Milan Kajínek

19. 1. 2022

Ústavní soud Slovenské republiky rozhodl ve prospěch návrhu veřejné ochránkyně práv Slovenské republiky a konstatoval, že významná část slovenského zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví není v souladu s ústavou Slovenské republiky, a stejně tak některá karanténní opatření.

Na základě nálezu Ústavního soudu Slovenské republiky (zdroj) z 31. prosince 2021 došlo k úpravě napadených článků příslušného zákona č. 355/2007. Soud konstatoval jejich nesoulad s ústavou Slovenské republiky (pdf) a Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv (pdf).

Na nález Ústavního soudu jako první upozornil Martin Hrnčiar na stránkách konzervativního deníku Postoj zde.

Nález je významný zejména kvůli tomu, že se o tento zákon opírají nejrůznější nařízení a rozhodnutí slovenských orgánů a úřadů po dobu pandemie covidu-19.

„Ústavní soud odebral možnost nařídit karanténu, karanténu osobám podezřelým z nákazy, protože jde o zásah do osobních svobod,“ komentoval nález Hrnčiar. „Zachoval možnost izolace v domácím zařízení, ale pouze pro osoby nemocné nebo podezřelé z nákazy.“

V praxi to podle Hrnčiara znamená, že ministerstvo, Státní zdravotní ústav ani hlavní hygienik nemohou občana poslat do izolace nebo karantény jen proto, že překročil hranice a není očkovaný.

„Neočkovaný neznamená nemocný, nakažlivý nebo podezřelý, i když se nás o tom někteří politici a média snaží denně přesvědčit,“ uvádí Hrnčiar.

Ivan Fiačan, předseda Ústavního soudu (ÚS) Slovenské republiky, na tiskovém brífinku k meritornímu rozhodnutí o návrhu Veřejného ochránce práv Slovenské republiky na vyslovení nesouladu některých ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví, týkajících se zejména rozsahu oprávnění orgánů ochrany veřejného zdraví nařizovat opatření k předcházení nemocem a ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s izolací a karanténou, v Košicích dne 8. prosince 2021. (TASR / Profimedia)
Ivan Fiačan, předseda Ústavního soudu, v Košicích 8. prosince 2021. (TASR / Profimedia)

Z nálezu Ústavního soudu tak můžeme dovozovat, že nařízení týkající se očkování a s ním spojená izolace byly po dobu tři čtvrtě roku nezákonné. Zdá se, že se jedná o závažnou skutečnost, přesto o nálezu média na Slovensku nikterak významně neinformovala.

Ústavní soud odebral ministerstvu a ÚVZ možnost vydávat další opatření, neboť podle soudu „zákon nemůže zmocnit výkonnou moc k vydání nižšího předpisu, který by určoval meze základních práv a svobod“.

„Ústava svěřuje pravomoc určovat meze základních práv a svobod (za účelem zachování podstaty ústavnosti těchto práv a svobod) pouze zákonodárci,“ uvedl soud, čímž konstatoval, že o takových nařízeních může rozhodovat výlučně parlament.

Do této doby vydávala příkazy ministerstvu zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi k omezování ústavních práv a svobod slovenská vláda, a na základě nich vydávaly tyto úřady další nařízení, což byl dle Ústavního soudu nezákonný postup.

Úplné a aktuální znění zákona po změnách Ústavního soudu můžete nahlédnout zde.

Nález Ústavního soudu spustil diskusi nad provozem projektu eHranica provozovaného slovenským ministerstvem zdravotnictví.

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.