Milan Kajínek

23. 11. 2021

Současná lotyšská vládní koalice prosadila ve sněmovně nařízení (pdf), které omezuje výkon poslanecké činnosti pouze na členy parlamentu, kteří předloží osvědčení o očkování nebo uzdravení se z onemocnění covid-19. Ostatní nemohou vykonávat poslaneckou činnost ani pobírat plat.

Řada poslanců se proti nařízení ohrazuje. Někteří je označují za protiústavní, jiní za krok směrem k totalitě. Vládní koalice si od něj slibuje posílení ochrany proti onemocnění covid-19, byť omezuje svobodnou volbu a vůli občana.

„Přijatý zákaz jsem svým hlasem důrazně odsoudila a stále si myslím, že je nezákonný a nedemokratický,“ sdělila v e-mailovém rozhovoru deníku The Epoch Times bývalá lotyšská ministryně sociálních věcí Ramona Petravičová.

„Lotyšská ústava stanovuje, že mandát v demokratických volbách získává 100 poslanců, což by bylo v případě, že by se poslanec odmítl nechat očkovat, zpochybněno,“ říká poslankyně Petravičová. „Podpora tohoto zákona ze strany koalice mi není jasná, protože parlament v současné době pracuje převážně on-line, čímž se tento zákon stává obsolentním a znepokojivým krokem směrem k totalitní kontrole.“

Ramona Petravičová. (saeima.lv)

Podle Petravičové, která je členkou pěti parlamentních výborů, vládní koalice schválila nařízení za „zjevné ignorance“ názorů opozičních stran a veřejnosti“.

Neočkovaní v důsledku několika nařízení vlády nemohou vykonávat svá zaměstnání (zdroj), a dokonce ani řádně zvolení poslanci (zdroj) se nemohou účastnit projednávání zákonů, hlasování nebo jednání, a to ani na dálku, prostřednictvím vzdáleného videohovoru.

Pro nařízení hlasovalo podle agentury Reuters celkem 62 ze 100 členů parlamentu (zdroj). Lotyšsko má jednokomorový parlament (kterému se říká Saeima), do nějž se každé čtyři roky volí 100 zastupitelů.

Podle informací, které deník The Epoch Times získal od členů lotyšského parlamentu, bylo v době vydání nařízení několik členů Saeimu neočkovaných. Lotyšská poslankyně Jūlija Stepaņenková v rozhovoru s Epoch Times uvedla, že ví o šesti kolezích, kteří nebyli očkovaní, a po vydání nařízení očkování podstoupili.

„Omezen je už pouze jeden kolega, který byl očkován jinou vakcínou, která není oficiálně schválena. Ostatní se nechali očkovat. Vypadá to, že byli přinuceni,“ uvedla poslankyně Jūlija Stepaņenková, která je poslední poslankyní Saeimu, jež odmítá nátlak, aby se nechala očkovat.

„Nebráním nikomu, aby se nechal očkovat, ale prosazuji, aby bylo očkování dobrovolné, aby rozhodnutí nechat se vakcinovat bylo svobodnou volbou každého občana,“ vysvětluje členka komisí pro právní a evropské záležitosti, poslankyně Stepaņenková. Více zde…

Někteří lotyšští poslanci chystají kvůli vládním nařízením stížnosti k Ústavnímu a Evropskému soudu. Více zde…

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).