Podle nově zveřejněných interních e-mailů změnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) definici „vakcíny“ kvůli obavám, že se definice nevztahuje na vakcíny proti covidu-19.

Agentura svou definici aktualizovala 1. září.

Dřívější definice zněla: „Přípravek, který stimuluje imunitní systém člověka k vytvoření imunity proti určité nemoci a chrání ho před touto nemocí.“ Nyní tato definice zní: „Přípravek, který se používá ke stimulaci imunitní reakce organismu proti nemocem.“

Podle nově zveřejněných e-mailů jeden ze zaměstnanců CDC v srpnu, krátce před změnou definice, uvedl, že tuto definici používají „pravicoví popírači pandemie covidu-19 … k argumentaci, že mRNA vakcíny nejsou vakcíny“.

Vakcíny proti covidu od společností Pfizer a Moderna využívají technologii messengerové RNA. Účinnost proti infekci u všech tří anticovidových vakcín schválených k použití ve Spojených státech klesá několik měsíců po jejich podání, poté co byly zpočátku propagovány jako ochrana proti infekci a závažnému onemocnění.

Definice „byla překroucena tak, že se tvrdilo, že stávající vakcíny proti covidu-19 nejsou vakcínami, protože zabraňují pouze těžkým onemocněním,“ uvedl pracovník CDC.

Alycia Downsová, hlavní specialistka agentury na komunikaci v oblasti zdraví, poslala 19. srpna kolegyni zprávu, že musí tuto definici a další podobné aktualizovat, „protože tyto definice jsou zastaralé a někteří je používají k tomu, aby tvrdili, že vakcíny proti covidu-19 nejsou vakcínami podle vlastní definice CDC“.

Downsová nedostala odpověď, a tak následující týden poslala zprávu znovu.

„Definice vakcíny, kterou jsme zveřejnili, je problematická a lidé ji používají k tvrzení, že vakcína proti covidu-19 není vakcínou na základě naší vlastní definice,“ napsala.

Valerie Morelliová, další úřednice CDC, změnu schválila 1. září, přestože se zřejmě značně liší od definice, kterou uvedla v dřívějším dokumentu (pdf).

„Pokud je to určeno pro širokou veřejnost, jsem se změnou srozuměna,“ napsala Morelliová.

E-maily získal právník Travis Miller prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. CDC jejich pravost nezpochybnilo.

Místo toho zaslalo deníku The Epoch Times stejnou odpověď, jakou deník obdržel dříve v roce 2021, když se na změnu dotazoval. Agentura uvedla, že „drobné změny ve formulaci“ definice „neměly vliv na celkovou definici“ a že předchozí definice „by mohla být vykládána tak, že vakcíny jsou stoprocentně účinné, což nikdy neplatilo pro žádnou vakcínu, takže současná definice je transparentnější a popisuje také způsoby, jakými mohou být vakcíny podávány“.

Na jiných místech webových stránek CDC se stále uvádí, že vakcíny proti covidu poskytují imunitu.

„Obvykle trvá dva týdny po očkování, než si tělo vytvoří ochranu (imunitu) proti viru, který způsobuje covid-19,“ uvádí se na stránkách.

Covid-19 je onemocnění způsobené wuchanským koronavirem.

Deník Epoch Times nový koronavirus někdy označuje také jako virus Komunistické strany Číny (přečtěte si proč).

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)