Vláda Petra Fialy 2. února na jednání v Poslanecké sněmovně rozhodla, že pravidelné preventivní testování ve školách a ve firmách skončí 18. února. Vláda uvedla, že zrušila testování na návrh ministerstva zdravotnictví.

„Je to dobrá zpráva pro zaměstnance, zaměstnavatele, žáky, studenty i jejich rodiče,“ říká předseda vlády Petr Fiala. „Postupujeme tedy tak, jak jsme slíbili před volbami, a proto také můžeme říct už dnes, aby se na to mohli všichni připravit včas, že od 18. února plošné povinné testování skončí,“ dodal premiér.

Ve stejný den Nejvyšší správní soud zrušil v platném vládním opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Toto opatření bylo dlouhodobě kritizování jako neústavní a diskriminující neočkované občany za účelem přinutit je k vakcinaci.

Vláda v reakci na výsledek soudu oznámila, že k 9. únoru zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb a vstup do restaurací, na kulturní, sportovní a další akce.

Premiér Fiala uvedl, že rozhodnutí soudu „pouze o několik dní urychlilo“ rozhodnutí vlády, která dle Fialy tento krok již měla v plánu.

Epidemiolog profesor MUDr. Jiří Beran, CSc., opakovaně upozorňoval na to, že není rozhodujícím údajem přítomnost viru ve výtěru, ale to, zda byl člověk skutečně infikován a prochází onemocněním. Test reaguje pozitivně i na přítomnost mrtvých virů nebo člověk může mít viry na sliznici, aniž by se viry dostaly dále do těla a zůsobily onemocnění.

Profesor MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., upozorňoval také na to, že virus se dostává do těla slizniční cestou a očkování do svalu slizniční imunitu nevytváří, tu je třeba si neustále obnovovat, čemuž například zabraňuje nošení respirátorů.

Zpráva ministerstva zdravotnictví dále uvádí, že šíření onemocnění covid-19 je nyní kritické u starší a zranitelnější populace a pravidelné preventivní testování ve firmách a školách již není třeba.

Ministerstvo zdravotnictví i vláda zároveň uvedly, že jsou připraveny adekvátně reagovat „v případě náhlé změny epidemiologické situace“.

Vládní kabinet zároveň plánuje v únoru navrhnout zrušení stavu pandemické pohotovosti, řekl to médiím premiér Petr Fiala.