Ivan Pentchoukov

22. 11. 2021

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požádal 15. listopadu federální soud, aby mu dal čas do roku 2076 na kompletní zveřejnění dokumentů, které má k dispozici v souvislosti se schválením vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer-BioNTech.

FDA podal žádost v reakci na žalobu zdravotnické organizace Public Health and Medical Professionals for Transparency (PHMPT), která si kromě jiného vyžádala informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA).

Vládní úřad soudu sdělil, že má k dispozici 329 000 stran relevantních dokumentů, a navrhl zveřejňování 500 stran měsíčně, aby byl kapacitně schopen provést jejich redigování. Tímto tempem by FDA zveřejnil všechny relevantní záznamy za necelých 55 let.

Skupina PHMPT podala žalobu (pdf) poté, co FDA zamítl její žádost o urychlené zveřejnění záznamů. O harmonogramu zveřejňování informací tedy bude muset rozhodnout soud.

„Slib FDA o transparentnosti je, mírně řečeno, hromada iluzí,“ napsal 17. listopadu na svém blogu Aaron Siri, jehož firma zastupuje PHMPT v soudním sporu.

„Od chvíle, kdy společnost Pfizer začala předkládat záznamy pro udělení licence, do chvíle, kdy FDA vakcíně společnosti Pfizer licenci udělil, uplynulo přesně 108 dní,“ pokračoval Siri.

„Vezmeme-li FDA za slovo, provedl intenzivní, důkladné a úplné přezkoumání a analýzu těchto dokumentů, aby se ujistil, že vakcína Pfizer je pro udělení licence bezpečná a účinná. Zatímco toto intenzivní přezkoumání dokumentů společnosti Pfizer dokázal provést za 108 dní, nyní požaduje více než 20 000 dní na zpřístupnění těchto dokumentů veřejnosti.“

FDA na žádost o komentář pro Epoch Times nereagoval.

FDA udělil společnosti Pfizer licenci na vakcínu proti covidu-19 pod označením Comirnaty 23. srpna 2021, tedy necelé čtyři měsíce poté, co společnost Pfizer začala předkládat dokumenty k plnému schválení léku. Schválení licence úřadem koncem srpna vedlo k obrovskému množství objednávek vakcíny ze strany soukromého i veřejného sektoru.

Jedna ze společností zapojených do testovacího procesu vakcíny společnosti Pfizer na začátku tohoto měsíce uvedla, že vyšetřuje údajné problémy, na něž upozornila informátorka, která sdělila časopisu British Medical Journal (BMJ), že studii provázelo mnoho problémů, včetně falšování údajů.

Když informátorka Brook Jacksonová upozornila na svá zjištění FDA, byla během několika hodin propuštěna. Pracovala pro společnost Ventavia Research Group, která na podzim roku 2020 působila na několika zkušebních místech společnosti Pfizer.

Podle BMJ, jednoho z nejstarších lékařských časopisů na světě, FDA inspekci míst klinických testů Ventavie tehdy neprovedl, přestože byl na problémy upozorněn.

FDA počátkem tohoto měsíce sdělil deníku The Epoch Times v e-mailu, že sice nemůže záležitost společnosti Ventavia komentovat, ale „má plnou důvěru v údaje, které byly použity na podporu schválení anticovidové vakcíny společností Pfizer-BioNTech a schválení Comirnaty“.

Ke 14. listopadu bylo ve Spojených státech podáno více než 256 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 společnosti Pfizer.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Čína neodvádí dobrou práci, v některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ říká Síkela
„Čína neodvádí dobrou práci, v některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ říká Síkela

Josef Síkela jako kandidát na eurokomisaře vidí příležitost pro Evropu v Africe – přijít s lepšími nabídkami než asertivní hráči s agresivním přístupem jako Čína a Rusko, které přináší africkým zemím málo rozvoje a jednoznačných přínosů.

Tomio Okamura se rozohnil při projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“
Tomio Okamura se rozohnil při projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“

V pondělí se na Petičním výboru projednávala petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“ předložená Aliancí pro rodinu. Předseda výboru Tomio Okamura se během diskuze rozohnil na Českou televizi.

V Německu se rozpadla vládní koalice, předčasné volby by mohly být v březnu
V Německu se rozpadla vládní koalice, předčasné volby by mohly být v březnu

Německý kancléř Olaf Scholz požádá po Novém roce Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Pokud mu ji poslanci na zasedání 15. ledna nevysloví, mohly by se předčasné volby konat nejpozději na konci března.

Zelená Brazílie musí kvůli počasí spoléhat při výrobě elektřiny opět na uhlí a plyn
Zelená Brazílie musí kvůli počasí spoléhat při výrobě elektřiny opět na uhlí a plyn

Brazílie má příkladný energetický mix spoléhající se na obnovitelné zdroje, zejména vodní elektrárny. Jenže to se letos změnilo. V zemi totiž delší čas neprší, vodním elektrárnám poklesl výkon na tříletá minima a proto Brazílie začala masivně nakupovat fosilní paliva – uhlí a plyn.

Velká recenze filmu Pachová stopa
Velká recenze filmu Pachová stopa

Tohle natočit, dostat se s kamerou tam, kam se jim podařilo dostat... klobouk dolů. Pokud vím, je to svého druhu první dokumentární film o kostlivcích české justice.