Zachary Stieber

5. 11. 2021

Podle nově zveřejněných interních e-mailů změnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) definici „vakcíny“ kvůli obavám, že se definice nevztahuje na vakcíny proti covidu-19.

Agentura svou definici aktualizovala 1. září.

Dřívější definice zněla: „Přípravek, který stimuluje imunitní systém člověka k vytvoření imunity proti určité nemoci a chrání ho před touto nemocí.“ Nyní tato definice zní: „Přípravek, který se používá ke stimulaci imunitní reakce organismu proti nemocem.“

Podle nově zveřejněných e-mailů jeden ze zaměstnanců CDC v srpnu, krátce před změnou definice, uvedl, že tuto definici používají „pravicoví popírači pandemie covidu-19 … k argumentaci, že mRNA vakcíny nejsou vakcíny“.

Vakcíny proti covidu od společností Pfizer a Moderna využívají technologii messengerové RNA. Účinnost proti infekci u všech tří anticovidových vakcín schválených k použití ve Spojených státech klesá několik měsíců po jejich podání, poté co byly zpočátku propagovány jako ochrana proti infekci a závažnému onemocnění.

Definice „byla překroucena tak, že se tvrdilo, že stávající vakcíny proti covidu-19 nejsou vakcínami, protože zabraňují pouze těžkým onemocněním,“ uvedl pracovník CDC.

Alycia Downsová, hlavní specialistka agentury na komunikaci v oblasti zdraví, poslala 19. srpna kolegyni zprávu, že musí tuto definici a další podobné aktualizovat, „protože tyto definice jsou zastaralé a někteří je používají k tomu, aby tvrdili, že vakcíny proti covidu-19 nejsou vakcínami podle vlastní definice CDC“.

Downsová nedostala odpověď, a tak následující týden poslala zprávu znovu.

„Definice vakcíny, kterou jsme zveřejnili, je problematická a lidé ji používají k tvrzení, že vakcína proti covidu-19 není vakcínou na základě naší vlastní definice,“ napsala.

Valerie Morelliová, další úřednice CDC, změnu schválila 1. září, přestože se zřejmě značně liší od definice, kterou uvedla v dřívějším dokumentu (pdf).

„Pokud je to určeno pro širokou veřejnost, jsem se změnou srozuměna,“ napsala Morelliová.

E-maily získal právník Travis Miller prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. CDC jejich pravost nezpochybnilo.

Místo toho zaslalo deníku The Epoch Times stejnou odpověď, jakou deník obdržel dříve v roce 2021, když se na změnu dotazoval. Agentura uvedla, že „drobné změny ve formulaci“ definice „neměly vliv na celkovou definici“ a že předchozí definice „by mohla být vykládána tak, že vakcíny jsou stoprocentně účinné, což nikdy neplatilo pro žádnou vakcínu, takže současná definice je transparentnější a popisuje také způsoby, jakými mohou být vakcíny podávány“.

Na jiných místech webových stránek CDC se stále uvádí, že vakcíny proti covidu poskytují imunitu.

„Obvykle trvá dva týdny po očkování, než si tělo vytvoří ochranu (imunitu) proti viru, který způsobuje covid-19,“ uvádí se na stránkách.

Covid-19 je onemocnění způsobené wuchanským koronavirem.

Deník Epoch Times nový koronavirus někdy označuje také jako virus Komunistické strany Číny (přečtěte si proč).

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.