu, nechtěl tomu věřit.

„Když jsem začal pátrat, nepřeháním, když řeknu, že jsem někdy musel prostě zavřít počítač, odejít a zhluboka se nadechnout,“ řekl deníku The Epoch Times a označil to za „jednu z nejvíce nehumánních politik, s jakou se kdy setkal“.

Cartwright uvedl, že se cítí vinen, že k takovému zneužívání dochází „na naší straně“ v 21. století.

Stejně jako nizozemský politik se Cartwright domnívá, že západní země musí tváří v tvář zjevnému ignorování lidských práv ze strany čínského režimu přehodnotit své priority.

„Více než 70 let po hrůzách druhé světové války nám bylo řečeno, že se takové věci už nikdy nemohou opakovat. A my vidíme, že se to děje přímo před našima očima,“ upozorňuje Cartwright.

Andy Vermaut, novinář a obhájce lidských práv, který konferenci spoluorganizoval, upozornil na nedostatek pozornosti veřejnosti k této hrůzné praxi.

„Všichni mluví o holocaustu. Všichni mluví o genocidě ve Rwandě. Ale tomuhle se nevěnuje dostatečná pozornost,“ řekl po skončení akce deníku The Epoch Times.

Cartwright se stejně jako van Dalen domnívá, že západní země musejí tváří v tvář zjevnému přehlížení lidských práv ze strany čínského režimu přehodnotit své priority.

„Vzhledem k tomu, že víme, co se v Číně děje, proč Evropská unie s tímto režimem obchoduje?“ ptá se Cartwright.

Státem posvěcené odběry orgánů zaměřené na praktikující Falun Gongu a další náboženské menšiny jsou zkouškou lidství, řekl Harold King, zástupce ředitele lékařské etické skupiny Lékaři proti nuceným odběrům orgánů.

„Ohrožuje to demokracie všude na světě, protože to porušuje všeobecně uznávané principy toho, jak má společnost úspěšně fungovat,“ řekl King na konferenci.

„Evropa a vlastně všechny státy světa,“ říká King, „se nacházejí na křižovatce, na křižovatce, která rozhodne o jejich budoucnosti“.

Na této zprávě se podílel Li Yue.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (MK)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...