V Izraeli zaznamenali více vážně nemocných pacientů s covidem-19 než kdykoli předtím. Vedoucí oddělení jedné z izraelských klinik, profesor Jacob Giris, okomentoval nárůst pacientů s onemocněním covid-19, z nichž většina byla očkována.

Podle profesora Girise je většina covidových pacientů v nemocnici kvůli předchozím onemocněním a při definici závažného průběhu onemocnění je třeba sledovat celkovou anamnézu pacientů. Je třeba také vzít v potaz 66% proočkovanost izraelské populace.

Izrael v současné době hlásí vysoký počet pacientů s covidem-19 ve svých nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v nemocnicích se léčí 1263 pacientů s vážným průběhem covidu-19. To je nejvyšší počet od začátku pandemie.

Izrael zatím prošel pandemií koronaviru relativně dobře. Od doby, kdy byly ve zrychleném procesu schváleny vakcíny, byla tato země vždy považována za průkopníka v oblasti plošného očkování populace. V Izraeli již od prosince 2021 probíhá čtvrté kolo očkování. Pro některé experty a pozorovatele je proto překvapivé, že je nyní zjišťováno tolik závažných průběhů onemocnění.

Způsobuje v Izraeli v současné době dominantní varianta omikron těžší průběhy onemocnění, ačkoli dosud byly jinde ve světě hlášeny převážně mírné příznaky? Podle profesora Girise, který je vedoucím oddělení koronavirové jednotky v nemocnici Tel Aviv Sourasky Medical Center (dříve Ichilov), toto není důvodem nárůstu vážných případů.

Profesor Giris komentoval situaci na místě pro Channel 13 News.

Téměř 80 % pacientů bylo třikrát očkováno

Jak uvedl server „Israel National News“, Jakob Giris došel ze statistických údajů k závěru, že naprostou většinu pacientů s covidem v izraelských nemocnicích tvoří pacienti, kteří byli očkováni proti covidu-19 již vícekrát. „V současné době je většina našich závažných případů očkována. Dostali nejméně tři injekce. 70 až 80 % závažných případů je očkováno,“ uvedl Giris.

Ze statistiky vyplývá, že pouze 20 až 25 % izraelských pacientů s vážným průběhem covidu-19 je neočkovaných.

Proočkovanost proti onemocnění covid-19 dosáhla v Izraeli na konci května 2021 téměř 5 milionů (zdroj). V září 2019 překročil celkový počet obyvatel Izraele hranici devíti milionů. V září 2021 tvořila plně očkovaná populace v Izraeli 66 % obyvatel.

Profesor Giris dále komentoval systém vykazování závažných případů covidu-19. Na nedělním zasedání izraelské vlády ministrům řekl, že „definice toho, kdy je pacient považován za vážně nemocného, je problematická“. Například pacient s chronickým plicním onemocněním měl nízkou hladinu kyslíku dávno před epidemií koronaviru. Pokud by však byl nyní shledán pozitivním na koronavirus, technicky by se jednalo o „pacienta s těžkým koronavirem“. Podle Girise je takový pacient ve „vážném stavu“ pouze proto, že již trpí jiným závažným základním onemocněním.

Stále nicméně zůstává otázkou, proč tito pacienti významně neovlivnili i dřívější statistiky a měli by vysvětlovat pouze současný nárůst hospitalizací několikanásobně očkovaných pacientů.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Upravil a doplnil M. K.


OPRAVA: Jméno izraelského profesora Jacoba Girise bylo přeloženo jako Yaakov Jerris. Nemocnice Ichilov se dnes jmenuje Tel Aviv Sourasky Medical Center. Česká redakce prováděla úpravu některých údajů v článku podle investigace stránky techarp.com (zdroj) (9. února 22, 16:57)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…