Americko-mexická hranice zaznamenala během prvního roku působení prezidenta Joea Bidena v úřadu historicky nejvyšší počet nelegálních překročení. Zároveň vzrostlo množství drog proudících do země, zejména fentanylu, a počet úmrtí na předávkování je také rekordní.

„To, co nyní zažíváme na jihozápadní hranici, je naprostá, totální katastrofa,“ řekl 7. ledna pro The Epoch Times Mark Morgan, bývalý úřadující šéf Celní a pohraniční ochrany (CBP), pod kterou spadá Pohraniční stráž.

„Ztratili jsme kontrolu nad jihozápadní hranicí.“

Během roku 2021 zadržela Pohraniční stráž podél jižní hranice téměř 2 miliony nelegálních přistěhovalců ze 150 různých zemí. Dle statistik CBP jde o více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2019, posledního roku před pandemií.

Morgan také řekl, že v loňském roce agenti Pohraniční stráže navíc detekovali, ale nechytili dalších 600 000 ilegálních migrantů.

Epoch Times Photo
Agent Pohraniční stráže organizuje nelegální přistěhovalce shromážděné u „zdi“ poté, co se jim povedlo přejít z Mexika do Spojených států. Yuma, Arizona, 10. prosince 2021. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)


Podle CBP tvořili mexičtí státní příslušníci ve fiskálním roce 2021 (období fiskálního roku je od 1. října 2020 do 30. září 2021, pozn. překl.) 28 % zadržených, což je nejnižší podíl v zaznamenané historii.

Země „severního trojúhelníku“ – Guatemala, Honduras a Salvador – tvořily 44 %, a zbývajících 28 % zadržených bylo z dalších zemí, což je dvojnásobek předchozích demografických záznamů.

„Tento trend je důležitý, protože ministerstvo vnitřní bezpečnosti v současné době nemá s těmito zeměmi dohody o elektronickém ověřování státní příslušnosti, a kvůli tomu je proces přesunu nebo vyhoštění náročnější na zdroje a čas,“ uvedla CBP v tiskové zprávě z 3. ledna.

Na mexické straně hranice u řeky Rio Grande v Texasu lze denně nalézt stovky odhozených pasů, víz a dokladů totožnosti. Ilegální imigranti dostávají rady, že bez dokladů je těžší být ze Spojených států deportován.

„Nejedná se o žádný nárůst. Tohle je invaze,“ řekl Morgan. „Chci říct, že se jedná o katastrofální množství nelegálních cizinců, kteří se snaží proniknout do naší země.“

Dle Morgana situace v některých pohraničních oblastech vyústila do bodu, že většina agentů Pohraniční stráže je stažena z „mise národní bezpečnosti“, aby se stala „poskytovateli denní péče, vyřizovači dokumentů a řidiči autobusů“. Morálka mezi pracovníky Pohraniční stráže je na historickém minimu.

Po nástupu do funkce před téměř rokem prezident Joe Biden rychle zrušil několik klíčových iniciativ v oblasti bezpečnosti hranic, které zavedla Trumpova administrativa, včetně zastavení výstavby hraniční zdi a programu „Zůstaň v Mexiku“. Díky „Zůstaň v Mexiku“ pokleslo Obamovo „Chytni a pusť“ až o 80 %, protože imigranti museli podat oficiální žádost a čekat v Mexiku až do konečného rozhodnutí soudu.

Nyní je většina nelegálních přistěhovalců namísto čekání v Mexiku propuštěna do Spojených států, kde čekají na budoucí termíny soudních jednání, které mohou být stanoveny i za několik let.

Epoch Times Photo
Pohraniční stáž přistavila dodávky s haitskými ilegálními imigranty u místní nevládní organizace Border Humanitarian Coalition, aby nasedli na autobus do San Antonia nebo Houstonu. 22. září 2021 v texaském Del Riu. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Bezpečnost na hranicích

Ačkoli se veřejnost zaměřuje především na počty nelegálních přistěhovalců, podle Morgana jde jen o část bezpečnosti hranic.

„Když otevřete své hranice jedné hrozbě, jedné krizi, nevylučuje se to navzájem s ostatními – otevíráte své hranice rozsáhlému souboru komplexních hrozeb, kterým čelíme,“ řekl.

„Kdykoli jste tak zahlceni, že nemůžete plnit základní úkol národní bezpečnosti, kterým je zabezpečení našich hranic, výsledkem [je], že jsou ovlivněny všechny aspekty veřejného zdraví, veřejné bezpečnosti a národní bezpečnosti.“

Přeplněná pohraniční zařízení nebyla schopna testovat každého na covid-19, což vedlo ke vpouštění nemocných nelegálních přistěhovalců do amerických komunit. V červenci 2021 město Laredo zažalovalo Bidenovu administrativu za to, že do Lareda vypustila „záplavu“ ilegálních imigrantů, čímž způsobila „nenapravitelnou škodu“.

Na základě nařízení o ochraně veřejného zdraví podle hlavy 42, které bylo zavedeno v březnu 2020, mohou být nelegální přistěhovalci v rámci preventivních opatření proti pandemii rychle vyhoštěni zpět do Mexika, místo aby byly jejich žádosti vyřizovány podle hlavy 8 imigračního zákona, zdlouhavější procesu uvnitř Spojených států.

Od března 2021 se však aplikování hlavy 42 pomalu zužuje – nejprve se povolil vstup všem dětem bez doprovodu, pak rodinám s dětmi mladšími 7 let, pak většině rodin obecně, a později většině svobodných žen a svobodným dospělým z nešpanělsky mluvících zemí.

Hranice 2022

Dle Morgana se budou ukazatele na jihozápadní hranici nadále zhoršovat i v roce 2022.

„Konec je v nedohlednu. Žádný není. A tato administrativa každý den dělá všechno pro to, aby se zlepšila v propouštění lidí. Nesnaží se ten tok zastavit,“ řekl.

Biden pověřil viceprezidentku Kamalu Harrisovou, aby vedla snahy o zabezpečení hranic, s tím, že hlavní důraz by měl být kladen na řešení „základních příčin“ nelegálního přistěhovalectví. Harrisová loni navštívila Mexiko a Guatemalu, ale v prosinci byla guatemalským prezidentem kritizována za to, že od června 2021 nekomunikuje.

Nejvyšší soud 26. srpna nařídil Bidenově administrativě obnovit program „Zůstaň v Mexiku“, ale jeho uvedení do praxe se začalo řešit až koncem roku.

Ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas sdělil, že pracuje na vybudování „bezpečného, spořádaného a humánního imigračního systému“.

V době mediálně sledované zářijové události, kdy bylo pod mostem v Del Rio na 15 000 ilegálních migrantů, většinou Haiťanů, odmítl připustit, že za krizovou situaci je odpovědná jeho administrativa. V listopadu pak na slyšení v Senátu hodnotil svou práci na jedničku (Áčko) s dodatkem, že známkuje přísně.

Epoch Times Photo
Tisíce nelegálních přistěhovalců, převážně Haiťanů, v provizorním táboře pod mezinárodním mostem, který se klene přes řeku Rio Grande mezi USA a Mexikem, čeká na zadržení a zpracování dokumentace pohraniční stráží. Del Rio, Texas, 21. září 2021. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)


Morgan tvrdí, že Mayorkas vytvořil „útočiště“ pro nelegální přistěhovalce, umožnil jim příchod a pak je chránil před deportací.

„Snaží se zcela zničit Imigrační a celní úřad a zlegalizovat nelegální přistěhovalectví,“ dodal Morgan.

Guvernéři

Znepokojení Američané by podle Morgana měli tlačit na své guvernéry, aby udělali více ve svém volebním období, a nečekat na federální volby. Řekl také, že Florida, Texas a Missouri učinily určité kroky, ale je třeba, aby je udělaly i další.

„Pokud máte ve svém státě předávkované metamfetaminem, zaručuji vám, že tato droga se propašovala přes jihozápadní hranici,“ řekl Morgan.

„Náklady amerických daňových poplatníků jsou neúnosné a guvernéři by měli zakročit a říct, že už toho bylo dost.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.