Důstojnost, soukromí a bezpečnost pacientek v nemocnicích jsou „výrazně omezeny“ zavedením práv transsexuálů v britském veřejném zdravotnictví (NHS), varovali členové Sněmovny lordů.

Během diskusí o návrhu zákona o zdravotnické péči, které se konaly 9. února, vyjádřili zákonodárci druhé komory britského parlamentu obavy z dopadu „přílohy B“ aktualizovaných pokynů NHS, v níž se uvádí, že trans-osoby by měly být ubytovány „dle své prezentace: způsobu, jakým se oblékají, a jména a zájmen, která v současné době používají,“ a nikoliv podle svého biologického pohlaví při narození.

Baronka Nicholsonová z Winterbourne, konzervativní poslankyně, se vyslovila, že pokyny podkopávají oddělování pokojů podle pohlaví.

„Tradičně byla pacientkám v NHS a v soukromých nemocnicích přidělována lůžka na jednopohlavních odděleních, kde byly ubytovány pouze pacientky. Transgenderismus, a to říkám jako žena, toto ustanovení podrývá díky pokynům NHS z roku 2019, kdy se pacientům povoluje určit si při příchodu do nemocnic své pohlaví, což není zakotveno v zákoně ani podpořeno poptávkou veřejnosti, a anuluje to výjimku pro nemocniční služby v zákoně o rovnosti z roku 2010,“ prohlásila baronka.

Její argumentaci podpořili zákonodárci z ostatních hlavních stran. „Ženy mají právo na to, aby byly v nemocničních zařízeních ubytovány pouze s jinými ženami,” uvedl konzervativec a bývalý ministr lord Blencathra.

Labouristický peer lord Hunt z Kings Heath řekl, že vláda má nyní nepochybně důvod přezkoumat pokyny NHS.

Liberální demokrat lord Clement-Jones prohlásil: „Moc nechápu, s kým byla příloha B konzultována a kam tím směřujeme. Znepokojilo mě zejména to, že pokud se fakticky klasifikujete jako nebinární, můžete si vybrat, zda půjdete na oddělení určitého pohlaví.“

V reakci na kritiku se ministr zdravotnictví lord Kamall vyjádřil takto: „NHS se zavázala plnit své povinnosti vyplývající ze zákona o rovnosti a jako taková musí brát náležitý ohled jak na ty, jejichž pohlavní identita je stejná jako jejich biologické pohlaví při narození, tak na ty, kteří takoví nejsou. To znamená, že práva a potřeby žen a transsexuálů jsou si ze zákona rovny.“

Vůči tomu se však ohradila baronka Nicholsonová. „Práva jiné skupiny nenahrazují práva skupiny, která již existuje,“ a dodala: „Důstojnost, soukromí a bezpečí pacientek, o které se bojovalo několik desetiletí …, je nyní významně snižováno a jejich zdraví, jejich zotavení z nemoci je významně podkopáváno tím, že se nad práva žen zavádějí nová práva jiných.“

Zdroj.