Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho uprchlo z Ukrajiny od zahájení ruské invaze minulý týden více než milion lidí.

„Za pouhých sedm dní jsme byli svědky exodu jednoho milionu uprchlíků z Ukrajiny do sousedních zemí,“ napsal Grandi 2. března na Twitteru.

„Pro mnoho dalších milionů lidí uvnitř Ukrajiny nastal čas, aby utichly zbraně a mohla být poskytnuta život zachraňující humanitární pomoc.“

Od zahájení ruské invaze prchají lidé z válečných zón na Ukrajině na západ rychlostí více než 100 000 lidí denně. Zhruba polovina z nich skončila v Polsku. Většina ostatních přešla na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Moldavska.

Do České republiky přišlo podle premiéra Petra Fialy dosud zhruba 20 000 lidí. Vláda rovněž vyhlásila kvůli přílivu uprchlíků nouzový stav, který začne platit 4. března.

Polská vláda nabízí ukrajinským žadatelům o azyl bezplatné cestování některými meziměstskými vlaky metra, služby transferu, základní lékařskou péči a přístřeší.

Moskva sice tvrdí, že její síly nestřílejí na civilní cíle, ale na videích zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět rozbité obytné budovy a raketové útoky na civilní infrastrukturu.

Před ruskou invazí žilo na Ukrajině zhruba 44 milionů lidí.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) uvedla, že válka na Ukrajině se rýsuje jako „jedna z největších humanitárních krizových situací v Evropě pro nadcházející roky“.

Převážnou většinu Ukrajinců na útěku tvoří ženy a děti, protože muži ve věku 18 až 60 let mají až do odvolání zakázáno opustit zemi.

V reakci na stupňující se krizi uvolnil minulý týden generální tajemník OSN António Guterres 20 milionů dolarů na nouzové financování Ukrajiny.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva odhadl, že od neděle bylo zabito 102 ukrajinských civilistů, včetně sedmi dětí. Ukrajinské úřady odhadly počet obětí z řad civilistů na 352, včetně 14 dětí. Rusko tvrdí, že jeho síly neútočí na civilní oblasti.

Údaje o počtu vojenských obětí se v závislosti na zdroji značně liší. Poprvé od invaze, kterou Moskva označuje za „speciální vojenskou operaci“, Rusko ve středu zveřejnilo počet obětí. Mluvčí ministerstva obrany uvedl, že od začátku konfliktu bylo zabito 498 ruských vojáků. Ve stejný den ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že bylo zabito více než 9 000 ruských vojáků.

Na této zprávě se podíleli Autumn Spredemann a agentura Reuters. Do původního článku byly doplněny informace z České republiky.