Protestní konvoj Kanada

OTTAWA – Zatímco policie v kanadské Ottawě vystupňovala zásah proti protestu řidičů kamionů, kteří se staví proti vládním nařízením ohledně covidu-19, mluvčí hnutí, kterému se přezdívá „Konvoj svobody“, vyzval k pokojnému ústupu s tím, že se nehodlají stát „boxovacím pytlem policie“.

Na tiskové konferenci v hotelu Lord Elgin v centru Ottawy vystoupil 19. února kanadský vojenský důstojník ve výslužbě Tom Marazzo. Uvedl, že mnoho řidičů kamionů se domnívá, že nejlepším řešením pro ně a jejich rodiny je stáhnout se, aby se vyhnuli dalším škodám.

„Jako hnutí jsme se rozhodli pokojně stáhnout z ulic Ottawy. Tím, že se necháme brutálně týrat policií, nic nezískáme,“ řekl Marazzo.

Policie začala stupňovat svůj zákrok proti protestujícím v Ottawě 18. února a dopoledne 20. února oznámila, že dosud provedla 191 zatčení a nechala odtáhnout 57 vozidel. Proti demonstrantům postupovala jízdní policie a pěší policisté, přičemž v některých případech koně sráželi protestující k zemi.

Někteří policisté byli těžce ozbrojeni, byli vybaveni útočnými puškami a zřejmě i gumovými projektily. Někteří se oháněli obušky a pepřovým sprejem, zatímco další rozbíjeli okna nákladních automobilů, aby z nich vyvedli řidiče.

Epoch Times Photo
Policista rozbíjí okno nákladního vozu, když policie odvádí demonstranty z centra Ottawy, 19. února 2022. (Dave Chan / AFP via Getty Images)
Epoch Times Photo
Policista přistupuje k nákladnímu vozu v rámci zákroku, který má rozehnat demonstranty v Ottawě, 19. února 2022. (Dave Chan / AFP via Getty Images)

„Je to temný den v naší historii,“ řekl Marazzo. „Nikdy v životě bych nevěřil tomu, kdyby mi někdo řekl, že náš premiér odmítne dialog a zvolí násilí proti pokojným demonstrantům.“

Premiér Justin Trudeau se nadále odmítá setkat s organizátory konvoje, který do Ottawy dorazil 28. a 29. ledna.

Hnutí „Konvoj svobody“ začalo jako protest řidičů kamionů, kteří se postavili proti federálnímu nařízení o povinném očkování proti covidu pro jejich přeshraniční cesty. Hnutí se dále rozrostlo poté, co se k němu začalo připojovat nebo mu vyjadřovat podporu mnoho Kanaďanů z celé země, kteří žádali ukončení různých nařízení a omezení v souvislosti s covidem-19.

Před příjezdem konvoje do Ottawy na tiskové konferenci 26. ledna Trudeau odmítl jednat s protestujícími a označil je za „malou okrajovou menšinu …, která zastává nepřijatelné názory“.

Dne 14. února se Trudeau stal prvním kanadským premiérem, který se odvolal na zákon o nouzovém stavu s cílem použít jej jako prostředek k potlačení protestu v Ottawě a podobných protestů v jiných částech země.

„Zákon o nouzovém stavu bude použit k posílení a podpoře orgánů činných v trestním řízení na všech úrovních v celé zemi. Jde o zajištění bezpečnosti Kanaďanů, ochranu pracovních míst lidí a obnovení důvěry v naše instituce,“ řekl Trudeau na tiskové konferenci 14. února.

„Policie dostane více nástrojů k obnovení pořádku v místech, kde veřejná shromáždění mohou představovat nezákonné a nebezpečné aktivity, jako jsou blokády a okupace, jak jsme tomu byli svědky v Ottawě, na Ambassador Bridge a jinde.“

Ottawská policie označila protest v Ottawě za „nezákonný“.

Několik organizátorů Konvoje svobody, včetně Chrise Barbera a Tamary Lichové, bylo 17. února zatčeno. Daniel Bulford, bývalý důstojník Královské kanadské jízdní policie, který koordinoval bezpečnost protestu, byl zatčen 18. února a později propuštěn bez obvinění.

Marazzo, který si není vědom, zda na něj byl vydán zatykač, uvedl, že protestující v Ottawě se nedopustili žádné nezákonné činnosti.

„Nedošlo k žádným škodám. Bylo tam trochu nepříjemného hluku. Je mi líto, ale my tu bojujeme i za všechny ty lidi, kteří nás vlastně nenávidí,“ řekl.

Důstojník ve výslužbě kritizoval „mainstreamová média“, která podle něj vykreslují protesty jako „protivládní“, a poznamenal, že organizátoři konvoje se snažili navázat dialog s federální vládou, ale bez úspěchu.

„Chci, aby bylo zcela jasné, že naším záměrem vždy bylo a bude jednat s oficiální kanadskou vládou,“ řekl. „Stál jsem na tomto pódiu, dělal jsem i jiné mediální akce, kde jsem nastínil plán, a řekl jsem: ,Rád bych s vámi mluvil‘.“

„Reakcí byla pořádková policie – žádná diskuse, žádný dialog.“

Ministr pro veřejnou bezpečnost Marco Mendicino se na tiskové konferenci 17. února vyhnul přímé odpovědi, když se ho reportér zeptal, zda vláda obdržela informace o tom, že do Ottawy byly přivezeny zbraně, nebo že jsou již v Ottawě s konvojem, což ministr podle reportéra „naznačoval několik dní“.

„Neříkám, že existuje zpravodajská informace, která říká, že v Ottawě jsou zbraně,“ řekl Mendicino. „Existují veřejné zprávy, které ukazují, že jsou jisté náznaky, že tam [jsou] extremistické ideologické postoje a že mezi blokádami existuje spojení.“

Dodal, že „podobná rétorika se začíná objevovat také na sociálních médiích i jinde“.

Na další tiskové konferenci 17. února Bruce Pardy, profesor práva a výkonný ředitel organizace Rights Probe, uvedl, že Mendicinova odpověď znamená, že základem vládních kroků je „rétorika“.

„Toto je vláda, která se odvolává na nouzový zákon na základě něčeho, co někdo řekl,“ řekl Pardy. „K žádnému skutečnému násilí tam nedochází. Nemají žádné informace o tom, že by k násilí docházelo.“

Marazzo uvedl, že pokus federální vlády „zastrašit“ Konvoj svobody je marný, protože se jedná o hnutí zdola, které, pokud bude odstraněno, „zastoupí jiní“.

„Dalo by se říci, že jsme lidi inspirovali k tomu, aby skutečně jednali, ale rozhodně jsme nedávali žádný pokyn,“ řekl. „Tato hnutí jsou prostě organická. Vznikají tam, kde se lidé chtějí zvednout a něco udělat, protože už toho mají po dvou letech takového zacházení plné zuby.“

Marazzo uvedl, že v současné době se organizuje právní poradenství a podpora pro zraněné a ty, které policie zatkla. Dodal, že „řidiči kamionů budou iniciovat žalobu na základě Listiny a budou usilovat o to, aby soud zrušil protiústavní nařízení o očkování, které nás všechny diskriminuje“.

„Nikdy jsem si nemyslel, že se dožiju dne, kdy budou strážci zákona zatýkat občany za trestný čin, který spáchali tím, že uplatňovali svá práva na svobodu shromažďování a svobodu projevu podle Listiny,“ řekl.

Marazzo také potvrdil, že mu byl zmrazen bankovní účet a zrušeny kreditní karty.

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Chrystia Freelandová na tiskové konferenci 14. února uvedla, že vláda na základě zákona o nouzovém stavu povolila bankám přerušit poskytování služeb jednotlivcům i podnikatelům, kteří jsou podezřelí z napomáhání blokádám.

Na brífinku pro média 19. února dočasný náčelník ottawské policie Steve Bell uvedl, že ottawská policie bude protestující stíhat i po skončení protestu.

„Pokud se na tomto protestu podílíte, budeme aktivně pátrat po vaší totožnosti a bude následovat finanční sankce a trestní obvinění. Rozhodně. Toto vyšetřování bude pokračovat ještě několik měsíců,“ řekl.

Marazzo uvedl, že občanské hnutí se přeskupí a naplánuje další kroky. „Toto je jedna bitva ve větší válce za naše svobody,“ řekl.

Dodal, že všichni členové parlamentu na federální úrovni „nás zklamali“.

„Zvolili jsme si je, aby zastupovali naše nejlepší zájmy, a ne aby nad námi vládli jako králové a královny,“ řekl.

„Slyšíte demokracii? Demokracie je nyní mrtvá. Zní to hlasitěji než klaksony kamionů.“

Na této zprávě se podílel Isaac Teo a Noé Chartier.

Přeloženo z anglického originálu.