Po dvou dnech projednávání v Poslanecké sněmovně schválili poslanci ve středu 2. února klíčovou novelu tzv. pandemického zákona. Vládě Petra Fialy se podařilo novelu prosadit ve zrychleném řízení.

Zákonodárcům zabralo jednání o novele dva jednací dny včetně nočního jednání z úterý na středu. Vláda Petra Fialy nakonec návrh obhájila s několika změnami, na kterých se shodla s koaličními poslanci.

Dosud platný pandemický zákon je účinný do 28. února. V praxi se navíc ukázal jako nedokonalý a mimořádná opatření, která Ministerstvo zdravotnictví na jeho základě vydávalo, několikrát zrušil Nejvyšší správní soud.

Od nového znění zákona, který by měl mít účinnost až do 30. listopadu, si vláda slibuje, že „odstraní problémy se soudními přezkumy mimořádných opatření, protože mimo jiné přesněji stanoví kompetence Ministerstva zdravotnictví i situace, kde a za jakých okolností je možné určitá konkrétní omezení použít“.

Obavy z novely

Schvalování novely provázejí obavy ze stran právníků, nevládních organizací a některých poslanců.

„Vládní novela zákona zavádí zcela nepřijatelná omezení základních práv a svobod občanů, zaručených Listinou i mezinárodními úmluvami, jimiž je Česká republika vázána,“ uvádí institut Pro Libertate.

Novela podle institutu znamená porušení základních zásad ústavnosti ČR a dává ministerstvům zdravotnictví, vnitra a obrany „víc pravomocí, než má vláda v době válečného stavu“.

„Novela přináší bezprecedentní zásahy do života občanů patřící do totalitních, nikoli demokratických států, jako jsou např. příkazy sms zprávami k izolaci lidí bez možnosti soudní ochrany, další možnosti pro omezování práv dětí na vzdělání s hlubokými psychologickými, sociálními i ekonomickými dopady,“ varují nevládní organizace Iniciativa 21 a SMIS.

Například k uzavření všech škol by dle zákona mohlo dojít „jedním jediným nařízením na neomezeně dlouhou dobu“, a mohly by být vydávány „drastické pokuty nepohodlným osobám s likvidačním dopadem na osobní život i podnikání a další “.

Podrobný rozbor vládní novely zveřejnil institut Pro Libertate zde.

„Pokud by tato novela byla schválena, přešly by na ministerstva (zdravotnictví, vnitra a obrany) ohromné pravomoci a tím by v podstatě došlo k demontáži demokracie v naší zemi,“ obávají se zástupci Deklarace lékařů. (text deklarace)

„Jde o zásadní přeformátování naší demokracie v dekretární systém, při němž si mohou úřady vydávat jakákoliv nařízení pod hrozbou likvidačních pokut bez kontrolního vlivu parlamentu i soudů,“ uvádí deklarace.

Povinnost prokázat se certifikátem má být zrušena k 9. únoru

„Všichni jste zaznamenali dnešní rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zrušil povinnost prokazování očkování nebo prodělané nemoci při vstupu do restaurace,” reagoval premiér Fiala na rozsudek

„Vláda s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 zruší k 9. únoru povinnost prokázat se certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní, sportovní a další akce,“ uvedl Fiala.

Na sněmovní schůzi, která začíná 14. února, navrhne vláda podle Fialy zrušení pandemické pohotovosti.

Vláda uvedla, že ke zrušení povinnosti prokazování přistoupila bez ohledu na rozsudek Nejvyššího správního soudu. Údajně tak podle Fialy učinila „především na základě doporučení odborníků, na základě dat a podle aktuálního vývoje nemoci covid-19 v České republice“.