Lily Zhou

19. 1. 2022

V Anglii budou zrušena omezení včetně covid pasů, povinných roušek a pokynů pro home office, oznámil ve středu britský premiér Boris Johnson.

Johnson rovněž naznačil, že koncem března mohou být zrušena i pravidla pro sebeizolaci, vzhledem k tomu, že se pandemie koronaviru blíží ke konci.

S okamžitou platností přestává britská vláda také požadovat, aby lidé pracovali z domova.

Mandát covid pasů pro noční kluby a velké akce nebude obnoven, tudíž 26. ledna vyprší.

Od čtvrtka již nebude v Anglii nikde povinné nošení pokrývek úst a nosu v uzavřených prostorách.

Z národních pokynů ministerstva školství bude rovněž odstraněn požadavek, aby žáci středních škol nosili roušky během vyučování a ve společných prostorách.

V Dolní sněmovně bylo po Johnsonových prohlášeních o rouškách slyšet bouřlivý jásot zákonodárců.

Lidé, kteří mají pozitivní test na covid-19, a jejich neočkované kontakty se stále musí sami izolovat, ale Johnson uvedl, že „velmi očekává, že toto pravidlo nebude obnoveno“, až 24. března vyprší platnost příslušných předpisů.

„Vzhledem k tomu, že se covid stává endemickým, budeme muset nahradit zákonné požadavky radami a doporučeními a vyzvat osoby s virem k opatrnosti a ohleduplnosti vůči ostatním,“ uvedl premiér.

Na dotaz ohledně zrušení pravidel pro testování očkovaných cestujících do Spojeného království Johnson uvedl, že vláda přezkoumává opatření týkající se testování na cestách a že oznámení lze očekávat v nejbližších dnech.

Odmítl však přehodnotit nařízení k očkování zdravotnických pracovníků v první linii a trval na tom, že „důkazy jsou jasné, že zdravotníci by se měli nechat očkovat“.

Johnson poslancům sdělil, že kabinet se ve středu ráno rozhodl zrušit opatření tzv. plánu B, neboť údaje naznačují, že vlna omikronu dosáhla v celostátním měřítku vrcholu, a stabilizaci počtu hospitalizací přičítal „mimořádné posilovací kampani“ a dodržování omezujících opatření ze strany veřejnosti.

Zrušení opatření „plánu B“ proti wuchanskému viru přišlo v době, kdy premiér bojuje s rostoucím tlakem, který ho vyzývá k rezignaci kvůli údajnému porušování lockdownů v Downing Street číslo 10, oficiálním sídle předsedy vlády, během pandemie.

Stalo se tak rovněž poté, co číslo 10 v pondělí obdrželo petici, kterou podepsalo více než 200 000 lidí a která požaduje ukončení vydávání očkovacích pasů a podobných covidových certifikátů.

Samostatná petice vyzývající ke zrušení povinnosti očkování pro zdravotnické pracovníky, která byla v pondělí rovněž doručena na číslo 10, obdržela přibližně 160 000 podpisů.

Vlády ve Skotsku a Walesu rovněž oznámily zrušení restrikcí kvůli omikronu, ale povinné nošení roušek v interiéru a covid pasy zůstanou v platnosti.

Z původního článku newyorské edice deníku The Epoch Times přeložil: MiC.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.