Zdenka Danková

7. 11. 2021

Jednu baladu z Erbenovy sbírky Kytice vynechali v dobách komunistického útlaku. Bylo to Záhořovo lože. Sbírka Kytice byla dětem ve školách vyučována, protože takový poklad národního písemnictví nemohli vynechat. Ale – Záhořovo lože, baladu se silným křesťanským i mystickým tónem, nechtěli v té době prezentovat. Balada se do sbírky Kytice vrátila ve vydání v Klubu čtenářů roku 1965.

„Erben se přidržoval ve většině básní Kytice zásad sylabotónismu, ale v zastřené podobě,“ hodnotí styl jeho veršů Karel Horálek. Verš jednotlivých balad se měnil, ale zajímavé bylo, že se dal dobře učit nazpaměť.

Baladu o loupežníku Záhořovi a o jeho 90 let dlouhém pokání nyní ke 210. výročí Erbenova narození zařadil do vysílání rozhlas Vltava.

Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně, v Rakousko-Uherské monarchii. Studie na gymnáziu v Hradci Králové a na právnické fakultě v Praze zcela neurčily směr jeho životní pouti. V průběhu svého života se stal právníkem, archivářem, spisovatelem, hudebníkem, básníkem i spisovatelem. A především sbíral české pohádky a jinou další prostonárodní lidovou slovesnost.

Během studií se osobně znal s Karlem Hynkem Máchou a později se stýkal s Františkem Palackým. Patřil mezi významné osobnosti českého národního obrození.

Nejvíce však Erben proslul sbírkou Kytice z pověstí národních (1853), (zkráceně jen Kytice), která vyšla podruhé roku 1861, a to v rozšířené verzi (s oddílem příležitostných písní) s názvem Kytice z básní K. J. Erbena. Jádrem této sbírky je dvanáct (později vyšla i třináctá balada – Lilie) básní oddílu Pověsti národní, jimž předchází úvodní báseň Kytice.

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...