Ivan Pentchoukov

7. 2. 2022

Bývalý americký prezident Donald Trump prohlásil, že pokud se znovu stane prezidentem, jeho prvním výkonným opatřením bude obnovení výstavby zdi na jižní hranici USA.

Prezident 31. ledna v pořadu „Kash’s Corner“ televize EpochTV uvedl, že dokončení zdi má význam, který přesahuje rámec domácí politiky, protože by čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a dalším světovým lídrům ukázalo obraz síly.

„Nejprve ta zeď, i pro něj,“ řekl Trump s odkazem na čínského prezidenta. „Víte proč? Protože když vidí, jak do naší země proudí miliony lidí, ztrácí k naší zemi respekt.“ Rozhovor bude mít premiéru 7. února ve 20:00 amerického východního času.

„Když on, Putin, Kim Čong-un a íránští vůdci vidí, jak do naší země proudí miliony lidí… Ztrácejí respekt.“

Prezident Joe Biden po svém nástupu do funkce loni v lednu zrušil nebo zmrazil desítky Trumpových opatření na hranicích. Uvolněná politika vedla k přílivu nelegálních imigrantů, kteří překračují hranici v množství nevídaném po celá desetiletí.

Agenti pohraniční stráže zadrželi v roce 2021 1,9 milionu lidí, kteří nelegálně překročili hranici, což je čtyřikrát více, než kolik jich bylo zadrženo v roce 2020 za Trumpa. Počet dětí bez doprovodu překračujících americko-mexickou hranici dosáhl v roce 2021 historického maxima.

Biden zmrazil výstavbu zdi výkonným nařízením, které vydal v den své inaugurace. Materiál za miliony dolarů od té doby leží v pouštích Arizony, Nového Mexika a Texasu a nyní by mohl být prodán do šrotu za zlomkovou cenu. Doprovodné cesty, kamery a senzory ke zdi zůstaly nenainstalované nebo nedokončené.

Epoch Times Photo
Doprovodná silnice, světla, kamery a senzory hraniční zdi zůstávají od ledna 2021, kdy prezident Joe Biden zastavil veškerou výstavbu hraniční zdi, nedokončené. Okres Cochise v Arizoně, 6. prosince 2021. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Stavba zdi na americko-mexické hranici byla jedním z Trumpových předvolebních slibů. Demokraté v Kongresu proti financování projektu bojovali zuby nehty a v jednu chvíli zastavili chod vlády, aby zablokovali peníze na stavbu. Trump zvítězil a do jeho odchodu z funkce vláda postavila více než 720 km zdi. Když Trump opouštěl Bílý dům, bylo ve výstavbě více než 320 km oplocení.

„Je to tak snadné. Uzavřete to tam, musíte to uzavřít. A to by byl velký signál, opravdu velký signál,“ řekl Trump pro Epoch TV.

Epoch Times Photo
Bývalý prezident Donald Trump ve svém letovisku Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě, 31. ledna 2022. (The Epoch Times)

„A pak si musíte znovu získat jejich respekt. Jak to uděláte? Uděláte to tak, že jim dáte jasně najevo, že tato země je tady, že tady zůstane a že si nenecháme líbit žádné nesmysly,“ dodal Trump.

Biden loni v dubnu označil situaci na hranicích za „krizi“, Bílý dům to však později odvolal a od té doby odmítá toto slovo veřejně používat.

Celý exkluzivní rozhovor bude mít premiéru na stránkách EpochTV.com 7. února ve 20:00 amerického východního času (8. února ve 02:00 středoevropského času).

Na této zprávě se podílela Charlotte Cuthbertsonová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.