Dánská vláda ve středu oznámila, že koncem tohoto týdne zpřístupní svým občanům čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19. Dánsko se tak stalo první zemí v Evropě, která zavedla druhou posilovací dávku této vakcíny.

„Čím více je infekce ve společnosti rozšířená, tím větší je riziko, že se dostane k našim nejzranitelnějším,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

„Nyní začínáme novou kapitolu, a to rozhodnutí nabídnout čtvrtou vakcínu nejzranitelnějším občanům,“ řekl novinářům. Této skupině občanů bylo na podzim nabídnuto první posilující očkování.

Vláda musí ještě rozhodnout, zda nabídne další dávku seniorům a obyvatelům pečovatelských domů.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která je regulátorem Evropské unie, vyjádřila obavy nad použitím současné proticovidové vakcíny jako čtvrté dávky a dodala, že neexistují žádné údaje, které by podporovaly „opakované očkování v krátkých intervalech“ jako dlouhodobě udržitelný přístup.

K rozhodnutí, zda je zapotřebí vakcína specifická pro omikron, je zapotřebí více údajů o vlivu v současnosti dominantní varianty omikron na vakcíny a lepší pochopení vývoje současné vlny, uvedl v úterý vedoucí oddělení strategie vakcín agentury EMA Marco Cavaleri.

Oznámení Dánska o nabídce čtvrté dávky přichází v době, kdy se zákonodárci koncem týdne dohodli na zmírnění omezení, protože počet hospitalizací a úmrtí se navzdory prudkému nárůstu případů stabilizoval.

Úředníci zavedli omezení minulý měsíc s tím, že tato opatření jsou nutná k omezení šíření varianty omikron.

Dánsko má 5,8 milionu obyvatel. Země oznámila, že po nákaze covidem-19 zemřelo 3 433 lidí. V zemi bylo zaznamenáno více než 1 milion případů onemocnění covid-19, přičemž více než 90 % z nich bylo nahlášeno v posledních týdnech v souvislosti s šířením viru omikron.

Přestože počet nakažených je vysoký, počet hospitalizací a úmrtí zůstává na nižší úrovni, než byla maxima v loňském roce.

„Jsme na tom lépe, než jsme předpokládali a obávali se,“ uvedl Soren Brostrom, vedoucí dánské zdravotnické agentury. „Nyní můžeme s podstatně větší jistotou říci, že tato nová varianta viru, která nyní převažuje, způsobuje méně onemocnění.“

Divadla, kina, muzea, hudební podniky, zábavní parky a botanické zahrady budou znovu otevřeny a diváci budou moci v omezeném počtu navštěvovat sportovní akce pod střechou i venku.

Dalšími zeměmi, které zavedly čtvrtou dávku vakcíny, jsou Izrael a Chile. V Kanadě vláda provincie Ontario zpřístupnila čtvrtou dávku seniorům.

Mezitím Maďarsko, další člen EU, uvedlo, že zavedení čtvrté dávky zvažuje.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters. Přeložil MiC.