Crossfire Hurricane
Analytik, který byl zdrojem takzvaného „Steeleova spisu“ z roku 2016, obsahujícího obvinění proti tehdejšímu prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, byl zatčen kvůli obviněním vyplývajícím z šetření zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama.
Obžaloba velké poroty vydaná federálním soudem ve Virginii obvinila ruského analytika Igora Dančenka z pěti případů nepravdivých prohlášení.
Obžaloba byla vznesena v rámci vyšetřování, jež mělo za úkol prověřit postupy FBI, která začala v předvolebním období v roce 2016, za éry prezidenta Baracka Obamy (demokraté), vyšetřovat údajné vazby mezi Ruskem a Trumpovou prezidentskou kampaní.
V rámci vyšetřování byli odposloucháváni členové Trumpovy předvolební kampaně. Kritické hlasy tento případ označily za zneužití moci. Bývalý ministr spravedlnosti William Barr pověřil Johna Durhama, aby celou věc řádně prošetřil.
Konkrétně byl Dančenko obviněn z toho, že uvedl úředníky FBI v omyl ohledně zdrojů informací, které poskytl bývalému britskému špionovi Christopheru Steeleovi. V roce 2017 byl několikrát vyslýchán pracovníky FBI, kteří se snažili potvrdit tvrzení ve Steeleově spisu.
Podle obžaloby byly Dančenkovy údajné lži „pro FBI podstatné, protože … vyšetřování Trumpovy kampaně ze strany FBI se opíralo“ o spis při získávání povolení ke sledování bývalého Trumpova poradce Cartera Page.
„FBI nakonec investovala značné zdroje ve snaze prošetřit a potvrdit tvrzení obsažená“ v dokumentaci, včetně toho, zda jsou Dančenkovy dílčí zdroje spolehlivé, uvádí se v obžalobě. Dokumentace a informace poskytnuté Dančenkem „hrály roli při vyšetřovacích rozhodnutích FBI a v místopřísežných prohlášeních, která FBI v příslušném období učinila před Soudem pro dohled nad zahraničním zpravodajstvím“.
Deník Epoch Times se obrátil na ministerstvo spravedlnosti a Dančenkova právníka Marka Schamela se žádostí o komentář.
Dančenko poskytoval informace Steeleovi, který byl najat společností Fusion GPS, aby provedl opoziční výzkum členů Trumpovy kampaně během voleb v roce 2016. Fusion GPS si zase jménem Národního výboru Demokratické strany USA najala advokátní kancelář Perkins Coie.
Steeleovy poznámky, souhrnně známé jako Steeleův spis, tvrdily, že se Trump spolčil s představiteli ruských zpravodajských služeb, aby mu pomohli porazit tehdejší kandidátku Hillary Clintonovou v prezidentských volbách v roce 2016. Trump však obvinění obsažená v dokumentaci dlouhodobě odmítal jako „hon na čarodějnice“, jehož cílem je zdiskreditovat jeho prezidentství a potlačit jeho šance na znovuzvolení.
Četná tvrzení ve Steeleově spisu se ukázala jako nepravdivá, což vyvolalo vyšetřování: kriminální, kongresové a inspekční. Vyšetřování mělo objasnit, jakým způsobem byly tyto zprávy použity jako základ pro sledování představitele Trumpovy volební kampaně.
Steele předal dokumentaci FBI, která ji následně použila jako podklad pro soudní příkaz podle zákona o sledování zahraničních zpravodajských služeb ke sledování bývalého asistenta Trumpovy kampaně Cartera Page. V roce 2019 vydal Úřad generálního inspektora ministerstva spravedlnosti rozsáhlou zprávu, která kritizovala postupy FBI při sledování Page.
Podle zprávy generálního inspektora Dančenko dříve FBI sdělil, že informace, které byly použity ve Steeleově spisu, získal „ústně a z doslechu“ od svých zdrojů v Rusku. Podle místopřísežných prohlášení předložených na začátku tohoto roku však Dančenkovy zdroje popřely, že by mu poskytly jakékoli z informací, které byly použity ve Steeleově spisu.
Všechny Dančenkovy dílčí zdroje nyní popřely, pod trestem křivé výpovědi, že by Dančenkovi poskytly jakékoli informace, které jim byly připsány ve Steeleově spisu, jak vyplývá ze soudních dokumentů předložených dříve v roce 2021. Dříve Steele ve výpovědi tvrdil, že Dančenkovy zdroje byli „Rusové s ,osobní znalostí a/nebo přímým přístupem k relevantním informacím‘ a že mezi nimi byli ,nejvyšší‘ ruští vládní činitelé ,na vrcholu vertikály moci‘“.
Dančenko je nyní třetí osobou, která byla obviněna v souvislosti s Durhamovým vyšetřováním.
V září Durhamův úřad obvinil bývalého právníka společnosti Perkins Coie Michaela Sussmanna, který měl podle něj v roce 2016 při rozhovoru s tehdejším generálním poradcem FBI Jamesem Bakerem uvést nepravdivé informace. Sussmann odmítl obvinění, že podal lživé informace FBI.
Prokurátoři zapojení do Durhamova vyšetřování uvedli, že plánují předvolat Jamese Bakera, který nyní pracuje pro právní oddělení společnosti Twitter. Má svědčit v Sussmannově případu. Obvinění proti Sussmannovi tvrdí, že Bakerovi lhal, když mu poskytl údaje, které spojovaly Trumpovu organizaci s ruskou bankou.
Dalším obviněným a zároveň odsouzeným je bývalý právník FBI Kevin Clinesmith, krerý byl v roce 2020 shledán vinným z pozměnění e-mailu souvisejícího s vyšetřováním kauzy Trump-Rusko, známého jako Crossfire Hurricane. Při vynesení rozsudku na začátku tohoto roku byl však ušetřen vězení podmínečným trestem.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.
ORAVA: Johna Durhama jmenoval ministr spravedlnosti USA William Barr zvláštním vyšetřovatelem ve věci prověření vyšetřování FBI, které vyústilo v odposloucháváni člena Trumpovy předvolební kampaně. Epoch Times ČR lituje chyby v překladu anglického článku.
Infografika Skandálu SpyGate
Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.
Pro zvětšení infografiky klikněte na zde. (Epoch Times)
Když se v roce 2016 konaly prezidentské volby v USA, ve kterých proti sobě stáli Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány, byla na veřejnosti a v zákulisí pravděpodobně rozehrána velká hra s cílem diskreditovat kandidáta republikánů Donalda Trumpa.
Obvinění proti Trumpovi založené na jeho údajné tajné dohodě s Ruskem a odposlouchávání člena jeho prezidentské kampaně mají dohru ještě dnes.