Milan Kajínek

19. 1. 2022

Ústavní soud Slovenské republiky rozhodl ve prospěch návrhu veřejné ochránkyně práv Slovenské republiky a konstatoval, že významná část slovenského zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví není v souladu s ústavou Slovenské republiky, a stejně tak některá karanténní opatření.

Na základě nálezu Ústavního soudu Slovenské republiky (zdroj) z 31. prosince 2021 došlo k úpravě napadených článků příslušného zákona č. 355/2007. Soud konstatoval jejich nesoulad s ústavou Slovenské republiky (pdf) a Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv (pdf).

Na nález Ústavního soudu jako první upozornil Martin Hrnčiar na stránkách konzervativního deníku Postoj zde.

Nález je významný zejména kvůli tomu, že se o tento zákon opírají nejrůznější nařízení a rozhodnutí slovenských orgánů a úřadů po dobu pandemie covidu-19.

„Ústavní soud odebral možnost nařídit karanténu, karanténu osobám podezřelým z nákazy, protože jde o zásah do osobních svobod,“ komentoval nález Hrnčiar. „Zachoval možnost izolace v domácím zařízení, ale pouze pro osoby nemocné nebo podezřelé z nákazy.“

V praxi to podle Hrnčiara znamená, že ministerstvo, Státní zdravotní ústav ani hlavní hygienik nemohou občana poslat do izolace nebo karantény jen proto, že překročil hranice a není očkovaný.

„Neočkovaný neznamená nemocný, nakažlivý nebo podezřelý, i když se nás o tom někteří politici a média snaží denně přesvědčit,“ uvádí Hrnčiar.

Ivan Fiačan, předseda Ústavního soudu (ÚS) Slovenské republiky, na tiskovém brífinku k meritornímu rozhodnutí o návrhu Veřejného ochránce práv Slovenské republiky na vyslovení nesouladu některých ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví, týkajících se zejména rozsahu oprávnění orgánů ochrany veřejného zdraví nařizovat opatření k předcházení nemocem a ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s izolací a karanténou, v Košicích dne 8. prosince 2021. (TASR / Profimedia)
Ivan Fiačan, předseda Ústavního soudu, v Košicích 8. prosince 2021. (TASR / Profimedia)

Z nálezu Ústavního soudu tak můžeme dovozovat, že nařízení týkající se očkování a s ním spojená izolace byly po dobu tři čtvrtě roku nezákonné. Zdá se, že se jedná o závažnou skutečnost, přesto o nálezu média na Slovensku nikterak významně neinformovala.

Ústavní soud odebral ministerstvu a ÚVZ možnost vydávat další opatření, neboť podle soudu „zákon nemůže zmocnit výkonnou moc k vydání nižšího předpisu, který by určoval meze základních práv a svobod“.

„Ústava svěřuje pravomoc určovat meze základních práv a svobod (za účelem zachování podstaty ústavnosti těchto práv a svobod) pouze zákonodárci,“ uvedl soud, čímž konstatoval, že o takových nařízeních může rozhodovat výlučně parlament.

Do této doby vydávala příkazy ministerstvu zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi k omezování ústavních práv a svobod slovenská vláda, a na základě nich vydávaly tyto úřady další nařízení, což byl dle Ústavního soudu nezákonný postup.

Úplné a aktuální znění zákona po změnách Ústavního soudu můžete nahlédnout zde.

Nález Ústavního soudu spustil diskusi nad provozem projektu eHranica provozovaného slovenským ministerstvem zdravotnictví.

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.