Vánoční svit, barvy, světélka, vůně a tiché hraní, sem tam zazvoní zvon – to je atmosféra Vánoc, zhmotněná v malé vsi poblíž pásu Železných hor.

Obyvatelé Kladrub, kterých snad jen 18, se téměř všichni spolu domluvili, že každý rok o adventu vytvoří vánoční dekorace, betlémy a hlavně – osvětlení, které bude zvýrazněno v šeru nebo ve tmě, která přichází v tuto roční dobu tak brzy.

Nasvítili nejen svoje zahrádky, domky a stromy, ale také třeba autobusovou zastávku nebo hasičskou zbrojnici. Když se k některým světelným výjevům přiblížíte, začne znít tichá koleda.

Zavěsili hvězdy nebo tekoucí vodopády na stromy či zdi domků, na místě je také ohniště, které vybízí k zahřátí rukou, a v jednom místě se dá koupit také horký punč nebo svařené víno.

Během adventu na okraji vsi funguje parkoviště, kam přijíždějí lidé, rodiny s dětmi, berou s sebou i své psy, aby se prošli zasněženou podvečerní obcí. Letos jako na zavolanou napadl sníh a umocnil kouzlo, které vnímají hlavně malé děti. Ale i dospělí nebo jejich pejskové se rádi projdou v napadlém sněhu a prohlédnou si animované pohádky, betlémky, stádo oveček s pastýřem nebo se zastaví u vztyčených trubačů.

Zážitek pak ještě dlouho doznívá, když se vracejí po cestách mezi zasněženými kopci a lesíky

Kladruby jsou malá vesnice, patřící k městysi Libice nad Doubravou v okrese Havlíčkův Brod, leží v nadmořské výšce 503 metrů. Žije zde 18 obyvatel. V obci je hasičská zbrojnice se zvoničkou, křížek z počátku 20. století, novodobý menhir a řada prvků drobné architektury.